Jan Komasa reżyseruje międzynarodową produkcję? Będzie to adaptacja bestsellerowej powieści!

Data: 2024-05-14 20:39:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Jan Komasa pracuje właśnie nad nową międzynarodową produkcją! Film będzie bazował na bestsellerowej powieści i skupi się na historii światowej sławy kompozytora.

Fragment okładki książki "Zgiełk czasu"fot. fragment okładki książki Zgiełk czasu / Wydawnictwo Świat Książki

Jan Komasa to polski reżyser, który odpowiada za wiele cenionych produkcji, między innymi: Sala samobójców, Sala samobójców. Hejter, Miasto 44, czy Powstanie Warszawskie. Wyreżyserował on również film nominowany do Oscara, czyli Boże Ciało. 

Jan Komasa pracuje nad ekranizacją bestsellerowej powieści!

Jan Komasa właśnie pracuje nad adaptacją bestsellerowej książki. Chodzi o film na bazie powieści zatytułowanej Zgiełk czasu. Jest to historia stworzona przez Juliana Barnesa, który został wyróżniony prestiżową Nagrodą Bookera. Książka to fikcyjna biografia kompozytora Dymitra Szostakowicza. Przedstawia ona jego losy w trudnych realiach stalinowskiej Rosji. 

Akcja filmu rozpoczyna się w 1936 roku. Właśnie wtedy trzydziestoletni Szostakowicz stanął na skraju. Kompozytor wzbudził gniew Stalina, po tym jak potępił jego operę. Będzie on musiał jakoś poradzić sobie z władzami, by w ogóle udało mu się przezyć. 

Adaptacją scenariusza zajął się Christopher Hampton, czyli dwukrotny zdobywca Oscara. Otrzymał on nagrodę za zaadaptowanie scenariusza do filmu Ojciec oraz Niebezpieczne związki

Tassilo Hallbauer, czyli dyrektor ds. sprzedaży w Beta Cinema, stwierdza:

Ta historia odzwierciedla zderzenie sztuki i władzy, które w dzisiejszych czasach nie może być bardziej aktualne. Jednakże tonacja scenariusza jest wyjątkowa, gdyż dramat ustępuje miejsca czarnemu humorowi i subtelnej ironii, mocno opierając się na elementach thrillera neo noir.

Gwiazdorska obsada!

Poznaliśmy już nazwiska aktorów, którzy wcielą się w główne role w filmie! Jako Szostakowicza zobaczymy Augusta Diehla, czyli niemieckiego aktora kojarzonego między innymi z postacią Dietera Hellstroma z Bękartów wojny, czy też z produkcją zatytułowaną Ukryte życie. Aktora już wkrótce zobaczymy również w adaptacji Mistrza i Małgorzaty wyreżyserowanej przez Michaela Lockshina

W postać żony kompozytora, Ninę, wcieli się Andrea Riseborough, która była już nominowana do Oscara za rolę w filmie Dla Leslie. Brytyjska aktora występowała również w Niepamięci, Śmierci Stalina, czy też Birdmanie.

Wcześniej wspomniany Tassilo Hallbauer, na temat aktorów powiedział tak:

August Diehl idealnie pasuje do tej roli jako pomysłowy i autorefleksyjny artysta rozdarty pomiędzy uczciwością a wiernością reżimowi. Nie możemy się też doczekać, aż zobaczymy Andreę Riseborough w wielowarstwowej roli Nity.

Kiedy premiera książkowej adaptacji?

Aktualnie nie wiemy, kiedy film będzie miał swoją premierę. Początek zdjęć do The Noise Of Time zaplanowano natomiast na początek 2025 roku. Na ten moment ciężko więc stwierdzić w jakim momencie film trafi na wielkie ekrany. 

Film jest tworzony na bazie powieści Zgiełk czasu, która po raz pierwszy ukazała się w 2016 roku. W Polsce została ona wydana przez Wydawnictwo Świat Książki. 

Zgiełk czasu - książka

Przeczytaj także:


źródło: https://www.screendaily.com

Tagi: ekranizacje, ekranizacje książek,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Zgiełk czasu
Julian Barnes0
Okładka książki - Zgiełk czasu

Pierwsza powieść Juliana Barnesa od czasu wyróżnionego Nagrodą Bookera Poczucia kresu. Wspaniała historia o zderzeniu Sztuki z Władzą, o ludzkim...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje