Ronja, córka zbójnika – opowieść Astrid Lindgren została zaadaptowana do serialu 

Data: 2024-03-29 14:52:54 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Netflix zabrał się za ekranizację kolejnego klasyka. Tym razem na warsztat wziął historię stworzoną przed kilkoma dekadami przez Astrid Lindgren – autorkę kultowych Dzieci z Bullerbyn. Chodzi o serial na podstawie powieści Ronja, córka zbójnika

Kadr z serialu Ronja, córka zbójnika

Ronja, córka zbójnika – powieść Astrid Lindgren wydana w latach 80. – doczekała się kolejnej ekranizacji. Tym razem to projekt zrealizowany dla jednej z największych platform streamingowych. Choć serial dopiero co zadebiutował, już dziś znajduje się w TOP 10 Netfliksa. Co warto więc o nim wiedzieć? 

Ronja, córka zbójnika – o czym jest nowy serial Netfliksa? 

Nowa produkcja zrealizowana przez Szwedów dla Netfliksa zainspirowana została historią Astrid Lindgren wydaną pierwszy raz w latach 80. Główną bohaterką opowieści była Ronja, która całe swoje dzieciństwo spędziła u boku swego ojca, rozbójnika.

Przeczytaj także: „Cena strachu” – francuski thriller już dziś na Netfliksie!

Nieustraszona dziewczyna zna las jak własną kieszeń, jednak wystrzegać musi się tylko jednego – zbójów Borków z przeciwnej bandy. Kiedy jednak Ronja poznaje Birka, syna herszta Borków, okazuje się, że między nią a zbójeckim „konkurentem” nie ma aż tak wielkiej różnicy. I że zamiast walczyć, mogliby się zaprzyjaźnić. 

Ronja, córka zbójnika – kto wystąpił w produkcji?

Autorem scenariusza opartego na powieści Lindgren był Hans Rosenfeldt. Choć to nazwisko niekoniecznie musi nam dużo mówić, to jednak widzowie Netfliksa dobrze znają jego seriale – takie jak Most nad Sundem czy Marcella.  

Przeczytaj także: "Matylda" - bohaterka jest załamana, bo jej los wydaje się przesądzony. Streszczenie 4 i 5 odcinka

W roli głównej w serialu wystąpiła Kerstin Linden, wcielając się w tytułową bohaterkę. U jej boku pojawił się Jack Bergenholtz-Henriksson grający Birka. Poza nimi na ekranach zobaczyć będzie można również Christophera Wagelina, Sverrir Gudnason, Pernillego Augusta i Johana Ulvesona.

Ronja, córka zbójnika – kiedy cały sezon na Netflix?

Co ciekawe, serial Ronja, córka zbójnika podzielony został na dwie części. Premiera pierwszej z części miała miejsce w czwartek, 28 marca br. Pierwsza część serialu liczy łącznie sześć odcinków, każdy trwający ok. 40-45 minut. 

Przeczytaj także: „Serce łowcy” – wciągający thriller akcji już dziś na Netfliksie!

Kolejna połowa produkcji będzie miała swoją premierę jeszcze w 2024 roku, ale dokłada data nie została ujawniona. Należy spodziewać się, że Netflix doda wówczas kolejne sześć odcinków, które dopełnią całą historię.

Ronja, córka zbójnika – inspiracja popularną powieścią 

Ronja, córka zbójnika jest jedną z najpopularniejszych w Szwecji historii dla dzieci, choć w Polsce nie zrobiła aż tak dużej kariery, jak chociażby Dzieci z Bullerbyn, opowieści o Pipi Pończoszance czy powieść Bracia Lwie Serce

Tymczasem książka Lindgren wydana została – jak na ówczesne czasy – dość szybko po premierze w Szwecji. Na polskim rynku ukazała się w 1985 roku, zaledwie cztery lata po premierze w oryginale. Za przekład odpowiadała wówczas Anna Węgleńska, a książka ukazała się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia

Opowieść Lindgren szybko stała się przestrzenią do adaptacji – trzy lata po premierze książki, Szwedzi nakręcili pierwszy film familijny, a dwa lata później stał się on podstawą do stworzenia miniserialu. Do tej historii przed dekadą powrócili też Japończycy, tworząc serial animowany. Teraz mamy zaś okazję zobaczyć najnowsze dzieło prosto ze Skandynawii. 

Ronja córka zbójnika - książka

Wszystkich zainteresowanych literackim pierwowzorem zachęcamy do zapoznania się z książką Ronja, córka zbójnika. Publikację kupić można poniżej:

Tagi: ekranizacje, ekranizacje książek, adaptacje, netflix, premiery netflixa, premiery netflix,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Ronja córka zbójnika
Astrid Lindgren2
Okładka książki - Ronja córka zbójnika

Piękna i wzruszająca opowieść o dzieciach dwóch zwalczających się hersztów zbójników, Ronji i Birku. Mieszkają oni w starym zamku, a dni spędzają w wielkim...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje