Zgiełk czasu

Pierwsza powieść Juliana Barnesa od czasu wyróżnionego Nagrodą Bookera Poczucia kresu. Wspaniała historia o zderzeniu Sztuki z Władzą, o ludzkim kompromisie, tchórzostwie i odwadze. Dzieło prawdziwego mistrza!

Zgiełk czasu to fikcyjna (auto)biografia Dymitra Szostakowicza, poruszająca wyobraźnię opowieść o życiu i twórczości tego wybitnego kompozytora w realiach stalinowskiej Rosji. Napisana w trzeciej osobie, acz stanowiąca w istocie monolog wewnętrzny, powieść ta tworzy intymny portret jednostki utkany z pojedynczych scen, wspomnień i przemyśleń; portret, który zarazem, wychodząc daleko poza swoje ramy, przedstawia wyrazisty wstrząsający obraz okrutnych czasów, w jakich przyszło żyć jej bohaterowi.

Informacje dodatkowe o Zgiełk czasu:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: b.d
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-803-1721-5
Tytuł oryginału: The Noise of Time
Tłumaczenie: Dominika Lewandowska-Rodak

Kup książkę Zgiełk czasu

Zgiełk czasu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Natalia_Katarzyn
Natalia_Katarzyn
Przeczytane:2023-12-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 2023, Z biblioteki,

"Zgiełk czasu" to niezwykłe i intrygujące dzieło, które z pewnością warto przeczytać, nawet jeśli nie jesteśmy typowymi miłośnikami tego rodzaju literatury. Julian Barnes przedstawia historię głównego bohatera, Tony'ego Webba, który retrospektywnie analizuje swoje życie i próbuje zrozumieć swoje wybory oraz wpływ, jaki miały na jego los.
To nie jest zwykła powieść - autor poddaje w wątpliwość nasze przekonania i spojrzenie na przeszłość, umieszczając nas w roli obserwatora rozterek Tony'ego. Czy nasze wspomnienia są wiarygodne? Jak bardzo rzeczywistość różni się od naszej percepcji? Te pytania towarzyszą nam przez całą lekturę, prowokując do głębszego zastanowienia się nad naszym własnym życiem.
Piękne opisy, wnikliwa psychologia postaci oraz subtelna gra słów czynią tę książkę niezwykle ciekawą i wartościową. Julian Barnes występuje tutaj jako niezrównany pisarz, który potrafi poruszać nasze umysły i emocje. Język, którym posługuje się autor, jest klarowny i niezwykle czytelny, co czyni lekturę "Zgiełku czasu" przyjemną nawet dla tych, którzy nie przepadają za skomplikowanym stylem.
Ta książka nie tylko wciąga, ale również zmusza do refleksji. Przedstawia życie w jego pełnym spektrum - zarówno radości, jak i bóle, sukcesy i porażki. Barnes dokładnie analizuje każdy moment Tony'ego, odkrywając przed nami nie tylko jego wewnętrzne demony, ale również unikalne cechy, które sprawiają, że jesteśmy tak różni, a jednocześnie tak podobni.
"Zgiełk czasu" jest doskonałym przykładem na to, jak literatura może nas oczarować i przenieść do zupełnie innej rzeczywistości. To historia, która porusza nasze serca i umysły, niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami tego gatunku literatury, czy nie. Jeśli szukasz czegoś, co pobudzi Twoje myśli i uczucia, ta książka jest dla Ciebie.
Zdecydowanie polecam "Zgiełk czasu" każdemu, kto jest gotowy na odkrycie nowych światów i zanurzenie się w opowieść pełną mądrości. Myślę, że w tej książce świetnie odnajdzie się każdy człowiek, którego kraj ma za sobą komunistyczną przeszłość, bo to pozwoli w pewien sposób zrozumieć mu swoją tożsamość oraz historię własnego kraju. To lektura, która z pewnością zostanie z Tobą na dłużej.

Avatar użytkownika - Antosia
Antosia
Przeczytane:2018-04-16, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Po angielsku,
Avatar użytkownika - marysilver
marysilver
Przeczytane:2018-01-21, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytam 52 książki w 2018 r.,
Coś do oclenia
Julian Barnes0
Okładka ksiązki - Coś do oclenia

Długi i pełen namiętności związek Juliana Barnesa z Francją zaczął się ponad czterdzieści lat temu. Jeden z największych współczesnych brytyjskich...

Nie ma się czego bać
Julian Barnes0
Okładka ksiązki - Nie ma się czego bać

Napisana w jasnej tonacji książka o odchodzeniu i meandrach naszej pamięci: subtelne połączenie wspomnień z eseistyką. Barnes opowiada o swej rodzinie...