Powstaje nowa ekranizacja „Rozważnej i romantycznej” Jane Austen

Data: 2024-02-14 12:15:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Hallmark właśnie zapowiedział najnowsze produkcje. W lutym swoją premierę będą miały filmy związane z twórczością Jane Austen. Stacja zdecydowała się również zekranizować Rozważną i romantyczną

Jane AustenJane Austen / fot. domena publiczna / Wikimedia Commons

Jane Austen to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych angielskich pisarek XIX wieku, której powieści do dziś są chętnie czytane i ekranizowane. Jakiś czas temu swoją premierę miał film Perswazje, który stanowił adaptację książki tym samym tytule. Teraz natomiast stacja Hallmark, głównie kojarzona ze świątecznymi komediami romantycznymi, zapowiedziała cykl Loveuary, na który składają się nowe produkcje zainspirowane twórczością pisarki. 

Luźne inspiracje twórczością Jane Austen

Pierwsze trzy filmy podążają tropami znanymi z dzieł Austen, jednak nie można ich nazwać ekranizacjami. W produkcjach obserwujemy losy współczesnych kobiet poszukujących prawdziwej miłości. 3 lutego swoją premierę miało Paging Mr. Darcy opowiadające o badaczce, która marzy o posadzie na Uniwersytecie Princeton. Kobieta decyduje się wygłosić przemówienie na konwencie fanów kostiumów. Jej przewodnikiem podczas wydarzenia staje się mężczyzna wcielający się w postać pana Darcy'ego. 

czytaj także: Najlepsze komedie 2024 r. na Netflix

Premiera kolejnych filmów odbędzie się 10 i 17 lutego. Obie produkcje zawierają w sobie elementy fantastyczne. Love & Jane to opowieść o Lilly – bostońskiej pisarce i niepoprawnej romantyczce. Niespodziewanie w życiu kobiety pojawia się Jane Austen we własnej osobie i daje jej przydatne rady. Kolejny z filmów nosi tytuł An American in Austen opowiada o bibliotekarce Harriet. Kobieta w magiczny sposób zostaje przeniesiona do swojej ulubionej powieści, a mianowicie do Dumy i Uprzedzenia

Rozważna i romantyczna – nowa adaptacja

Niewątpliwie fani pisarki najbardziej wyczekują ostatniego filmu z serii Hallmarku. Chodzi o nową adaptację Rozważnej i romantycznej. Produkcja cechuje się prawdziwym rozmachem. I chociaż fabularne stanowi ona dokładną adaptację powieści Austen, to jednak kontrowersje wzbudziła obsada. W główne role wcielają się głównie brytyjscy aktorzy pochodzenia afrykańskiego. 

czytaj także: Bracia odc. 3 i 4: Renata musi uratować Adama. Streszczenie 3 odc. "Braci"

Chociaż po kolorowej obsadzie Bridgertonów widzowie nie są już tak radykalni w tej kwestii, to jednak i tak wzbudziła ona pewne kontrowersje. Producentka kreatywna Tia A. Smith jest tego świadoma. Stwierdziła ona jednak, że jednym z celów produkcji było stworzenie czegoś orzeźwiającego, a równocześnie zgodnego z realiami epoki. Zadbano więc o to, by zarówna fabuła, jak i kostiumy, fryzury i scenografia były przemyślane i oddawały klimat tamtych czasów. 

czytaj także: Lipowo 2 sezon – czy będzie kontyunacja serialu? 

W pracach nad produkcją udział wzięła Vanessa Riley, która jest czarnoskórą pisarką specjalizującą się w opisywaniu historii kolorowych osób pomijanych w głównym nurcie. Spędziła ona miesiąc na planie filmowym, gdzie pomagała producentom w odpowiednim zaadaptowaniu powieści Austen. Zespół produkcyjny starał się wspierać obsadę. 

Poniżej możecie zobaczyć zapowiedź produkcji:

Rozważna i romantyczna – pierwsza książka Austen ponownie ekranizowana

Chociaż do dziś najpopularniejszą książką Jane Austen pozostaje Duma i Uprzedzenie, to jednak Rozważna i romantyczna również ma dużą grupę fanów i cieszy się ogromnym uznaniem. Była to pierwsza wydana przez pisarkę książka, która poza romansem poruszała istotne problemy XIX wieku. Pokazywała skomplikowane podejście do pieniędzy, płci, czy władzy. 

Przeczytaj także:


Jedną z najpopularniejszych adaptacji tego dzieła jest wersja z 1995 roku, w której w postaci sióstr wcieliły się Emma Thompson i Kate Winslet. W 2008 roku powstał także miniserial będący ekranizacją książki. Nie brakuje również umiejscowionych we współczesności filmów nawiązujących do powieści Austen. Możemy tutaj wyróżnić między innymi Prada albo nic

Książkę Rozważna i romantyczna można kupić na wielu księgarniach internetowych:

Tagi: ekranizacje, Jane Austen, komedie romantyczne,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Rozważna i romantyczna
Jane Austen10
Okładka książki - Rozważna i romantyczna

Po śmierci męża pani Dashwood wraz z dziećmi opuściła ukochany dom i zamieszkała w posiadłości Barton. Dwie z jej córek - panny na wydaniu - choć...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje