Perswazje

Data wydania: 2007-04-17
Tytuł oryginału: Persuasion
Tłumaczenie: Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Ilustracje: -

Bohaterką powieści jest Anna Elliot, niezależna i szlachetna młoda panna. Poznajemy losy i charakter postaci. Przede wszystkim będziemy świadkami rozwoju uczuć bohaterki, która osiąga dojrzałość i szczęście dzięki przyjaźni z dwiema niezwykłymi kobietami, udowadniając wszystkim, że kobiety i mężczyźni są sobie równi.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Perswazje

Opinie o książce - Perswazje

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-07-13, 52 książki w 2016 roku, Mam,
Skuszona promocją na stronie Świata Książki uzupełniłam biblioteczkę o brakujące książki Jane Austen, co skutkowało prawdziwym maratonem czytelniczym;) Po powtórkach "Rozważnej i romantycznej" oraz "Dumy i uprzedzenia" przyszedł czas na nieznane mi "Emmę" i "Perswazje". Jeśli ktoś lubi taką literaturę to zdecydowanie polecam.:)
Avatar użytkownika - zxcc65
zxcc65
Przeczytane:2015-07-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015,
"Perswazje"Jane Austen jest na razie moją ulubioną książką tej autorki. Główną bohaterką jest Anna Elliot. Jest osobą miłą, delikatną i bardzo uczuciową. Miała (na szczęście) o wiele silniejszy charakter od Fanny bohaterki "Mansfield park". Wzbudziła moją sympatie i z ciekawością i przejęciem śledziłam jej losy (pod koniec nie mogłam na miejscu usiedzieć ze zdenerwowania). Książka zaczyna się w momencie kiedy jej ojciec ze względu na długi musi się wyprowadzić z domu,a ona przyjeżdża do swojej siostry. Tam spotyka kapitana Wentwortha w którym 8 lat wcześniej była zakochana, ale za radą przyjaciułki odrzuciła jego oświadczyny. Książke polecam wszystkim, szczególnie miłośniczką romansów. :)
Avatar użytkownika - AlicjaC
AlicjaC
Przeczytane:2015-04-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Piękna książka, bardzo ludzka, bardzo emocjonalna, bez pretensjonalności. Z pewnością będę do niej wracać.
Avatar użytkownika - aeljot
aeljot
Przeczytane:2015-01-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek w 2015 roku,
Jak zawsze ciekawie przedstawione postacie. Bardzo lubię u Austen głębokie rysowanie głównej bohaterki, jej przeżyć i przemyśleń.Bohaterka jest osoba inteligentną, oczytaną. Ma świadomość swojego miejsca w ówczesnym społeczeństwie co nie przeszkadza jej nadal trwać w swoich ideałach i postępować według swoich zasad. Nie kieruje się pozorami lecz analizuje sytuację oraz osoby ze swojego otoczenia. Nie widzę tu jednak stronniczości autorki. Nie wszystkie postacie żeńskie przedstawiane są w tak dobrym świetle podobnie jak nie wszystkie postacie męskie są opisywane negatywnie. Jane Austen doskonale potrafi nakreślić wiele charakterów, przypisać im zachowania i postępowanie. Pewnie postępowanie to w dużym stopniu mogło wynikać z czasów, w jakich żyli bohaterowie, co jednak nie usprawiedliwia ich zadufania, gnuśności czy traktowania z wyższością innych osób. Dla mnie głównym przesłaniem książki jest zalecenie aby kierować się własnym rozsądkiem i oceną sytuacji. Nie należy oceniać ludzi ze względu na pozory, ich majątek czy maski jakie przybierają ale trzeba starać się być rzeczowym i szczerym wobec samego siebie.
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2019-04-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2019,
Książki Jane Austen przenoszą czytelników w czasie. Sposób pisania autorki bardzo przystępnie oddaje normy i zachowania społeczne obowiązujące na początku XIX wieku w Anglii. Lektura pozycji "Perswazje" jest przede wszystkim lekcją społeczno-obyczajową czasów autorce współczesnych. Jakże inny to świat od dzisiejszego! Świat, w którym nie ciężka praca w celu zdobycia majątku była szczerze szanowana tak, jak człowiek, który nic nie zrobił w kierunku wzbogacenia, a jedynie urodził się w zamożnej rodzinie. Mniejsza z tym, jakiego był ten człowiek charakteru. Świat, w którym ukrywanie uczuć było uważane za skromność, natomiast potępiane publiczne okazywanie emocji. Świat którym rządziły konwenanse i "to, co wypada", a mniej ważne to, czego każdy z osobna by oczekiwał od życia. Polecam każdej romantycznej duszy, ponieważ uczuć w "Perswazjach" jest wiele.
Uwielbiam twórczość Jane Austen. A ta książka to zdecydowanie ulubiona pozycja tej autorki. Bardzo podoba mi się wykreowany świat przedstawiony przez Austen. Ta akurat powieść skupia się na postaci 27 letniej Anny, która właśnie dzięki perswazjom ciotki i presji społeczeństwa kilka lat wcześniej zaprzepaściła miłość swojego życia. Od tej pory wiedzie spokojne, ale nie za bardzo szczęśliwe życie w rodzinnym domu. Wszystko zmienia się, gdy na skutek zbiegów okoliczności i rozrzutności ojca na swojej drodze znów spotyka dawnego narzeczonego. Ta książka to klasyk. Przedstawia relacje społeczne panujące w tym czasie, wachlarz charakterów postaci oraz wartość miłości i prawdziwej przyjaźni. Akcja w książce nie pędzi, lecz ciągnie się powoli, spokojnie, mimo wszystko nadaje to według mnie książce niesamowity urok. Styl pisarski Austen zawsze pozostanie jednym z moich ulubionych. Szczerze polecam ;)
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-11-24, Mam,
Bardzo cenię sobie tę pozycję w dorobku Jane Austen. Pisarka stworzyła ją na krótko przed śmiercią i sądzi się, że to w tej książce ujawniła swoje poglądy na temat uczuć i małżeństwa. Mnie osobiście urzeka wątek starej, nierdzewiejącej miłości, która jest w stanie przetrwać długoletnią rozłąkę, urazy i niedopowiedzenia, a nawet wrogość otoczenia. Uwielbiam styl pisarski Jane i sposób, w jaki kreuje bohaterów, opisując ich głównie przez pryzmat charakteru. Polecam.
Bohaterka ostatniej ukończonej powieści Jane Austen, wydanej już po jej śmierci, jest dwudziestosiedmioletnia Anna Elliot, która przed laty została zmuszona zerwać zaręczyny z Fryderykiem Wentworthem, który nie posiadał wystarczającego majątku, by zadowolić rodzinę panny. Teraz, po ośmiu latach, Fryderyk powraca już jako majętny kapitan, a nieśmiała i cicha Anna wciąż go kocha. Utwierdziłam się w przekonaniu, że do książek Austen trzeba mieć cierpliwość. Choć historie, które opowiada, są piękne i tak inne od współczesnych, to potrzeba naprawdę dużo koncentracji, by śledzić tekst, bo styl autorki nie należy do najlżejszych - mało w nim dialogów czy opisów otoczenia, za to dużo charakterystyk i przywoływania wcześniejszych zdarzeń. Sama historia z początku mnie nie porwała, zaczęła robić się ciekawsza po wypadku Luizy, lecz trzeba przyznać, że postaci są mistrzowsko opisane i praktycznie od razu instynktownie wyczuwamy, kto jest wart naszej sympatii, choć nie jest to wprost powiedziane. W każdym razie oczekiwałam od tej powieści czegoś więcej, tak więc zostaję przy niepopularnej opinii, że jak na razie moją ulubioną książką Austen jest "Opactwo Northanger".
Avatar użytkownika - Mephelome
Mephelome
Przeczytane:2019-02-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Jane Austen w tej powieści zabiera czytelnika w podróż po uczuciach dziewczyny, której serce, choć złamane, bije gorącą, żarliwą miłością do tego jedynego mężczyzny. I choć czuje jego wzgardę, doskonale to rozumie i nie umniejsza to jej uczucia w żaden sposób. Jest to pozycja obowiązkowa, jeśli chce się poczuć silne uczucie dwójki rozdzielonych kochanków.

Avatar użytkownika - NicoMinoru
NicoMinoru
Przeczytane:2021-08-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-12-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 2020, Literatura piękna, Obyczajowe,
Rozważna i romantyczna. Książka audio
Jane Austen0
Okładka ksiązki - Rozważna i romantyczna. Książka audio

Bohaterkami powieści są siostry Dashwood - rozsądna i powściągliwa Eleonora oraz niepoprawnie romantyczna Marianna. Po śmierci ojca, siostry wraz z matką...

Watsonowie
Jane Austen0
Okładka ksiązki - Watsonowie

Watsonowie to książka uważana za szkic do "Emmy", autorka pracę nad książką rozpoczęła w 1804 roku, by nigdy jej nie ukończyć. Jednak nawet w tych niepełnym...

Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska