Rozważna i romantyczna

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: Sense and sensiblity
Tłumaczenie: Anna Przedpełska-Trzeciakowska

Po śmierci męża pani Dashwood wraz z dziećmi opuściła ukochany dom i zamieszkała w posiadłości Barton. Dwie z jej córek - panny na wydaniu - choć różne pod względem charakterów, tak samo szukają szczęścia i miłości. Uczuciowa, impulsywna Marianna marzy o mężczyźnie szarmanckim, wrażliwym, lubiącym te same lektury co ona. Łagodna i rozważna Eleonora odda serce jedynie człowiekowi spokojnemu i odpowiedzialnemu. Niestety świat, którym - zamiast prawdziwych uczuć - rządzi pozycja społeczna i pieniądz, może boleśnie rozczarować te pełne uroku, ufne kobiety...

Jane Austen (1775-1817) - autorka utworów poświęconych życiu codziennemu angielskiej ziemiańskiej prowincji XIX wieku. Jej najbardziej znane powieści to: Rozważna i romantyczna, Duma i uprzedzenie, Emma oraz Mansfield Park. Celne obserwacje ówczesnego społeczeństwa i wnikliwe portrety psychologiczne kobiet sprawiają, że utwory Austen, chętnie ekranizowane, do dziś cieszą się popularnością.

Kup książkę Rozważna i romantyczna

Opinie o książce - Rozważna i romantyczna

Pani Dashwood po śmierci męża zamieszkała w posiadłości Barton wraz z dziećmi. Dwie z jej córek – panny na wydaniu – szukają tego samego, czyli szczęścia i miłości, choć zdecydowanie różnią się pod względem charakterów. Eleonora jest opanowana i z czasem zaczyna ulegać uczuciom. Młodsza siostra Marianna, kieruje się w życiu emocjami. Niestety świat, w którym zamiast prawdziwych uczuć rządzi pozycja społeczna i pieniądz, może rozczarować te dwie młode dziewczyny.
Jak będzie się żyło w nowej posiadłości Pani Dashwood? Czy siostry znajdą miłość swojego życia? A może choć różniące się charakterem młode dziewczyny zakochają się w tym samym mężczyźnie? Uwielbiam powieści Austen. Ta książka jak i wcześniejsza, o której pisałam (czyli „Duma i uprzedzenie”), są napisane w tym samym klimacie. Czyli bardzo romantycznym. Dwie siostry, jak tytuł wskazuje zupełnie inne, poszukują miłości. Ta książka wciągnęła mnie porządnie. Na pewno kiedyś ponownie do niej wrócę. Polecam każdej romantyczce jak i romantykowi. .

Avatar użytkownika - allergicto
allergicto
Przeczytane:2015-08-05, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2015,
Właściwie nie jest to nadzwyczajna historia, ale ma w sobie to coś, wspaniała!
Avatar użytkownika - Ryuzaki
Ryuzaki
Przeczytane:2015-02-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Jane Austen nadała w tej książce dwóm siostrom zupełnie odmienne charaktery, co zabawnie ze sobą kontrastuje, a jest to szczególnie widoczne w relacjach z mężczyznami. Bardzo podoba mi się zmiana, która się dokonała podczas akcji powieści w Mariannie Dashwood. Jest to przyjemny romans, nawet dla osoby, która nie przepada za tym gatunkiem. Autorka, jak w każdej swojej powieści, dokładnie i wnikliwie opisuje swoje postacie, co bardzo mi się podoba. Dodatkowo akcja toczy się na początku XIX wieku w Anglii, co jeszcze bardziej dodaje książce uroku. Mogłoby być tylko więcej informacji o najmłodszej z sióstr - Małgorzacie, tego mi brakowało.
Avatar użytkownika - AlicjaC
AlicjaC
Przeczytane:2015-04-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Świetnie skonstruowana akcja i bohaterki. Niektóre postaci męskie może ciut papierowe, ale nie umniejsza to wartości książki.
Avatar użytkownika - Stella_Aga
Stella_Aga
Przeczytane:2015-01-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam, Przeczytane,
Książka okazała się bardzo ciekawa i wciągająca, a akcja była naprawdę dynamiczna. Co więcej, nie spodziewałam się, że ta powieść jest tak nieprzewidywalna. Cały czas próbowałam zgadywać z kim zwiążą się siostry Dashwood i co chwilę zmieniałam zdanie, bo wydarzenia zaczynały zmierzać w zupełnie innym kierunku. Autorka wspaniale wykreowała bohaterów. Eleonora i Marianna są dwiema zupełnie różnymi kobietami, ale każda z nich marzy o prawdziwej miłości. Dobrze, że jest między nimi taki kontrast, to znacznie wzbogaca tę powieść. Poza tym Austen świetnie pokazała obyczaje i mentalność ówczesnych ludzi. Szkoda tylko, że tak słabo zostały opisane uczucia i emocje bohaterów, przez co trudno było utożsamić się z nimi, przywiązać do nich i im kibicować. Czasami, gdy między bohaterami rodziła się jakaś więź, autorka streściła to w kilku zdaniach. Powieść okazała się bardzo przyjemną i ciekawą lekturą. Nie jest to arcydzieło na miarę "Przeminęło z wiatrem", ale dla tych, którzy uwielbiają klasykę - pozycja obowiązkowa.
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2013-12-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Zabrałam się za tą książkę bo to klasyka i tak dalej a po za tym jakoś nawinęła mi się w bibliotece. Pierwsze wrażenie: mdła, bezbarwna, nudna a do tego obraz głównych bohaterek zarysował niezbyt pochlebnie. Niby miały być pannami: dobrymi, niezwykle szlachetnymi oraz pięknymi o wyśmienitym guście jednak odebrałam je jako zarozumiałe i narcystyczne. W pewnym momencie po prostu marzyłam by jedną z nich opuścił ukochany bo byłam pewna ,ze dużej tego nie zniosę...Jednak gdzieś od połowy od połowy naprawdę wkręciłam się w tą książkę i zdołałam polubić pannę Eleonorę oraz Mariannę. Podsumowując jeśli lubisz książki opisujące życie kobiet z wyższych sfer składające się z pięknych sukien oraz licznych przyjęć to lektura dobra dla Ciebie. Jednak z romansów bardziej zachwyciło mnie "Przeminęło z wiatrem" gdyż postacie były barwniej skonstruowane oraz więcej się po prostu działo. Cieszę się ,że jednak przeczytałam "Rozważną i romantyczna " bo była to lektura ciekawa oraz delikatna mimo iż może aż za mało wyrazista. Wielki plus za zakończenie wątku Eleonory które było naprawdę zaskakujące.
Avatar użytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2013-11-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, czytam regularnie w 2013 roku:),
Jane Austen po mistrzowsku przedstawia historię sióstr oraz ich matki, które muszą opuścić dom rodzinny po śmierci pana domu, gdyż przechodzi on w posiadanie syna i jego rodziny. Nowe miejsce, choć dużo uboższe cieszy kobiety, a sąsiedztwo wydaje się być bardzo życzliwe. Rozważna Eleonora i romantyczna Marianna przeżywają pierwsze miłości i pierwsze rozczarowania i cierpienia z powodu nieszczęśliwej miłości. Siostry są dla siebie wsparciem, choć nie narzucają się zbytnio ze swoją chęcią odkrycia prawdy. Czy odnajdą prawdziwą miłość? Polecam
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2004-03-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012 i wcześniej, Mam,
Jane Austen była w czasach mojej nastoletniej młodości ulubioną autorką powieści romantycznych. Dlatego sięgnęłam po tę książkę również później. Okazało się że nadal odbieram ją emocjonalnie. Mimo tego, iż autorka sama nigdy nie została mężatką, to rewelacyjnie potrafiła przedstawić kobiece odczucia i uczucia. Jej bohaterowie są zawsze doskonale przedstawieni. Jej powieści to pełny obraz życia w wyższych i średnich klasach społecznych w Anglii XIX wieku. "Rozważna i romantyczna" jest wielowątkową powieścią, przy której nie sposób się nudzić. Czytelnik wraz z bohaterami przeżywa tragedie, radości, nadzieje i namiętności. Dziś dziwimy się konwenansom rządzącym wtedy życiem społecznym, jednak to właśnie one powodują, że emocje bohaterów są tak silne.
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-09-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
To doskonała proza na relaks i odpoczynek :)
Avatar użytkownika - LadyPasja
LadyPasja
Przeczytane:2021-04-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Wracacie do książek przeczytanych przed laty?

Ja czasami wracam i lubię to zestawienie aktualnego odbioru książki z tym wcześniejszym. Zdarza się, że emocje są podobne… tak jak w przypadku książki „Rozważna i romantyczna”.

Dziś prawdziwa perła z serii „Klasyka z jedwabnymi okładkami” od Wydawnictwa Świat Książki.

„Rozważna i romantyczna” Jane Austen to pełna uroku opowieść, zawierająca wspaniałą charakterystykę klasy wyższej XVIII wieku. Ukazanie ram społecznych, roli kobiety w życiu publicznym i rodzinnym, podejścia do kwestii małżeństwa niewątpliwie daje do myślenia (może nawet trochę złości). Wyrażanie własnego zdania świadczyło o sile charakteru i odwadze… bo w tym okresie o własne spełnienie i szczęście ciężko było zawalczyć zwłaszcza kobietom. Dlatego przedstawienie Marianny jako wyedukowanej, silnej i pięknej kobiety bardzo mi się podobało.

Typowy dla autorki styl rozbudza wyobraźnię, zmusza do refleksji i często wywołuje uśmiech. Miłosne perypetie, społeczne zależności i ciekawe kobiece bohaterki to trzy główne powody, dla których warto sięgnąć po tę lekturę.  Gorąco polecam Wam sięgnięcie po klasykę, a najlepiej tak pięknie wydaną.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-12-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 2020, Mam, Literatura piękna, Obyczajowe,

Cudowny język, filigranowa intryga, smakowita uczta dla czytelnika.

Avatar użytkownika - gulinka
gulinka
Przeczytane:2020-06-28, Ocena: 2, Przeczytałam,
Listy wybrane Jane Austen
Jane Austen0
Okładka ksiązki - Listy wybrane Jane Austen

Zbiór listów z lat 1796-1817. Jane Austen, autorka, której powieści cały czas cieszą się niezmienną popularnością, jawi nam się tutaj przede wszystkim...

Rozważna i romantyczna. Książka audio
Jane Austen0
Okładka ksiązki - Rozważna i romantyczna. Książka audio

Bohaterkami powieści są siostry Dashwood - rozsądna i powściągliwa Eleonora oraz niepoprawnie romantyczna Marianna. Po śmierci ojca, siostry wraz z matką...

Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło