„Filip” – film na podstawie powieści Tyrmanda już na TVP 

Data: 2023-12-25 17:35:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Filip to jedna z najgłośniejszych produkcji ostatniego roku, którą wkrótce zobaczyć będzie można na antenie TVP. Adaptacja powieści Leopolda Tyrmanda przedstawia losy młodego Polaka w trakcie II wojny światowej. 

Eryk Kulm w filmie Filipfot. Akson Studio / Centrum Informacji TVP

Proza Leopolda Tyrmanda nadal wstrząsa czytelnikami, a od pewnego czasu – także widzami. Kolejna powieść autora Złego została bowiem zaadaptowana na produkcję filmową. Tym razem doczekał się tego Filip. Co warto wiedzieć o produkcji, którą wkrótce zobaczymy na antenie Telewizji Polskiej? 

Filip – opis filmu 

Jest rok 1941. Europa ogarnięta jest II wojną światową. Właśnie w tym czasie Filip, Polak o żydowskich korzeniach, wraz ze swoją narzeczoną współpracuje nad realizacją konspiracyjnego kabaretu w getcie warszawskim. Niestety, nie wszystko idzie zgodnie z planem – podczas wystąpienia hitlerowcy pojawiają się w nielegalnym teatrze. Z ich rąk ginie ukochana Filipa, mężczyźnie z fartem udaje się przeżyć. 

Czytaj także: Velvet - 2 odc. Don Rafael zostaje sam, a Alberto i Ana znikają bez śladu. Streszczenie 2 i 3 odcinka

Dwa lata później nie ma już słuchu po Filipie. Zamiast tego bohater – pod fałszywą tożsamością – pracuje w jednej z frankfurckich kawiarni jako francuski kelner. Dzięki znajomościom i koneksjom udaje mu się żyć dostatnio, jednak wojna wciąż trwa. A Filip – pod tym czy innym imieniem – jest w samym jej sercu. 

Filip – obsada

Kto wystąpił w produkcji TVP na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda? W roli głównej zobaczyć można było jednego z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia – Eryka Kulma. Aktora, który teraz wcielił się w Filipa, w przeszłości można było zobaczyć m.in. w serialach Bodo, Zachowaj spokój czy Lipowo. Zmowa milczenia

U boku Kulma pojawili się Victor Meutelet, Caroline Hartig, Zoe Straub oraz Sandra Drzymalska. 

Filip – gdzie zobaczyć? Kiedy w TV? 

Produkcja Filip pojawiła się w kinach na początku 2023 roku, a od pewnego czasu dostępna jest w sieci – na platformie TVP VOD. Wkrótce zaś produkcję zobaczą widzowie Telewizji Polskiej. 

Czytaj także: „Velvet” – popularna hiszpańska telenowela ponownie w TVP!

Film Filip wyemitowany zostanie w I. dzień Świąt Bożego Narodzenia na TVP 1 – 25.12.2023 r. o godz. 21:35. Powtórka pojawi się na jedynce 27.12.23 o 2:05. Z kolei widzowie TVP kobieta będą mogli zobaczyć ten film w poniedziałek, 1 stycznia o godz. 23:00. 

Filip – opinie 

Film Filip wysoko oceniony został zarówno przez widzów, jak i krytyków filmowych. Produkcja została uhonorowana aż trzema nagrodami podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Produkcja otrzymała „Srebrne Lwy”, a także nagrodę za zdjęcie i charakteryzację. 

Czytaj także: Żądza śmierci. Steven Seagal w pojedynku z rosyjskim mafiozem...

Jakub Demiańczuk z Tygodnika „Polityka” pisał w swojej recenzji, że rola Kulma „pozwala dostrzec w niejednoznacznej postaci głównego bohatera pełnię człowieczeństwa”, z kolei Jacek Marczyński z „Rzeczpospolitej” podkreślał, że „[b]rawurowa narracja trzyma w napięciu, ale nie pobudza do głębszej refleksji”. 

Filip – książka Leopolda Tyrmanda 

Nowy film zrealizowany przez Akson Studio powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda o tym samym tytule. W powieści odnaleźć można liczne wątki nawiązujące do biografii jej autora. Jak pisała w recenzji książki na łamach naszego serwisu jedna z użytkowniczek: 

Fabularne ścinki, z którymi obcujemy w omawianej powieści, zszyte są autobiograficznymi nićmi, ponieważ kalką życiorysu protagonisty stały się losy samego autora.

Książkę Filip w nowym wydaniu nakładem Wydawnictwa MG kupić można w księgarniach poniżej: 

Tagi: ekranizacje, ekranizacja,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Filip
Leopold Tyrmand2
Okładka książki - Filip

Losy młodego Polaka, którego wojenne drogi wiodą do Frankfurtu nad Menem, gdzie pracuje w jednym z hoteli jako kelner, razem z grupą młodzieży pochodzącą...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje