Quantcast

Filip

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2017-09-27
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-61297-14-7
Liczba stron: 492

Ocena: 5.83 (6 głosów)

Losy młodego Polaka, którego wojenne drogi wiodą do Frankfurtu nad Menem, gdzie pracuje w jednym z hoteli jako kelner, razem z grupą młodzieży pochodzącą z krajów okupowanych przez Niemcy. W tym wrogim świecie odnajduje całkiem niespodziewanych sojuszników. Są nimi wszyscy, których dosięgnęła wspólna wojenna mitologia. Także młodzi Niemcy.

Jak większość prozy Tyrmanda i ta książka oparta jest na elementach biograficznych. Jest to opis losów człowieka nieprzeciętnego, którego młodość została naznaczona przez okupację, politykę i emigrację.

I jak zawsze jest to proza pisana wbrew ustalonym regułom, przedstawiająca obraz wojny nie do przyjęcia przez władze PRL. A czy do przyjęcia dzisiaj?


POLECANA RECENZJA

Kup książkę Filip

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Filip

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2023-02-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Kiedyś już wspominałam, że uwielbiam, kiedy wydawnictwa nie zapominają o swoich autorach/książkach i co, jaki czas wydają stare książki w nowych okładach i tym samym trafiają do nowego młodszego pokolenia, przez co dany tytuł jest nieśmiertelny. W moje ręce trafiła książka, którą przyznam szczerze nie wybrałabym do przeczytania, ale myślę sobie „Ania przecież miałaś dawać szansę i przekonać się właśnie do tych, które nie wzbudzają twojego zainteresowania” kolejnym plusem, który był ZA to opis, którego też rzadko czytam. Wiecie co…? Bije się w pierś, że chciałam z niej zrezygnować. To było moje pierwsze spotkanie z autorem i przysięgam nieostatnie. Mam w planach nadrobienie twórczości Leopolda Tyrmanda.

 

W wasze ręce trafia książka, która mogłaby opisywać każdego młodego obywatela polski, ale też obywatela krajów, w którym trwa wojna. Nikt nie godzi się na atakowanie własnego kraju, nikt nie godzi się na nowe rządy, nakazy, zakazy itp. ale żyć trzeba i jakoś starać się odnaleźć w tej nowej często ciężkiej rzeczywistości oraz starać się odnaleźć ludzi, którzy mogą pomóc w tych okupywanych przez Niemcy krajach. Już teraz zachęcam do odwiedzenia strony np. wydawnictwa MG i zapoznanie się z opisem książki, ale od razu mówię, że to, co jest w książce porwie was dogłębnie. Każdy z nas pozna losy Filipa, który jako Polak pracuje w hotelu jako kelner. Nie spodziewa się, że znajdzie wielu sojuszników, ale kim są te osoby to już pozostawiam do waszego poznania.

 

Posiadam wydanie z okładką filmową, a w niej mnóstwo zdjęć, kadry z filmu, jaki premierę ma na marzec 2023, więc jeżeli planujecie wybrać się na seans, to polecam najpierw zapoznać się z książką. Co do samego Filipa, to chłopak nie miał lekko, ale mimo wszystko widać, że pozytywne nastawienie go nie omija. Ile razy miałam uśmiech na twarzy, gdy podczas czytania pewnych scen ubaw miałam po pachy, choćby sceny, takie jak paskudzenie potraw, które wydawane były osobom nielubianym przez kelnerów albo które były opryskliwe dla personelu. Kolejnym dla mnie niepojętym tematem były karteczki przydziałowe na mięso, tłuszcz itp. Zagadka! Jak można zjeść coś dobrego i żeby zapłacił za to klient? No poznacie, jakie sztuczki nasi bohaterowie mieli, ale najważniejsze to autora wciąga nas w świat o którym niektórzy woleliby zapomnieć.

 

Polecam całym sercem i wieźcie mi nie będziecie się nudzić.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mandaryn89
Mandaryn89
Przeczytane:2013-10-08, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Polecam młodzieży ale i tym starszym. Ciekawe akcje, barwne opisy. To wszystko z czego znamy Tyrmanda.
Link do opinii
Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2019-02-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane 2019,
Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2017-11-14, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 26 książek w 2017,
Avatar użytkownika - zbigiz
zbigiz
Przeczytane:2016-02-22, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Avatar użytkownika - asmad
asmad
Przeczytane:2009-07-17, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Inne książki autora
Gorzki smak czekolady Lucullus
Leopold Tyrmand0
Okładka ksiązki - Gorzki smak czekolady Lucullus

Tyrmand, którego cenzura PRL postanowiła wykreślić ze świadomości Polaków, po tym jak w marcu 65' wyemigrował z kraju, powoli wraca w pejzaż...

Opowiadania wszystkie
Leopold Tyrmand0
Okładka ksiązki - Opowiadania wszystkie

Komplet opowiadań Leopolda Tyrmanda. W opowiadaniach Tyrmanda znajdziemy mozaikę, z której można poskładać całe jego życie. Mozaikę barwną i niezwykłą...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Dyrektor generalny
K.N. Haner
Dyrektor generalny
Falling fast
Bianca Iosivoni;
Falling fast
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy