Filip

Ocena: 5.44 (9 głosów)

Losy młodego Polaka, którego wojenne drogi wiodą do Frankfurtu nad Menem, gdzie pracuje w jednym z hoteli jako kelner, razem z grupą młodzieży pochodzącą z krajów okupowanych przez Niemcy. W tym wrogim świecie odnajduje całkiem niespodziewanych sojuszników. Są nimi wszyscy, których dosięgnęła wspólna wojenna mitologia. Także młodzi Niemcy.

Jak większość prozy Tyrmanda i ta książka oparta jest na elementach biograficznych. Jest to opis losów człowieka nieprzeciętnego, którego młodość została naznaczona przez okupację, politykę i emigrację.

I jak zawsze jest to proza pisana wbrew ustalonym regułom, przedstawiająca obraz wojny nie do przyjęcia przez władze PRL. A czy do przyjęcia dzisiaj?


Informacje dodatkowe o Filip:

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2017-09-27
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-61297-14-7
Liczba stron: 492

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Filip

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Filip - opinie o książce

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2023-02-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Kiedyś już wspominałam, że uwielbiam, kiedy wydawnictwa nie zapominają o swoich autorach/książkach i co, jaki czas wydają stare książki w nowych okładach i tym samym trafiają do nowego młodszego pokolenia, przez co dany tytuł jest nieśmiertelny. W moje ręce trafiła książka, którą przyznam szczerze nie wybrałabym do przeczytania, ale myślę sobie „Ania przecież miałaś dawać szansę i przekonać się właśnie do tych, które nie wzbudzają twojego zainteresowania” kolejnym plusem, który był ZA to opis, którego też rzadko czytam. Wiecie co…? Bije się w pierś, że chciałam z niej zrezygnować. To było moje pierwsze spotkanie z autorem i przysięgam nieostatnie. Mam w planach nadrobienie twórczości Leopolda Tyrmanda.

 

W wasze ręce trafia książka, która mogłaby opisywać każdego młodego obywatela polski, ale też obywatela krajów, w którym trwa wojna. Nikt nie godzi się na atakowanie własnego kraju, nikt nie godzi się na nowe rządy, nakazy, zakazy itp. ale żyć trzeba i jakoś starać się odnaleźć w tej nowej często ciężkiej rzeczywistości oraz starać się odnaleźć ludzi, którzy mogą pomóc w tych okupywanych przez Niemcy krajach. Już teraz zachęcam do odwiedzenia strony np. wydawnictwa MG i zapoznanie się z opisem książki, ale od razu mówię, że to, co jest w książce porwie was dogłębnie. Każdy z nas pozna losy Filipa, który jako Polak pracuje w hotelu jako kelner. Nie spodziewa się, że znajdzie wielu sojuszników, ale kim są te osoby to już pozostawiam do waszego poznania.

 

Posiadam wydanie z okładką filmową, a w niej mnóstwo zdjęć, kadry z filmu, jaki premierę ma na marzec 2023, więc jeżeli planujecie wybrać się na seans, to polecam najpierw zapoznać się z książką. Co do samego Filipa, to chłopak nie miał lekko, ale mimo wszystko widać, że pozytywne nastawienie go nie omija. Ile razy miałam uśmiech na twarzy, gdy podczas czytania pewnych scen ubaw miałam po pachy, choćby sceny, takie jak paskudzenie potraw, które wydawane były osobom nielubianym przez kelnerów albo które były opryskliwe dla personelu. Kolejnym dla mnie niepojętym tematem były karteczki przydziałowe na mięso, tłuszcz itp. Zagadka! Jak można zjeść coś dobrego i żeby zapłacił za to klient? No poznacie, jakie sztuczki nasi bohaterowie mieli, ale najważniejsze to autora wciąga nas w świat o którym niektórzy woleliby zapomnieć.

 

Polecam całym sercem i wieźcie mi nie będziecie się nudzić.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mandaryn89
Mandaryn89
Przeczytane:2013-10-08, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Polecam młodzieży ale i tym starszym. Ciekawe akcje, barwne opisy. To wszystko z czego znamy Tyrmanda.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kofeinowe_ksiazk
kofeinowe_ksiazk
Przeczytane:2024-03-25, Ocena: 4, Przeczytałam,

Leopold Tyrmand był pisarzem i publicystą, pasjonatem i znawcą jazzu. Pochodził z rodziny żydowskiej, przed wojną studiował architekturę w Paryżu. W trakcie wojny pracował w Niemczech m.in. jako tłumacz, kelner, pomocnik bibliotekarza. Rok 2020 ustawowo ogłoszono rokiem Leopolda Tyrmanda.

Powieść "Filip" to historia młodego Polaka, pracującego w 1943 r. we Frankfurcie jako kelner. Książka zawiera wiele wątków biograficznych i została uznana przez autora jako jego "spowiedź pisarska". Przeczytałam wydanie bez cenzury, które jest najbardziej zbliżone do pierwotnej wersji autora. Na podstawie książki powstał film "Filip" z fantastycznym Erykiem Kulmem jr w roli głównej.

 

Książka przedstawia inne spojrzenie na wojnę, nie z punktu widzenia romantyzowanego bohaterstwa, Holocaustu czy powstania, ale zwykłego cywila. Tutaj każda z przedstawionych postaci, pochodzenia polskiego, niemieckiego, francuskiego czy innego, chce żyć po swojemu na tyle, na ile jest to możliwe. Spotyka się to oczywiście z frustracją, bo wojna nie pomaga w nawiązywaniu bliskich relacji oraz swobodnej egzystencji. Pokazane są tu drobne oszustwa, cwaniactwo, duża doza ironii przy jednoczesnym zachowaniu godności, która dla każdego oznacza coś innego. Podoba mi się pokazanie młodzieńczej lekkomyślności Filipa, który możliwość przespania się z dziewczyną traktuje bardziej poważnie niż nocne naloty aliantów, i która łączy się z chwilami wrażliwości oraz uczuciom wobec Niemki, w której się zakochał. Jest to dla mnie historia, która z jednej strony jest bardzo trudna, pokazuje nieprzychylność wojny wobec codziennego życia, ale są żywe uniwersalne wartości, takie jak współpraca, pomaganie innym czy chęć bycia z kimś w relacji, które pozwalały przetrwać. Wtedy, w trakcie wojny człowiek "zachłystywał się na przemian grozą i triumfem, szybko kochał, cieszył się chwilą". 

--------

instagram.com/kofeinowe.ksiazki

Link do opinii
Avatar użytkownika - Krukowicz
Krukowicz
Przeczytane:2023-06-30, Ocena: 4, Przeczytałem,

Lektura ciekawa, ale bardziej jednak wciąga fakt że jest na podstawie autentycznych przeżyć autora niż sama fabuła. Niemniej warto sięgnąć 

Link do opinii
Avatar użytkownika - wwwiolka
wwwiolka
Przeczytane:2023-04-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2019-02-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane 2019,
Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2017-11-14, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 26 książek w 2017,
Inne książki autora
Wędrówki i myśli porucznika Stukułki (powieść dokończona)
Leopold Tyrmand0
Okładka ksiązki - Wędrówki i myśli porucznika Stukułki (powieść dokończona)

Dokończona, w wyniku konkursu rozpisanego przez MG, powieść Leopolda Tyrmanda.   Chwila, w której poznajemy Jana Franciszka Stukułkę, porucznika...

Siedem dalekich rejsów
Leopold Tyrmand0
Okładka ksiązki - Siedem dalekich rejsów

Siedem dalekich rejsów to powieść skrojona po mistrzowsku. Wartka, choć kameralna akcja, błyskotliwe dialogi, barwne niejednoznaczne postacie. A wszystko...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Słodziak
Agata Widzowska ;
Słodziak
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy