TVP zamawia ekranizację „Filipa” Leopolda Tyrmanda

Data: 2021-08-18 08:09:25 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Julia Hantulik
udostępnij Tweet

Akson Studio podpisało umowy na nowe projekty. Dla Telewizji Polskiej ma wyprodukować film na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda Filip.

Leopold Tyrmand - książki

W ubiegłym roku Akson Studio odniosło duże sukcesy na rynku. Firma zrealizowała projekty dla największych stacji telewizyjnych oraz dla Netfliksa. W związku z tym podpisano kolejne umowy na nowe produkcje. Jedną z nich ma być ekranizacja powieści Leopolda Tyrmanda pod tytułem Filip

Filip – o czym będzie film?

Na ten moment nie mamy żadnych informacji dotyczących autora scenariusza czy reżysera. Jedyną pewną informacją jest ta, że film powstanie i będzie realizowany przez Akson Studio na zamówienie Telewizji Polskiej. 

Czytaj także: „Pokusa” Edyty Folwarskiej trafi na ekrany

Powieść Leopolda Tyrmanda, na podstawie której powstanie film, została wydana w 1961 roku. Fabuła przedstawia losy młodego Polaka, którego zagmatwane życie doprowadziło do Frankfurtu nad Menem. Został zatrudniony w hotelu i pracował tam jako kelner. Poznał wielu podobnych sobie młodych ludzi. Wszystkich ich naznaczyła okupacja niemiecka. Jak się z czasem okazało, jego sojusznikami stali się także młodzi Niemcy, tak samo jak inni dotknięci wojną.

Czytaj także: Tajemnice Saint-Tropez – szalona komedia kryminalna na Lazurowym Wybrzeżu

Powieść ta jest bardzo ważnym świadectwem tamtych czasów. Napisana kilkanaście lat po wojnie, zawiera wiele elementów biograficznych z życia autora. Pokazuje młodych ludzi naznaczonych okupacją, polityką i emigracją, którzy muszą odnaleźć się w okrutnym świecie. To trudny i zarazem ciekawy temat, dlatego nie sposób się dziwić, że Telewizja Polska zdecydowała się na ekranizację właśnie tej powieści.

Filip – kim był autor powieści?

Leopold Tyrmand urodził się w 1920 roku. Był pisarzem, publicystą, a także znawcą jazzu, który spopularyzował w Polsce. Gdy wybuchła wojna przebywał w Warszawie, z której przedostał się do Wilna. Pisał tam teksty polityczno-propagandowe.

Może zainteresować cię również...

Jego losy wojenne są wręcz owiane legendą. Uciekł z transportu do więzienia, przez moment był marynarzem. Po wojnie wrócił do pisania. Miał wyrazisty styl. Mieszane uczucia wzbudzały zarówno powieści jak i sama jego postać. Był autorem m.in. powieści: Zły, Filip czy Siedem dalekich rejsów, a także Dziennika 1954. Zmarł w 1985 roku.

Filip – premiera wciąż nieznana

Nie ma jeszcze konkretnych informacji na temat premiery. Umowa o podjęciu współpracy Telewizji Polskiej z Akson Studio dopiero została podpisana. Jednak na pewno będziemy informować, gdy pojawią się nowe doniesienia o tej produkcji. 

Produkcja oparta na Filipie to jeden z dwóch projektów, które realizowane będą przez studio filmowe z TVP. Oprócz adaptacji powieści Leopolda Tyrmanda, dla TVP zrealizowany zostanie także film na podstawie książki Pogrom 1905. Więcej na temat produkcji dowiedzieć się można z naszego poprzedniego materiału: Już wkrótce serial na podstawie powieści Wacława Holewińskiego "Pogrom 1905".

Filip – gdzie kupić książkę? 

W czasie oczekiwania na film zachęcamy do przeczytania powieści. Może warto się z nią zapoznać jeszcze przed seansem. Książkę Filip Leopolda Tyrmanda można kupić w popularnych księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Filip
Leopold Tyrmand2
Okładka książki - Filip

Losy młodego Polaka, którego wojenne drogi wiodą do Frankfurtu nad Menem, gdzie pracuje w jednym z hoteli jako kelner, razem z grupą młodzieży pochodzącą...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje