Dziś 100. urodziny Leopolda Tyrmanda. Poczta Polska wprowadza znaczek

Data: 2020-05-16 10:00:34 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Dziś miejsce ma 100. rocznica urodzin jednego z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy okresu PRL-u – Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji Poczta Polska wprowadza specjalny znaczek, a Polskie Radio uruchamia poświęcony autorowi serwis internetowy.

Obrazek w treści Dziś 100. urodziny Leopolda Tyrmanda. Poczta Polska wprowadza znaczek [jpg]Fot. materiały prasowe Polskiego Radia

26 kwietnia 2019 roku rok 2020 ogłoszony został przez Sejm RP rokiem Leopolda Tyrmanda. Wszystko w związku z okrągłą rocznicą urodzin jednego z najbardziej cenionych polskich pisarzy XX wieku, zwłaszcza od lat pięćdziesiątych. W 1965 roku pisarz wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywał do śmierci. Tyrmand znany jest zwłaszcza za sprawą swojej powieści kryminalnej Zły, ale także z Siedmiu dalekich rejsów czy Filipa.

Czytaj także: Szczególny. Życie i twórczość Edwarda Stachury

Leopold Tyrmand urodził się dokładnie 16 maja 1920 r., co sprawia, że w tym roku obchodzimy jubileuszową rocznicę jego urodzin. Z tej okazji wiele instytucji postanowiło uhonorować Tyrmanda.

Leopold Tyrmand 100 urodzinyFot. materiały prasowe Poczty Polskiej

Już kilka dni temu Poczta Polska pochwaliła się, że od 16 maja w sprzedaży pojawi się edycja limitowana znaczków okolicznościowych z podobizną autora. Projekt znaczka stworzył Bożydar Grozdew. Łącznie wydrukowano 144 tysiące egzemplarzy, a każdy znaczek nabyć można za 3,30 zł. Dodatkowo, poczta 16 maja sprzedawać będzie także specjalne, okolicznościowe koperty z podobizną autora.

To jednak nie wszystko – także i Polskie Radio postanowiło przybliżyć swoim słuchaczom postać Leopolda Tyrmanda. Uruchomiono właśnie serwis Tyrmand.polskieradio.pl, w którym podzielono na sekcje życie artysty. Twórcy serwisu chcieli w możliwie jak najszerszej perspektywie ukazać historię Tyrmanda.

Wśród  materiałów zebranych przez Polskie Radio znalazły się nie tylko archiwalne nagrania, ale także wywiady z osobami, które osobiście znały autora Złego. Wśród nich znajdują się Stefan Kisielewski, Tadeusz Łapicki, Barbara Hoff, Marek Nowakowski, a także trzecia żona Tyrmanda – Mary Ellen Tyrmand. Wśród nagrań znalazły się również wypowiedzi znawców jego biografii i twórczości.

Leopold Tyrmand – biografia

Leopold Tyrmand to niezwykle ciekawa postać, która od wielu lat inspiruje jego biografów i literaturoznawców. W 2012 roku nakładem Wydawnictwa MG ukazała się książka Tyrmandowie. Romans amerykański Agaty Tuszyńskiej, przedstawiający relację Leopolda Tyrmanda ze swoją trzecią żoną.

Powtarzał, że warto żyć – mimo wszystko! W obecności krakowskiej publiczności wyzna: „Nauczył mnie myśleć, a o wyjeździe Tyrmanda z ojczystego kraju w 1965 roku powie, że zostawił w Polsce coś, czego nigdy nie odnalazł w Ameryce, coś, co nie może być odnalezione”. Wdowa po pisarzu podkreśla, że Ameryka była dla niego drugim domem, ale mawiał często, że nie trzeba jej tak bezkrytycznie uwielbiać

– pełną sylwetkę pisarza możecie przeczytać w naszym artykule.

Leopold Tyrmand – film

W 2019 r. w kinach pojawił się film Pan T. – produkcja, która wzbudziła wiele kontrowersji. Chociaż twórcy filmu podkreślali, że filmowa opowieść jest fikcyjna, to jednak – krewni Tyrmanda twierdzili, że odnajdują wiele podobieństw pomiędzy historią bohatera filmu a życiem Leopolda Tyrmanda.

Czytaj także: Reformator. Portret Tadeusza Kantora

Pierwsze doniesienia na temat zależności pomiędzy filmem a życiem autora pojawiły się już w grudniu 2019 roku, jednak twórcy filmu stanowczo zaprzeczyli, jakoby losy miały być inspirowane jedną, autentyczną osobą. Powiązań pomiędzy bohaterem filmu Pan T. i Leopoldem Tyrmandem doszukał się syn słynnego pisarza - Matthew Tyrmand.  Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule.

Leopold Tyrmand – książki

Leopold Tyrmand w swoim życiu wydał kilkanaście publikacji, z czego szerszej publiczności znana jest głównie powieść Zły, która przez cały czas dostępna jest w regularnej sprzedaży. Oprócz tego Tyrmand wydał m.in. Hotel Ansgar, Gorzki smak czekolady Lucullus, Filipa, Życie towarzyskie i uczuciowe oraz Siedem dalekich rejsów. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się publikacja W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982 – zbiór listów, jakie wymieniali między sobą Sławomir Mrożek oraz Leopold Tyrmand.

Książkę Zły wydaną nakładem Wydawnictwa MG w dobrej cenie kupić można poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Zły
Leopold Tyrmand11
Okładka książki - Zły

Książka – legenda. Najpoczytniejszy kryminał napisany w czasach PRL-u. A tak naprawdę niezwykle inteligentnie opis Polski Ludowej, przebrany w strój...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Pokaż wszystkie recenzje