Ekranizacja powieści Leopolda Tyrmanda nagrodzona na Festiwalu w Gdyni!

Data: 2022-09-19 15:44:13 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Najważniejsza święto polskiego kina za nami. Zakończyła się 47. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 17 września podczas prestiżowej gali poznaliśmy laureatów. Jednym z nich jest Filip w reżyserii Michała Kwiecińskiego.

Obrazek w treści Ekranizacja powieści Leopolda Tyrmanda nagrodzona na Festiwalu w Gdyni! [jpg]Fot. fragment grafiki promocyjnej / Centrum Informacji TVP

Podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodą główną, czyli Złotymi Lwami, wyróżniono twórców filmu The Silent Twins. Statuetki trafiły także do Doroty Pomykała za film Kobieta na Dachu oraz Piotra Trojana za rolę Patryka w filmie Johnny, przybliżającym losy księdza Jana Kaczkowskiego. Równie istotne Srebrne Lwy trafiły natomiast do reżysera i producentki odpowiedzialnych za ekranizację książki Leopolda Tyrmanda.

Filip, czyli nowy hit TVP

Świeżo nagrodzony film Filip to nowa produkcja Telewizji Polskiej, która reżyserowana jest przez Michała Kwiecińskiego. FIlmowiec już w przeszłości zajmował się produkcjami o podobnej tematyce — w 2007 roku premierę miał film Jutro pójdziemy do kina, który opowiadał losy trzech maturzystów. Ich codzienność burzy wieść o wojnie i konieczność walki za ojczyznę.

Czytaj również: Powstał film o „Ulissesie” Joyce’a. Można go zobaczyć za darmo

Chociaż akcja Filipa również rozgrywa się w czasach drugiej wojny światowej, to sama wojna jest jedynie tłem dla ukazania historii bohaterów. Jak podkreślał reżyser, Filip nie jest filmem wojennym, a dramatem obyczajowym, którego akcja rozgrywa się w czasach wojny. Historia skupia się wokół młodego Żyda – tytułowego Filipa, któremu udaje się uciec z warszawskiego getta do Frankfurtu. Tam, w sercu nazistowskich Niemiec, zaczyna nowe życie. Bohater, podając się za Francuza, korzysta z wszelkich uroków życia. 

Filip ze statuetką Srebrnych Lwów na Festiwalu w Gdyni

W czwartek, 15 września, podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni, publiczność po raz pierwszy miała szansę obejrzeć Filipa. To właśnie podczas tego festiwalu jury konkursu zdecydowało się wyróżnić ekranizację powieści Tyrmanda. Najważniejszym wyróżnieniem spośród wszystkich otrzymanych są Srebrne Lwy, które trafiły do rąk reżysera Michała Kwiecińskiego oraz do producentki — Krystyny Świecy. Oprócz nich nagrodami wyróżnieni zostali również Dariusz Krysiak w kategorii charakteryzacja i operator Michał Sobociński w kategorii zdjęcia.

W tytułową rolę wcielił się Eryk Kulm jr, który znany jest już z filmów, rozgrywających się w czasach wojny. Zagrał między innymi w Małej Maturze 1947, Kamieniach na Szaniec (powstałych na powieści Aleksandra Kamińskiego), czy w serialu Wojenne Dziewczyny. W filmie zagrał również Robert Więckiewicz. Aktor zagrał również w Weselu Wojciecha Smarzowskiego, który podczas festiwalu został wyróżniony za najlepsze kostiumy. W Filipie zobaczymy również Sandrę Drzymalską (Najmro. Kocha, kradnie, szanuje, Sexify), a także Caroline Hartig, Zoe Straub czy Victora Meuteleta. Film dla szerokiej publiczności będzie dostępny w kinach w marcu 2023 roku.

Filip – film inspirowany książką

Filip to produkcja, która została zainspirowana książką autorstwa Leopolda Tyrmanda. Podobnie, jak większość powieści tego autora, również i ta ma w sobie elementy biograficzne. Książka stanowi opis człowieka, którego losy zostały naznaczone przez okupację, politykę oraz emigrację. Tyrmand opisuje historię Filipa z pewną dawką humoru oraz cynizmu. Widać to przede wszystkim w poczynaniach bohaterów, którzy prowadząc swoją małą wojnę, podkradają jedzenie i alkohol, zabawiają się z niemieckimi dziewczynami, za co grozi kara śmierci, a nawet plują do zupy pewnym gościom restauracji. 

Powieść Tyrmanda to przede wszystkim inne spojrzenie na wojnę. Nie mamy tutaj znanego motywu Polaków z karabinami biegnącymi przez zgliszcza Warszawy i zabijających Niemców. Opisywane są losy młodego człowieka, który ucieka z kraju i stara się przetrwać, nie unikając przy tym zabawy i romansu. 

Na podstawie książki Tyrmanda powstało również wyjątkowe słuchowisko. Adaptacja Filipa to pierwszy serial radiowy wyprodukowany przy współpracy pięciu Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Za reżyserię odpowiada Krzysztof Czeczot, a w obsadzie znalazła się plejada polskich gwiazd: Antoni Królikowski, Anna Próchniak, Józef Pawłowski, Olga Bołądź, Cezary Żak, Izabela Kuna, Jacek Braciak, Antoni Pawlicki, Miłogost Reczek, Bartosz Gelner oraz Lech Łotocki.

Książkę Filip, która ukazała się nakładem Wydawnictwa MG, znajdziecie w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: ekranizacje książek, festiwale, kino polskie, historie wojenne,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Filip
Leopold Tyrmand2
Okładka książki - Filip

Losy młodego Polaka, którego wojenne drogi wiodą do Frankfurtu nad Menem, gdzie pracuje w jednym z hoteli jako kelner, razem z grupą młodzieży pochodzącą...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje