Recenzja książki: Obudź w sobie życie. W obliczu niepłodności

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Szacuje się, że w Polsce co piąta para w wieku rozrodczym zmaga się z problemami dotyczącymi płodności. Oparta na doświadczeniach własnych autorów treść poradnika Obudź w sobie życie. W obliczu niepłodności służy fachową pomocą, niesie nadzieję oraz zachęca do podjęcia działań wynikających z nadanej każdemu misji płodności.

Rozpoczynając od zdefiniowania terminów niepłodności i bezpłodności, autorzy wskazują istotne różnice między nimi, po czym zagłębiają się w czasy biblijne Starego Testamentu, kiedy to w niepłodności dopatrywano się braku Bożego błogosławieństwa. By przekonać czytelnika, że płodność (coś innego niż rozrodczość) rodzi się ze spotkania z Bogiem, Maria Rosaria Fiorelii i Giovanni Gentili (małżonkowie mierzący się z problemem bezpłodności) przedstawiają historie życia czterech biblijnych par małżeńskich (wszyscy w końcu doczekali się potomstwa), a ich analiza przekonuje o konieczności powierzenia dotychczasowych planów Bogu w zamian za nowe (Abraham i Sara), wsłuchania się w głos Pana oraz poddania się Jego woli (Elkana i Anna), zaufania Bogu, który – pomimo najbardziej nietrafionych ludzkich wyborów – niezmiennie trwa przy człowieku (Jakub i Rachela), a także wierności sobie i własnemu powołaniu (Zachariasz i Elżbieta).

Autorzy poradnika Obudź w sobie życie. W obliczu niepłodności zwracają uwagę na to, co ważne: analizują trudności i cierpienia współmałżonków pragnących potomstwa (wraz z reakcją otoczenia), zachęcają do wierności pomimo wszystko, zapewniają o konieczności trwania w bliskiej relacji z Bogiem i współmałżonkiem. Przywołując postać Hioba, podają go jako wzór wytrwałości w cierpieniu, a przytaczając opisy stworzenia, zauważają, że stworzenie człowieka jako mężczyzny i kobiety (relacja małżeńska) na podobieństwo Boże (relacja z Bogiem) pociąga za sobą przynależną ludzkości misję płodności (Bądźcie płodni i rozmnażajcie się), przekonując równocześnie, że gdy natura ludzka zawodzi i biologiczne rozmnażanie staje się niemożliwe, to płodność nadal jest realizacją powołania (zadania wynikające z faktu bycia mężczyzną i kobietą, pielęgnowanie relacji „my”, ofiarowywanie siebie współmałżonkowi, adopcja, płodność duchowa i codzienności).

Łącząca w sobie elementy teologii oraz psychologii (z przewagą teologii) treść publikacji Wydawnictwa Promic jest wartościowa i pomocna. Język przekazu – interesujący, prosty, całkowicie zrozumiały. W tekście znalazły się liczne fragmenty biblijne wraz z siglami (większość w postaci wcięć, inne zapisane w ramkach na szarym tle), artykuły zaczerpnięte z Katechizmu Kościoła Katolickiego, odwołania do dokumentów papieskich, przemyślenia teologów i psychologów, wnioski z pracy psychoterapeutycznej. Obawy czytelnika odzwierciedlają postaci Laury i Luigiego, typowego współczesnego małżeństwa (zajrzyjmy raz jeszcze do serca Laury…, przyjrzyjmy się raz jeszcze myślom Laury…). Pomocą służą przypisy (bibliograficzne i wyjaśniające) oraz zamieszczona na końcu Modlitwa o płodność. Adresowana do par małżeńskich i osób przygotowujących się do zawarcia związku, terapeutów oraz duszpasterzy, spełni pokładane w niej oczekiwania.

Książka Obudź w sobie życie. W obliczu niepłodności jest lekturą bardzo potrzebną. Należąc do serii Sztuka życia, pozwala zrozumieć sens małżeństwa i płodności, przekonując równocześnie, że wszyscy jesteśmy do niej powołani.

Tagi: poradnik niepłodność

Kup książkę Obudź w sobie życie. W obliczu niepłodności

Zobacz opinie o książce Obudź w sobie życie. W obliczu niepłodności
Obudź w sobie życie. W obliczu niepłodności
Maria Rosaria Fiorelli Giovanni Gentili