Recenzja książki: Pokonaj depresję! Praktyczne sposoby na odnalezienie siły, zdrowia i harmonii duchowej

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Statystycznie depresja jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń psychicznych. Jej afektywność sprawia, że osoba chora traci jasne perspektywy myślenia, odczuwając przy tym piętrzące się niepokoje i lęki w sposób niemożliwy do przezwyciężenia samemu. Poradnik Pokonaj depresję!, podając Praktyczne sposoby na odnalezienie siły, zdrowia i harmonii duchowej, uczy, jak żyć, by lęk nie wymknął się spod kontroli.

Publikacja prezentuje chrześcijański punkt widzenia. Sięgając do czasów dzieciństwa i młodości, Jezanie Warjri wspomina surowe zasady panujące w domu rodzinnym, nasilające się objawy lękowe, prowadzące do poszukiwania środków zaradczych epizody depresyjne, wreszcie – odnalezienie pociechy w Biblii (przytoczone wersety biblijne są tymi, dzięki którym autorce udało się podnieść na duchu, przetrwać najcięższe chwile, przełamać poczucie bezwartościowości, ukierunkować myśli i skierować je na właściwą ścieżkę w życiu). Osobny rozdział w całości poświęcony został relacji człowieka (zwłaszcza zmagającego się z depresją) z Bogiem, analizując takie aspekty jak kłamstwo a prawda, przykazania miłości, Boże obietnice, cel życia, wiara, modlitwa, ufność, serce i umysł, lęk, posłuszeństwo, cierpienie, wygląd zewnętrzny, przebaczenie oraz uzdrowienie (zapisane zostały konkretne wersety biblijne do zapamiętania).

Treść poradnika jest nagląca. Kolejne rozdziały umożliwiają czytelnikowi zrozumienie wpływu depresji i stanów lękowych na zdrowie psychiczne oraz codzienne życie człowieka. Pokazują, w jaki sposób zmanipulowane zostają uczucia i emocje, co z kolei prowadzi do wypaczenia poglądów oraz wierzeń osobistych. Ponieważ autorka odkryła drogę do spokoju ducha, równowagi wewnętrznej i radości, w przekonujący sposób wyjaśnia sens zaakceptowania faktu dotknięcia przez depresję oraz szukania fachowej pomocy (należy unikać „zdrowotnych” rad, w jakie bogaty jest Internet), podkreśla znaczenie dojrzałości emocjonalnej, obala mylne poglądy na temat zdrowia psychicznego, omawia praktyczne metody radzenia sobie z depresją i stanami lękowymi (zdrowy styl życia przynosi pozytywne zmiany w zdrowiu psychicznym).

Zaprezentowane w publikacji Wydawnictwa Promic osobiste doświadczenia autorki poparte zostały spostrzeżeniami naukowymi psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów, teologów oraz biblistów. Liczne cytaty biblijne opatrzono siglami, podano wyjaśnienia wynikające z nauczania zawartego na łamach Katechizmu Kościoła Katolickiego. Są pytania, odpowiedzi, wyjaśnienia, uzasadnienia, motywy działań, rady praktyczne. Pomocą służą cytaty inspirujące oraz przypisy (wyjaśniające i bibliograficzne). Język przekazu jest prosty, całkowicie zrozumiały, przekonujący, co daje pewność, że wewnętrzny spokój i bezpieczeństwo, których się szuka, są osiągalne. Zawarte w poradniku Praktyczne sposoby na odnalezienie siły, zdrowia i harmonii duchowej godne są uwagi.

Tagi: depresja poradnik wiara Religia bóg

Kup książkę Pokonaj depresję! Praktyczne sposoby na odnalezienie siły, zdrowia i harmonii duchowej

Zobacz opinie o książce Pokonaj depresję! Praktyczne sposoby na odnalezienie siły, zdrowia i harmonii duchowej