Recenzja książki: Pomysł na niebanalną uroczystość szkolną

Recenzuje: Justyna Gul

Apel inaczej

Uroczystości szkolne związane z różnymi świętami są nieodłączną częścią szkolnej codzienności i… zmorą nauczycieli, którzy muszą wymyślać scenariusze ich przebiegu. Znacznie bardziej ciepły jest stosunek dzieci do tego rodzaju działalności artystycznej i zazwyczaj nie ma problemu ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do występów. Dzieci bowiem uwielbiają tworzyć, projektować, odgrywać role i dobrze się przy tym bawią.

Obecnie nauczyciele z jednej strony stoją przed wyzwaniem, organizując taką szkolną uroczystość, a z drugiej strony, mając do dyspozycji szeroki wybór narzędzi i środków technicznych, mogą stworzyć niezapomniane widowisko. Co jednak zrobić, by nie przypominało ono nudnych apelów sprzed lat? Wystarczy sięgnąć po książkę Jolanty Zabielskiej, będącą prawdziwa kopalnią pomysłów. „Pomysł na niebanalną uroczystość szkolną” każdego wychowawcę zdoła przemienić w animatora kultury, a biorące udział w wydarzeniu dzieci – w pasjonatów aktywności kulturalnej.

Propozycje przedstawione przez autorkę mogą ułatwić możliwość podjęcia rozmaitych działań scenicznych i stwarzają wrażenie sztuk teatralnych. To całkowite zerwanie z najczęściej występującym schematem: recytacja plus piosenka - z banałem, a niekiedy nawet z kiczem. Dzięki Zabielskiej dzieci mogą stać się prawdziwymi aktorami, nauczyciel zaś – kreatywnym reżyserem. Od ich współpracy zależy zadowolenie widza, które przy zastosowaniu zaprezentowanych scenariuszy jest niemal pewne.

Przedstawienie można zatem zrealizować w konwencji programu telewizyjnego, który stwarza szerokie możliwości wyboru tematu. Autorka daje nam „gotowca” w postaci pełnego scenariusza inscenizacji z okazji Narodowego Święta Niepodległości, ale równie dobrze schemat programu telewizyjnego można wykorzystać przy świecie majowym czy  listopadowym.

Znacznie łatwiejsza w realizacji audycja radiowa, konwencja snu, szczególnie przydatna w przypadku uroczystości poświęconych patronom szkół czy przywołanie osób z przyszłości lub przeszłości przy piosence Grechuty „Dni, których jeszcze nie znamy” – to tylko niektóre z licznych sposobów na akademię z prawdziwego zdarzenia. Akademię, którą zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą długo wspominać.

Istotne jest jednak, by zastosowana forma współgrała z tematyką i o tym muszą pamiętać organizatorzy występów. Niektóre konwencje niosą ze sobą określony nastrój, mamy zatem programy wesołe, porywające żywiołowością, grą barw, ruchem i dźwiękiem. Są też nastrojowe, refleksyjne i skłaniające do zadumy. Zabielska daje nam katalog pomysłów, my możemy go wykorzystać do stworzenia czegoś wspaniałego, budząc przy tym w dzieciach wrażliwość na sztukę.

Z „Pomysłem na niebanalną uroczystość szkolną” i własną wyobraźnią można stworzyć nieskończoną liczbę projektów artystycznych, w których nie tylko każdy będzie chciał wziąć udział, ale też i je oglądać.

Kup książkę Pomysł na niebanalną uroczystość szkolną

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pomysł na niebanalną uroczystość szkolną
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy