Recenzja książki: Psychologia roztargnienia

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Charakterystyczną cechą współczesności jest powszechne zabieganie, notoryczny brak czasu oraz kłopoty z koncentracją uwagi, co w wielu przypadkach ma niebagatelny wpływ na wzrost trudności w doprowadzeniu rozpoczętych spraw do końca. By zminimalizować uciążliwość problemów związanych z dezorganizacją pożądanych zachowań, Oficyna Wydawnicza Impuls oddała do rąk szerokiego grona odbiorców nietuzinkowy przewodnik po całokształcie ludzkiego działania. Psychologia roztargnienia to doskonale omówione koncepcja, badanie i diagnoza, symptomy oraz radzenie sobie – praktyka w sytuacjach bliskich każdemu z nas. Ponieważ wieloczynnikowe zaburzenie zachowania, jakim jest roztargnienie, dotyczy wszystkich bez wyjątku, warto uczynić wszystko, by następstwa były jak najmniej bolesne.


W dziesięciu rozdziałach Ryszard Studenski ze skrupulatnością pochylił się nad całością zagadnienia. Ponieważ uznał, że nie wystarczy zanalizowanie pojęcia roztargnienia ani dokonanie klasyfikacji jego przyczyn i przejawów, wiele uwagi poświęcił działaniom praktycznym. W tym celu szczegółowo omówił pomiar oraz diagnozę, przyporządkował roztargnieniu płeć, wiek, temperament, osobowość, zdolność do koncentracji uwagi, sprawność pamięci, przetwarzanie informacji i funkcjonowanie poznawcze, a także skłonność do ryzyka, lęk oraz powodowanie wypadków. Oparte na długoletnich badaniach analizy autora obejmują również konkretne propozycje, z których najbardziej skuteczną jest Program redukcji skutków roztargnienia, zawierający procedury poprawiające kondycję psychiczną, usprawniające umiejętności organizacyjne i wykonawcze oraz zwiększające koncentrację na wykonywaniu codziennych czynności.


Treść dziesięciu kolejnych rozdziałów to całość, której przyswojenie pomoże czytelnikowi z pełną świadomością stawić czoła problemom współczesnego świata. Bez wątpienia pomocą posłużą mu liczne (zaopatrzone w źródła) tabelki, rysunki, ramki, wykresy, schematy i wyliczenia. Wiele myśli przewodnich zapisano wytłuszczoną czcionką. Każdy rozdział zakończono podsumowaniem. Wnioski, przypisy, ułożony w porządku alfabetycznym indeks nazwisk i rzeczowy, a także bogata, polsko- i obcojęzyczna literatura są elementami, którymi warto się posiłkować. Wszystko to sprawia, że napisana przystępnym i ciekawym językiem Psychologia roztargnienia doskonale nadaje się do szczegółowej analizy. Z powodzeniem skorzystają z niej nie tylko psychologowie, pedagodzy i wychowawcy. Warto, by po publikację Impulsu sięgnęli wszyscy, dla których ważna jest umiejętność działania w sposób całkowicie świadomy i odpowiedzialny.

Kup książkę Psychologia roztargnienia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Psychologia roztargnienia
Książka
Psychologia roztargnienia
Ryszard Studenski
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy