Recenzja książki: Rocznica: Historia miłości

Recenzuje: Justyna Gul

Rocznicowe listy

Polska, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, ma nadal stosunkowo małą liczbę rozwodów, choć, niestety, ich odsetek rośnie. W zabieganym świecie, rozdarci pomiędzy pracą i pogonią za pieniędzmi, wychowywaniem dzieci a przyjemnościami oferowanymi przez świat zewnętrzny, gubimy gdzieś miłość i namiętność. Dawne uniesienia, flirty, przyjemności obcowania ze sobą zostały wyparte przez problemy, kłopoty czy wzajemne pretensje. Czy istnieje jednak sposób, by zatrzymać tę wyjątkową więź pomiędzy partnerami na zawsze? Jaki jest przepis na udany związek?

O miłości, małżeństwie oraz o tym, jak obietnicą bycia ze sobą „na dobre i na złe” weryfikuje życie, przepięknie pisze Michael A. Adamse. Jeśli pamiętacie „Pamiętnik” Sparksa, to zauroczy Was również „Rocznica. Historia miłości”, pełna namiętności, nadziei i uniwersalnych prawd. To książka, dzięki której można inaczej spojrzeć na siebie i związki, które budujemy, a także na błędy przeszłości, niekiedy nieświadomie popełnione.

Małżeństwo Richarda i Laury od kilku lat przeżywało poważny kryzys. Zabrakło w nim czułości, bliskości, nawet seks stał się sporadycznym aktem desperacji. Obydwoje mają wymagającą pracę zawodową, on - psycholog, ona - prawniczka, prowadząca kancelarię dającą doskonałe alibi na przebywanie z dala od domu i piętrzących się małżeńskich problemów. Z roku na rok sytuacja staje się coraz bardziej napięta, brakuje wspólnych rozmów, chęci zrozumienia, empatii. Najlepszym wyjściem wydaje się rozwód, choć dla żadnego z naszych bohaterów nie jest to sytuacja łatwa.

Do problemów w związku Richardowi dochodzi jeszcze troska o chorą na raka matkę. Zawsze był z nią bardzo związany, a z jej mądrości nieraz korzystał, pokonując życiowe zakręty. Kiedy kobieta umiera, Richard wyrusza do ojca do San Francisco, by go wesprzeć i połączyć się z nim w bólu. Okazuje się jednak, że to dla niego wizyta okazuje się przełomowa, a niezwykły prezent, otrzymany przed odjazdem, zmienia nie tylko myślenie Richarda o rodzicach i ich małżeństwie, ale pozwala również dostrzec błędy, które z Laurą popełnili. Oddany w ręce syna zbiór osobistych listów, które Christopher i Sara pisali do siebie, to pomnik miłości, budowany co roku na każdą rocznicę ich ślubu. Pierwsza deklaracja uczuć została napisana czterdzieści dziewięć lat wcześniej, prawie osiem lat przed narodzinami Richarda, a w ciągu całego małżeństwa jego rodzice nie opuścili ani jednego roku.

Powrotny lot Richarda do Miami upływa pod znakiem lektury tych bardzo osobistych, rocznicowych listów, oddających najbardziej intymne uczucia jego rodziców. Tym samym upada mit idealnej rodziny, żyjącej w modelowym, wręcz - nierealnym świecie. Richard pozbywa się złudzeń co do kryształowego charakteru Sary i Christophera, ale jednocześnie ma przykład pary, która, pomimo licznych problemów, chwil zwątpienia czy tragedii, stworzyła silny związek, zdolny przetrwać jeszcze długie lata, gdyby nie śmierć, która go przerwała.

Listy rodziców Richarda pokazują zarówno jemu, jak i nam, jak związek kochających się ludzi zmienia się z biegiem lat, staje się coraz dojrzalszy. Życie i jego wymagania nie pozwoliły, by wzajemna miłość pozostawała wciąż naiwna i niedojrzała. Jeśli bowiem związek ma przetrwać, konieczna jest wiara w siebie nawzajem, mimo czasów zwątpienia, wsłuchanie się w potrzeby drugiej osoby i ich zaspokajanie. Jest to o tyle trudne, że szalone tempo życia, które jest udziałem większości z nas, pozostaje w sprzeczności z podstawowymi potrzebami ludzkimi. Jak dwoje ludzi ma znaleźć czas i siły na intymne kontakty, rozmowy i próby poznania partnera?

Małżeństwo Sary i Christophera jest najlepszym przykładem na to, że związek to ciężka, codzienna praca w grupie i że czasami dużo trudniej jest zostać, niż odejść. Ktoś kiedyś powiedział, że „miarą miłości jest to, jak wiele jesteś gotów dla niej poświęcić”. Książka „Rocznica. Historia miłości” przekonuje nas, że warto zawalczyć o uczucie, o miłość, która chociaż zmienia swój charakter, jest najpiękniejszym darem dla człowieka.

Kup książkę Rocznica: Historia miłości

Zobacz opinie o książce Rocznica: Historia miłości
Psychiatra Boga
Michael A. Adamse0
Okładka ksiązki - Psychiatra Boga

Po wielu latach praktyki doktor Richard Johnson był przekonany, że niewiele już może go zaskoczyć. Wiedział, jak należy rozmawiać z cierpiącymi. Potrafił...