Recenzja książki: Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących

Recenzuje: Justyna Gul

Sprzedaj się jak najlepiej!

Chcesz zmienić pracę? Po raz kolejny wracasz z rozmowy kwalifikacyjnej, przekonany, że nie masz co liczyć na telefon z propozycją zatrudnienia? A może masz doskonałą pracę, ale wiesz doskonale, że w obecnej firmie osiągnąłeś już wszystko i warto się zorientować, jakie są możliwości dalszego rozwoju? Niezależnie od pobudek, jakimi się kierujesz, będziesz musiał zmierzyć się z rozmową kwalifikacyjną, a nawet z wieloma takimi rozmowami. Jak wyjść z nich zwycięsko? Jak zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony i nie dać się przyłapać na niekompetencji?

Nieocenioną pomocą może okazać się poradnik autorstwa Angeliki Śniegockiej – dyrektor personalnej i coacha kariery, która przybliża zagadnienia związane z branżą HR i procesem rekrutacji. Książka Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących, opublikowana nakładem wydawnictwa Helion, to kompendium wiedzy o rozmowach kwalifikacyjnych i swego rodzaju niezbędnik dla osób, które planują starać się o pracę, starają się o nią, bądź też rozmowy (szczególnie te nieudane) mają już za sobą i tym samym zyskują możliwość zidentyfikowania popełnionych błędów oraz korekty swojego zachowania. To również przydatna pozycja dla zaczynających przygodę z rekrutacją pracowników, bowiem pytania w niej zawarte wraz z opisem celów mogą stanowić nieocenioną podpowiedź, jak rekrutować i o co pytać. Wszak rekruter też człowiek i – szczególnie na początku swojej kariery w branży HR – ma prawo odczuwać niepewność czy stres.

Książka doczekała się dzięki swojej popularności już drugiego, rozszerzonego wydania, w którym autorka nie tylko dzieli się swoimi doświadczeniami, ale również próbuje rozprawić się z mitem dotyczącym dobrego sprzedawania się na rozmowie oraz przybliżyć swoją koncepcję rekrutacji jako procesu sprzedaży. Pojawił się również rozdział traktujący o kulisach działań rekrutujących, który znacząco ułatwić może przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej oraz niezwykle niewygodny i budzący wiele kontrowersji na rozmowie temat, a mianowicie negocjowanie wynagrodzenia.

Jeśli myślisz poważnie o swojej karierze, od sprzedaży nie uciekniesz – przekonuje autorka, tłumacząc, iż sprzedajemy właściwie cały czas – swoje pomysły, siebie na rozmowie czy swoją pracę. Sekret sukcesu tkwi w tym, by sprzedać się jak najlepiej. Mimo, że wielu osobom niemiłe jest postrzeganie siebie w kategoriach produktu, to jednak taka strategia przynosi najlepsze efekty. Wszak dobry produkt wart jest swojej ceny!

Autorka, jako praktyk, doskonale wie, jakie tajemnice kryją rekruterzy w zanadrzu. Zdradza je w rozdziale 7 ujawnionych sekretów rozmowy kwalifikacyjnej, zaś kolejny – 4 kluczowe pytania rekrutującego pozwala na zrozumienie psychologii rozmowy rekrutacyjnej i niejako na „wejście w buty” potencjalnego pracodawcy.

Śniegocka omawia również różne rodzaje wywiadów, poczynając od rozmowy telefonicznej, po wywiad sytuacyjny i kompetencyjny oraz przedstawia taktyki postępowania w przypadku każdego z nich. Zwraca również uwagę na to, jak ważne jest przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – analiza oferty pracy, analiza życiorysu, zebranie informacji o firmie oraz o rekrutującym, ćwiczenie rozmowy z bliską osobą oraz opanowanie technik pozwalających złagodzić stres podczas rozmowy.

Jednak to część druga książki powinna stać się prawdziwym elementarzem dla uczestniczącego w rozmowach kwalifikacyjnych kandydata. Autorka przedstawia bowiem dziewięćdziesiąt dziewięć pytań, których możemy podczas rozmowy się spodziewać wraz z obszernym komentarzem, dotyczącym celu danego pytania oraz wskazówek, jak odpowiedzieć w taki sposób, by stworzyć pozytywny wizerunek samego siebie w oczach rekrutującego.

Można by powiedzieć, że zdradzając sekrety rekrutujących i poprawne (oczekiwane) odpowiedzi na pytania, uderza autorka w swoje środowisko. Nic bardziej mylnego! Wszak właśnie dzięki dokładnej analizie ofert pracy, a także dzięki analizie własnych umiejętności, kompetencji, bardziej rozważnie aplikujemy na dane stanowisko, zaś kiedy jesteśmy już zaproszeni na rozmowę, wykazujemy entuzjazm i zaangażowanie. Dzięki lekturze poradnika Angeliki Śniegockiej rozmowa kwalifikacyjna co prawda nie zamieni się w miłą pogawędkę przy kawie, ale pomoże nam nie tylko zweryfikować swoje plany co do przyszłości w danej firmie, pokazać się z jak najlepszej strony, ale i zachować uśmiech na twarzy. Nie ma przecież nic gorszego, niż pesymistycznie nastawiony do świata i wszystko negujący pracownik.

Kup książkę Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących

Zobacz opinie o książce Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących