Recenzja książki: Same dobre myśli

Recenzuje: Katarzyna Krzan

WYBÓR CYTATÓW

„Same dobre myśli” to wybór cytatów dokonany przez Dorotę Malinowską na potrzeby wydania (chyba jakiejkolwiek) publikacji przez wydawnictwo MG. Jakiejkolwiek, bo nie można znaleźć żadnego klucza, którym kierowałaby się autorka wyboru. „Dobre myśli” – co to tak naprawdę znaczy? Dobre, bo przekazują coś pozytywnego, czy – dobre, bo trafne?
Pisarz nadaje metaforze ciało, lecz czytelnik duszę. Georg Christoph Lichtenberg

Cytaty to nic innego, jak zdania wyrwane z kontekstu. W tego typu wyborach dobrze byłoby zaznaczyć choć z jakiego utworu cytat pochodzi. A tymczasem mamy zestaw myśli autorów ułożonych alfabetycznie. Wygląda to jak zeszyt z cytatami do matury. Za moich, prehistorycznych, czasów mogliśmy mieć taki zeszycik na egzaminie. Bardzo pomagał tworzyć błyskotliwe wypracowania. I ta książka chyba właśnie taką funkcję ma spełniać.

Przeciwności losu uczą mądrości, powodzenie je odbiera. Seneka Młodszy

Wypisy zaczynają się od Konrada Adenauera, by poprzez Arystotelesa, Bacona, Blake’a, Coelho, Dąbrowską, Einsteina, Gogola, Mickiewicza, Obamę, Słowackiego, Szekspira, Twardowskiego, dotrzeć do Wyszyńskiego.

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, nauka wydaje mi się kluczem do przetrwania. Barack Obama.

Mamy zatem niemal pełny przegląd wypowiedzi ludzi, którzy coś znaczą dla świata. Brakuje jednak źródeł cytatów. Bo jeśli ma to być jedynie wybór myśli nastawiających pozytywnie do świata, to po co dawać biografie twórców? A jeśli ma to być książka, której celem jest zostanie prezentem imieninowym, to zdecydowanie powinna być ładniej wydana, bo papier ecco book nie dostarcza przyjemnych wrażeń dotykowych…

Nowe zwyczaje, jakkolwiek śmieszne, zawsze się przyjmą. Wiliam Szekspir

Brakuje także wstępu Autorki wyboru, kilku słów wyjaśnienia, czym się kierowała w doborze tych, a nie innych myśli. Owszem, wykonała sporo pracy, wyszukując dla leniwych czytelników garść perełek, owych złotych myśli, którymi można zabłysnąć w towarzystwie, ale zabrakło owej klamry spinającej. Jednak, by być sprawiedliwą, muszę przyznać, że Autorka wykonała ogromną pracę, zbierając te wszystkie dobre myśli. To jednak kawał dobrej roboty.

I dlatego warto pamiętać, że Mądry nigdy się nie gniewa.  Cyceron.

Myśli zebrane w tej swoistej antologii faktycznie mogą napełniać optymizmem, można je czytać do poduszki i w podróży, można się nimi wzmacniać po troszeczku, niczym drobnymi łykami wybornego wina. Zresztą te drobne kwiatuszki na okładce, przypominające emotikony z komunikatorów, przywołują na myśl naszą fragmentaryczną, rozdrobnioną kulturę.

Na zakończenie przesłanie życiowe (jedno z wielu w tej książce):

Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre – w tym cel rozumnego życia. Platon

Kup książkę Same dobre myśli

Zobacz opinie o książce Same dobre myśli
Same dobre myśli
Dorota Malinowska