Recenzja książki: Serce w mundurze

Recenzuje: Patryk Obarski

Czy w koszarach można znaleźć… miłość swojego życia? Odpowiedź na to pytanie odnajduje Klara, bohaterka nowej książki Agnieszki Kareckiej. Serce w mundurze to zabawna opowieść o tym, że czasem najbardziej szalone decyzje mogą okazać się najlepszymi wyborami w naszym życiu.

Klara jest młodą aktorką, która od zawsze marzyła o zagraniu w wysokobudżetowym filmie z gwiazdorską obsadą. Zamiast jednak zdobywać międzynarodową sławę, dziewczyna pracuje w lokalnym teatrze, co nie zaspokaja jej ambicji.

Kiedy pojawia się szansa zagrania w dużej produkcji, Klara postanawia zrobić wszystko, by dostać główną rolę. Wcześniej jednak musi się przygotować. Jak się jednak okazuje, nie chodzi jedynie o nauczenie się scenariusza na pamięć!

By zdobyć angaż w produkcji Serce w mundurze, ambitna aktorka zgłasza się najpierw do… służby przygotowawczej. Doświadczenia z prawdziwego poligonu posłużą jej podczas wcielania się w żołnierkę, którą pragnie zagrać w filmie. Wkrótce Klara przekonuje się, że wojskowa musztra całkowicie odmieni także jej życie osobiste.

Nowa powieść Agnieszki Kareckiej to interesująca obyczajowa historia, w której nie brak wątków miłosnych oraz sporej dawki humoru.

Historia Klary w gruncie rzeczy jest dość prosta – to opowieść o losach dziewczyny, która rzuca wszystko, by spełnić swoje marzenie, a jednocześnie wpada w sidła wielkiej miłości. Agnieszka Karecka znaną konwencję wykorzystuje jednak w sposób na tyle ciekawy, że jej powieść czyta się z przyjemnością aż do ostatniej strony.

Główna bohaterka Serca w mundurze – aktorka teatralna z Warszawy – nic wspólnego nie ma z militariami, więc siłą rzeczy jej pojawienie się w jednostce wojskowej prowadzi do wielu wpadek i gaf. Poczuciem humoru Agnieszka Karecka rozładowuje patos i melodramatyczność, dzięki czemu jej powieść staje się bardziej wiarygodna niż większość polskich romansów.

Jednocześnie przygody Klary, choć dość zwariowane, przekonują, że warto walczyć o własne marzenia. Bohaterka powieści nie kieruje się jednak chorą ambicją, skłaniającą do realizacji marzeń za wszelką cenę. Zamiast tego udowadnia, że ciężką pracą oraz wytrwałością możemy spełnić swoje pragnienia. Warto zatem podejmować trudne i nieoczywiste decyzje, bo jedynie ryzykując, mamy szansę wiele zyskać. Klara z  Serca w mundurze jest tego doskonałym przykładem.

Jednak nie tylko od strony fabularnej powieść Agnieszki Kareckiej może zainteresować czytelników. Sporym atutem nowej książki Wydawnictwa JakBook jest bowiem sprawnie poprowadzona narracja. W Sercu w mundurze próżno szukać dłużyzn czy zbędnych wątków. Jest zwięźle i na tyle interesująco, że książkę z dużą przyjemnością przeczytać można w jeden wieczór.

Serce w mundurze to książka, po którą powinni sięgnąć czytelnicy lubiący nieoczywiste powieści obyczajowe, ale również i ci, którzy w literaturze poszukują ucieczki od szarej, często niezbyt zabawnej rzeczywistości.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Serce w mundurze

Zobacz opinie o książce Serce w mundurze
Serce w mundurze
Agnieszka Karecka
Kolory naszych serc
Agnieszka Karecka0
Okładka ksiązki - Kolory naszych serc

Sztuka jest dla Melanii wszystkim. Dla niej żyje, dzięki niej osiągnęła sławę i pieniądze. Artystka śmiało wychodzi do publiczności, jednak nie pozwala...

Kolacja z Jaredem Woolfem
Agnieszka Karecka0
Okładka ksiązki - Kolacja z Jaredem Woolfem

Osiemnastoletnia Rose Heller miała dwa marzenia: pomagać ludziom i poznać swojego idola, Jareda Woolfa. Dzięki najlepszej przyjaciółce, która zgłosiła...

Nie wierzyłam, że mogę sięgać po więcej, mając za sobą taki bagaż doświadczeń… błędów. Ale już teraz wiem, że to nie błędy definiują człowieka, ale umiejętność radzenia sobie z nimi. Przebaczania. I podnoszenia się po każdym upadku.

Widzę w jej oczach wahanie. Założę się, że jutro od rana mają próby, ale mimo wszystko powinnam dbać o relacje. Bo to one nas budują. Chronią i czynią lepszymi ludźmi. Nauczyłam się tego zbyt późno.

Powrót matki
Danuta Awolusi ;