Recenzja książki: Światło i cień. Kuchennymi drzwiami

Recenzuje: Patryk Obarski

Jak wyglądało życie mieszczan na przełomie XIX i XX wieku? Wraz z powieścią Światło i cień czytelnicy powracają do historii Zofii Nowakowskiej i jej bliskich oraz są świadkami kolejnych wydarzeń w ich życiu. Katarzyna Majgier swoją powieścią otwiera zupełnie nowe wątki, zabierając czytelników w literacką podróż po ówczesnej Europie.

Mija dwadzieścia lat od wydarzeń z pierwszej części cyklu, zatytułowanej Gra pozorów. Teraz Zofia nie jest już młodą i niedoświadczoną podkuchenną, tylko owdowiałą matką czwórki niemal dorosłych już dzieci. Najstarsza z nich – Klima – rozpoczyna życie na własną rękę w Krakowie. Marzeniem młodej kobiety jest zajmowanie się fotografią i choć pracuje w zakładzie fotograficznym, do jej obowiązków wcale nie należy robienie zdjęć. Wszystko zmienia się jednak, kiedy Klima zapoznana zostaje z mężem jej ciotki, Franciszki. Bogaty pan Mohnar nie tylko znajduje dla niej zatrudnienie w swojej fabryce, ale przede wszystkim – zapewnia możliwość rozwoju fotograficznego hobby.

Tymczasem Olek, syn doktora Dąbrowskiego, po zdaniu matury rozpoczyna naukę na uniwersytecie, gdzie studiuje medycynę. Jednocześnie chłopak uświadamia sobie, że wobec Klimy czuje coś więcej niż przyjaźń. Problem w tym, że kobieta wcale nie jest nim zainteresowana.

Codzienne życie Klimy, Olka i ich najbliższych zmienia się, gdy wybucha pierwsza wojna światowa. Kiedy Zofia podupada na zdrowiu, a Klima mierzy się z problemami w życiu osobistym, Olek trafia na front. Wkrótce okaże się, że życie „długo i szczęśliwie” możliwe jest jedynie w bajce, a nawet spokojna polska wieś nie uchroni się przed wojenną zawieruchą.

W najnowszej powieści, Światło i cień, autorka ponownie powraca do bohaterów, których czytelnicy poznali już w pierwszym tomie cyklu Kuchennymi drzwiami. Tym razem jednak w głównym wirze wydarzeń znajdzie się młode pokolenie, które dorastało na oczach czytelników w Grze pozorów.

Światło i cień to kolejna dawka ciekawej i intrygującej fabuły. Katarzyna Majgier zarysowuje tło historyczne, by pokazać, jak uwarunkowania kulturowo-społeczne wpływały na ludzi tamtego okresu. W powieści świetnie ukazana jest również sytuacja kobiet, które – choć uzyskały prawa wyborcze po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – wciąż pozbawione były wielu możliwości, jakie świat otwierał przed mężczyznami.

W tym kontekście Katarzyna Majgier nie pisze powieści „wywrotowej”, w której bohaterki zmieniają ówczesny świat o mocnej strukturze patriarchalnej. Za sprawą Klimy, ale również jej opiekunki – Franciszki – autorka ukazuje dążenia kobiet do tego, by żyć po swojemu – na tyle, na ile jest to możliwe w tym czasie. W Świetle i cieniu pojawia się również Janka, młodsza siostra klimy, która wzbudzać może skrajne emocje. To postać działająca z własnych i egoistycznych pobudek, choć jednocześnie niezwykle zdeterminowana, by osiągnąć własne cele.

Janka jest przykładem postaci, która dąży do własnego szczęścia, nie zważając na innych. A – jak mogą przekonać się czytelnicy książki Katarzyny Majgier – umiejętność podtrzymywania kontaktów społecznych i zdrowe relacje międzyludzkie są niezwykle ważne w życiu człowieka.

Drugi tom serii Kuchennymi drzwiami to opowieść o miłości, o podejmowaniu pierwszych życiowych decyzji i braniu za nie odpowiedzialności. To także opowieść o sekretach i tajemnicach dręczących bohaterów. Jak przekonuje Katarzyna Majgier za sprawą swojej powieści, tajemnice często wcale nie ułatwiają, lecz jeszcze mocniej komplikują nam życie.

W Świetle i cieniu dzieje się bardzo wiele. To powieść wielowątkowa, a Katarzyna Majgier nie ogranicza się jedynie do znanych czytelnikom przestrzeni. Bohaterowie zaczynają więc podróżować, choć nie wszyscy czynią to z własnej woli. Wojna wpływa bowiem na życie każdego człowieka, co znajduje odbicie w życiorysach bohaterów powieściowego cyklu Katarzyny Majgier.

Tytuł nowej powieści Katarzyny Majgier nie jest przypadkowy. Światło i cień istotne są nie tylko w fotografii, której tajniki zagłębia Klima. To także dobra metafora naszej codzienności, w której często w cieniu pozostaje wiele naszych trosk i prywatnych problemów.

Tagi: historia

Kup książkę Światło i cień. Kuchennymi drzwiami

Zobacz opinie o książce Światło i cień. Kuchennymi drzwiami
Gra pozorów. Kuchennymi drzwiami
Katarzyna Majgier0
Okładka ksiązki - Gra pozorów. Kuchennymi drzwiami

Rodzinne tajemnice, wielkie namiętności i zakazana miłość, a w tle XIX-wieczny Kraków z jego malowniczą bohemą, blichtrem, ale i ciemnymi zaułkami, gdzie...

Po co mi chłopak?
Katarzyna Majgier0
Okładka ksiązki - Po co mi chłopak?

Znana z "Trzynastki na karku" Ania Szuch wraca z wakacji. Nie może się doczekać spotkania z przyjaciółkami i dostępu do internetowych gier fabularnych...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska