Recenzja książki: Szczęscie to lis

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Duży czy mały, starszy i młodszy – o szczęściu marzy każdy. I choć różne mogą być obiekty szczęścia, bohater książeczki Szczęście to lis nie ma zbyt wygórowanych pragnień. Dla niego, tak po prostu – Szczęście to lis – całkiem zwyczajny lis: rudy, drapieżny, inwazyjny szkodnik, symbolizujący spryt oraz przebiegłość, zajmujący ważne miejsce w kulturze i mitologii wielu ludów, o futrze cenionym ze względu na puszysty włos. W jaki sposób rudy lis może zawładnąć sercem człowieka?

W domku na pamiętającym bardzo dawne czasy drzewie mieszkał Paweł. Oczywiście nie mieszkał sam: mama Pawła lepiła z gliny pomarańczowe wazony i garnki, tata – wsiadając każdego ranka do pomarańczowego helikoptera – przewoził ludzi oraz rzeczy. A Paweł? I on miał do spełnienia ważną rolę: codziennie, wędrując krótszą lub dłuższą drogą (chodzenie tą samą to straaaaaszna nuda), przynosił z piekarni trzy słodkie bułeczki. W drodze powrotnej (dłuższej) mijał kolorowe kamienie o osobliwych kształtach, dziwnie powyginane gałęzie, strumyki znienacka wypływające spod ziemi i… huśtającego się na starej huśtawce rudego lisa. Cóż to za widok! I te lisie mądrości, warte zastosowania w codziennym życiu!

Dominujący w książeczce kolor pomarańczowy – niczym rudy lis – chociaż utożsamiany jest z niebezpieczeństwem (jak ogień), kojarzy się również z witalnością, świeżością, młodością, otwartością, wytrwałością, życzliwością oraz ciepłem. I taka właśnie jest treść książeczki Szczęście to lis: nawet kiepskiemu nastrojowi można zaradzić, da się znaleźć wyjście z najtrudniejszej sytuacji. Czy o przyjaźń trzeba walczyć? Czy szczęście ma kolor pomarańczowy? I co trzeba zrobić, aby je osiągnąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce Szczęście to lis.

Publikacja Wydawnictwa Adamada ucieszy dzieci w wieku przedszkolnym. Zastosowana w lekturze drukowana czcionka ułatwi czytanie tym, którzy poznali już litery. Kolorowe, zabawne ilustracje autorstwa Aušry Kiudulaite w połączeniu z tekstem Eveliny Daciute uczą dostrzegania tego, co jest bardzo ważne, a co – podkreślone przez rodziców i wychowawców – przyniesie efekty na przyszłość. Duży format książeczki, twarda okładka oraz kartki grubsze od przeciętnych, to dodatkowe atuty lektury.

Opowiadając o przyjaźni chłopca z lisem, książeczka Szczęście to lis uwrażliwia najmłodszych na dobro, przyjaźń i piękno.

Tagi: szczęście Szczęście to lis Adamada dla dzieci Daciute Kiudulaite

Kup książkę Szczęscie to lis

Zobacz opinie o książce Szczęscie to lis
Szczęscie to lis
Evelina Daciute, Ausra Kiudulaite