Recenzja książki: Trzask prask! Biblijne eksperymenty naukowe. Nowy Testament

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Biblia nierozerwalnie związana jest z wiarą, nauka natomiast – z wiedzą. Czy obie te dziedziny mogą iść w parze? Po drugą część interesującej publikacji Trzask prask! Biblijne eksperymenty naukowe. Nowy Testament z chęcią sięgnie zarówno ten, kto już zapoznał się z treścią pierwszego tomu (Trzask prask! Biblijne eksperymenty naukowe. Stary Testament), jak i czytelnik, który z serią o biblijnych eksperymentach nie miał jeszcze okazji się spotkać.

By ułatwić zrozumienie trudnych wydarzeń biblijnych, Hanna Holwerda wykorzystała do ich omówienia zjawiska zachodzące w codziennym życiu, przez co nie tylko pogłębiona zostaje wiedza, ale i przybliżona osoba Boga. Poszczególnym nowotestamentalnym opowieściom autorka przyporządkowała eksperymenty fizyczne bądź chemiczne (angażujące różne zmysły, możliwe do przeprowadzenia indywidualnie lub w grupie, zarówno w warunkach domowych jak i plenerowych). Pogrupowane tematycznie (Adwent i Boże Narodzenie, Przypowieści, Cuda, Wielki Piątek i Wielkanoc, Wniebowstąpienie, Pięćdziesiątnica) eksperymenty odzwierciedlają całość biblijnego przekazu, a zaproponowane do wykonania zadania, choć bezpośrednio dotyczą Biblii, wiążą się z różnymi dziedzinami życia i nauki.

Treść publikacji jest usystematyzowana. Gdy już czytelnik zapozna się z zamieszczonymi na początku Wskazówkami i poradami (Biblia, pióro i papier, cierpliwość, precyzja, nadzór osoby dorosłej, ocena ryzyka, składniki oraz sprzęt), niezwłocznie będzie mógł rozpocząć eksperymentowanie. Pewnym jest, że w trakcie przeprowadzania doświadczeń czekać go będą nie lada wyzwania: świetlista zjawa, znikający materiał, tajemnicza gwiazda, rażący pocisk czy tańczące rodzynki, to tylko niektóre z wielu jeszcze innych, równie interesujących, zagadnień. Jest w lekturze mnóstwo praktyki, na co wskazuje zapisane na okładce polecenie Zrób to sam! Tak więc czytelnik stworzy m.in. telefon sznurkowy, kryształki soli, chmury, krater, papierowy wiatraczek, głośniki domowej roboty oraz łódź z własnym napędem. Wykona nawet kwadrant, jakim posługiwali się kupcy podczas podróży po Europie. Posadzi też roślinę w pudełku, obejrzy spektakl kolorów i światła a dzięki ćwiczeniom gimnastycznym poprawi swoją fizyczną kondycję.

Ponieważ Trzask prask! jest nauką poprzez zabawę, za sprawą inspirowanych Biblią eksperymentów naukowych czytelnik zdobędzie praktyczną wiedzę o świecie. Interesującą treść przeplatają adekwatne do niej barwne zdjęcia oraz ilustracje (szczegółowy wykaz zamieszczono na końcu). Schematyczny układ rozdziałów (tytuł, miejsce wydarzenia w Piśmie Świętym, łatwe do zdobycia materiały, przebieg eksperymentu, wyjaśnienia opatrzone pytaniem Co się dzieje? oraz oznaczone wykrzyknikiem wnioski) ułatwia zrozumienie i zapamiętanie. Pomocą służą zapisane na wielobarwnym tle cytaty biblijne wraz z siglami, dodatkowe cytaty (bez tła), zobrazowany przebieg doświadczeń, pytania i odpowiedzi, polecenia, propozycja Poproś o pomoc dorosłego (w trójkątach), uwagi, wskazówki, wyjaśnienia, informacje, strzałki, schematy, grafiki, diagramy. Przejrzystości dodaje różnorodna czcionka.

Łatwa w odbiorze publikacja Wydawnictwa Promic bawi, uczy, zdumiewa oeaz zachwyca. Ten kto po nią sięgnie, odnajdzie odpowiedzi na mnóstwo pytań. Jest to więc lektura warta uwagi.

Tagi: dla dzieci eksperymenty

Kup książkę Trzask prask! Biblijne eksperymenty naukowe. Nowy Testament

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Trzask prask! Biblijne eksperymenty naukowe. Nowy Testament
Inne książki autora
Trzask, prask. Biblijne eksperymenty naukowe. Stary Testament
Hanna Holwerda0
Okładka ksiązki - Trzask, prask. Biblijne eksperymenty naukowe. Stary Testament

Eksperymenty naukowe inspirowane Biblią! Zajrzyj do książki i sprawdź sam! Zapomnij o nudzie, baw się. Przyjrzyj się własnemu DNA, aby zrozumieć jak wyjątkowym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy