Recenzja książki: Ukryte działania szatana. O zagrożeniach duchowych i przezwyciężaniu mocy ciemności

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Rolą diabła jest odwrócenie człowieka od Boga oraz doprowadzenie go do buntu i grzechu. Treść książki Ukryte działanie szatana, przekazując prawdę O zagrożeniach duchowych i przezwyciężaniu mocy ciemności, uwrażliwia na złowrogie działanie szatana tak zaciemniającego spojrzenie człowieka, że przestaje on dostrzegać niebezpieczeństwa związane ze zgubnym działaniem kusiciela.

Akcentując negowaną dziś prawdę o istnieniu szatana, Edmund Szaniawski przygląda się jego naturze (Diabeł i inne złe duchy zostały stworzone przez Boga jako dobre z natury, ale same uczyniły się złymi, KKK 391), analizuje znaczenie określeń, jakimi szatan jest nazywany (lew ryczący, starodawny wąż, wielki smok, przeciwnik ludzi, demon, kusiciel, ojciec kłamstwa, władca tego świata, zły duch, Zły, Belzebub, Lucyfer, Bestia), omawia jego niszczycielskie działanie (zwyczajne i nadzwyczajne), wymienia sfery ataków demonicznych (ciało, umysł, uczucia, wola, więzi międzyludzkie), opisuje ataki na osoby święte, a także na miejsca, domy, przedmioty i zwierzęta. Wylicza również kryteria rozpoznania diabelskiego opętania.

By uwrażliwić czytelnika na prowadzące do poddania się szatanowi błędne czyny, autor, który przez wiele lat pełnił posługę egzorcysty, wymienia opatrzone przykładami zjawiska stanowiące zagrożenie dla ducha (m.in. bałwochwalstwo, satanizm, świętokradztwo, spirytyzm, wróżbiarstwo, zniewolenie, tatuaże, brak przebaczenia, niektóre rodzaje muzyki i tańca, mass media…), wyjaśniając równocześnie, na czym polega tkwiące w owych zagrożeniach niebezpieczeństwo, a także podając przykłady obrony: nawrócenie, modlitwa, post, pokuta, sakramenty, lektura Biblii, egzorcyzmy (opisany został przebieg egzorcyzmu) oraz sakramentalia. Pomocą w walce z duchowym nieprzyjacielem służą zamieszczone w drugiej części książki modlitwy błagalne, wybrane modlitwy dodatkowe, psalmy obronne, pokutne i dziękczynne oraz modlitwy na każdy dzień tygodnia.

Niewielka publikacja Wydawnictwa Promic obfituje w przydatną treść. Obok zdarzeń, jakie miały miejsce w czasach biblijnych, na jej kartach znalazły się przykłady osób współcześnie stawiających czoła Złemu (odwagi do walki ze złem dodają święci wspomniani w publikacji, którzy są dowodem na to, że walczyć z szatanem trzeba zawsze i wszędzie, dobro zwycięży). Na bogactwo treści składa się mnóstwo cytatów biblijnych (wraz z siglami), nauczanie Ojców Kościoła, wypowiedzi papieskie, fragmenty zaczerpnięte z Katechizmu Kościoła Katolickiego, Rytuału Rzymskiego oraz liturgii chrztu świętego. Pomocą służą również przypisy bibliograficzne (tradycyjne i internetowe) oraz wcięcia w tekście. Całkowicie przystępny język przekazu czyni lekturę zrozumiałą dla wszystkich.

Warto sięgnąć po Ukryte działanie szatana i nauczyć się odpierać ataki Złego.

Tagi: wiara Religia bóg

Kup książkę Ukryte działania szatana. O zagrożeniach duchowych i przezwyciężaniu mocy ciemności

Zobacz opinie o książce Ukryte działania szatana. O zagrożeniach duchowych i przezwyciężaniu mocy ciemności
Panie, ocal nas! Modlitwy o uwolnienie i uzdrowienie
Edmund Szaniawski MIC0
Okładka ksiązki - Panie, ocal nas! Modlitwy o uwolnienie i uzdrowienie

Modlitwy pochodzące z zatwierdzonej przez św. Jana Pawła II w 1998 roku księgi zawierającej część Rytuału Rzymskiego i zatytułowanej „Egzorcyzmy...

Edmund Szaniawski MIC0
Okładka ksiązki - Świątynia Boga czy kapliczka diabła? Święty Stanisław Papczyński uczy walczyć z wrogiem duszy

"Niniejsze opracowanie jest przedstawieniem nauki św. Ojca Stanisława o przeciwniku Boga i ludzi, o ratunku, jaki przychodzi od Boga, o podjęciu walki...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;