Recenzja książki: Wielki potencjał

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Nowatorskie badania wykazują, że cechy potencjału – inteligencja, kreatywność, przywództwo, osobowość oraz zaangażowanie – połączone są z innymi ludźmi. Ich poparcie stanowi treść poradnika Wielki Potencjał. Pokazując Jak zmiana podejścia do sukcesu zwiększa nasze osiągnięcia, szczęście oraz dobrostan, autor zachęca do wprowadzenia zmian w swoim życiu.

Ponieważ potęga tkwi w jednostce wzmacnianej przez zespół (przewaga działań grupowych nad indywidualnymi), Wielki Potencjał to sukces osiągany wraz z innymi. Pomagając czytelnikowi odnaleźć ukryte powiązania (świetliki w lasach namorzynowych, wynikająca z trzechsetletniej tradycji golizna na Harvardzie, bezpióre kurczaki oraz niezręczny taniec z Oprah), Shawn Achor przekonuje, że potencjał sukcesu ma więcej wspólnego z przetrwaniem nie najlepszych, ale najlepiej dostosowanych (nawet geniusz jest zależny od wzajemnych powiązań). Bazując na Kole Sukcesu, autor wymienia, obszernie przy tym analizując, pięć Nasion Wielkiego Potencjału, przyporządkowując każdemu z nich odpowiednio dobrane strategie. Proponuje otaczać się pozytywnymi influencerami, dzielić się własną mocą, rozwijać swoje zasoby, bronić przed negatywnymi wpływami, a także podtrzymywać korzyści.

Ponieważ by dowiedzieć się, jak ludzie w różnych miejscach i środowiskach podchodzą do koncepcji sukcesu, Shawn Achor odwiedził ponad pięćdziesiąt krajów, jego spostrzeżenia wydają się być sprawdzone. Obok doświadczeń własnych oraz ustaleń naukowych wynikających z długoletniej działalności na rzecz agencji i organizacji rządowych Stanów Zjednoczonych, autor posiłkuje się wynikami nowatorskich badań psychologów, socjologów, analityków, biologów i neurologów. Jest w lekturze mnóstwo wnikliwych przemyśleń, wniosków, opisów eksperymentów, pomocniczych pytań, praktycznych przykładów. Pomocą służą przyporządkowane poszczególnym rozdziałom bibliograficzne przypisy końcowe (tradycyjne i internetowe), ułożony w porządku alfabetycznym indeks, cytaty inspirujące, wcięcia w tekście. Treści szczególnie warte zapamiętania zapisano wytłuszczoną czcionką bądź kursywą. Język przekazu jest prosty, całkowicie zrozumiały dla czytelnika.

Autor Wielkiego Potencjału – czołowy ekspert w dziedzinie szczęścia i sukcesu – uczy, doradza, przekonuje. Warto się z jego radami zapoznać.

Tagi: psychologia poradniki

Kup książkę Wielki potencjał

Zobacz opinie o książce Wielki potencjał
Autor
Wielki potencjał