Recenzja książki: Wizje w mroku

Recenzuje: Justyna Gul

Nadprzyrodzone moce w służbie NASA

Zdalne postrzeganie stanowi kontrolowane użycie postrzegania pozazmysłowego przy pomocy określonej metody. Osoba dostrzegająca może zobaczyć cel, na przykład osobę, przedmiot lub zdarzenie, nawet  znajdując się w bardzo dużej odległości od obiektu.

Dar ten posiadają wybrańcy, tacy jak Kaitlyn, bohaterka książki „Wizje w mroku” L.J.Smith. Znana z serii „Pamiętniki wampirów” autorka tym razem odchodzi od tematyki związanej z nieumarłymi, by zaskoczyć i wciągnąć nas w świat pełen nadprzyrodzonych umiejętności.

Kaitlyn, traktowana w szkole jak dziwadło, jest inna niż większość ludzi i tego nie da się ukryć. Niezwykłe, hipnotyzujące wręcz oczy sprawiają, iż na jej widok mimowolnie wyrywa się słowo „Czarownica”, a otoczenie unika kontaktu z dziewczyną. Wszystko przez dziwne, niepokojące rysunki i wizje, które są w stanie odzwierciedlić przyszłość. Talent (bądź przekleństwo) uaktywnił się, kiedy dziewczyna miała dziesięć lat, gdy po raz pierwszy jej szkic odzwierciedlił miejsce, w którym znaleziono ciało zaginionego chłopca, Danny`ego Lindenmayera. Od tego momentu niezwykłe umiejętności budzą strach nie tylko w ludziach z jej otoczenia, ale i u samej Kaitlyn.

Dopiero spotkanie z Joyce Piper pracującą w Instytucie w Kalifornii, przekonuje dziewczynę, że jest kimś wyjątkowym, a jej rysunki i sny na jawie to przejaw pozazmysłowego postrzegania zdarzeń, czasami nawet takich, które się jeszcze nie wydarzyły. Zaledwie garstka osób na świecie posiada dar w postaci paranormalnych zdolności, a w Stanach Zjednoczonych jest ich zaledwie pięcioro wraz z Kaitlyn.

Propozycja stypendium w szkole w San Carlos w zamian za możliwość badania uzdolnień dziewczyny zostaje przez nią przyjęta, zatem Kaitlyn wyrusza by rozpocząć nowy etap życia, nauczyć się kontrolować swoje zdolności i przekonać się, że nie jest wcale gorsza od innych ludzi, ale po prostu - wyjątkowa. Pod kierownictwem dyrektora szkoły, pana Zatesa, Anna zajmująca się projekcją myśli, Lewis o psychokinetycznych umiejętnościach, Rob obdarzony darem uzdrawiania za pomocą transferu energii i Gabriel – telepatyczny wampir wysysający życiową witalność, mają doskonalić i ukierunkowywać swoje dary. Tyle tylko, że eksperymenty naukowe zmierzają zupełnie w innym, niż początkowo sądzili kierunku, a ich wynikami interesuje się nawet NASA.

Dzieci znajdują się w poważnym niebezpieczeństwie zaś Kaitlyn dodatkowo jest rozdarta pomiędzy uczuciem do dobrego i czułego Roba oraz niebezpiecznego kryminalisty Gabriela.

Jaka jest prawda o Instytucie i jaki związek z eksperymentami Zatesa ma szpiegostwo korporacyjne, gospodarcze czy wpływanie na świadków w procesach? Czy utalentowanej piątce uda się zerwać stabilną , telepatyczną wieź wytworzoną przez Gabriela? I wreszcie: kim jest mężczyzna śledzący Kaitlyn – przyjacielem czy wrogiem?  Intrygująca książka „Wizje w mroku” odpowiada nie tylko na te pytania, a tematyka niezwykłych umiejętności połączona z wartką akcją doprawioną miłosnym akcentem sprawia, że od lektury nie można się oderwać. A jeśli kiedykolwiek żałowaliście, iż nie jesteście obdarzeni cudownymi mocami, to dzięki L.J. Smith będziecie za to dziękować. W przeciwnym wypadku możecie być narażeni na potężne niebezpieczeństwo, a źle użyta energia kryształów może pozbawić was człowieczeństwa i doprowadzić do obłędu!

Kup książkę Wizje w mroku

Zobacz opinie o książce Wizje w mroku
Autor
Wizje w mroku