Recenzja książki: Zasypianki dla dzieci. Dobranoc, skarbie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Czynnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania i przebiegu procesów psychicznych jest sen. Ponieważ w czasie całego swojego życia człowiek przesypia około dwudziestu lat, ważne jest, by ten proces regeneracji organizmu przebiegał bez zakłóceń. O najmłodszych zadbała pełna dobroci i mądrości Wróżka Snu, dzięki której nasi milusińscy z pewnością pozbędą się wszelkich kłopotów z zasypianiem.

W wydanej przez Jedność książeczce Dobranoc, Skarbie znalazło się sześć najmilszych dla ucha zasypianek. Każda z nich bez wątpienia sprawi, że udziałem śpiących dzieci staną się tylko i wyłącznie piękne sny. Za sprawą bohaterów bajeczek słuchające dziecko wyobraźnią zawędruje do olbrzymiego pałacu księcia Tongaj; pochyli się nisko, by po cichutku wejść do maleńkiej norki kochającej rodziny świstaków, zacznie współczuć nieustannie przeskakującym przez płotki baranom; wraz z trzęsącym się duszkiem stanie pod wielkim, starym dębem; poczuje magiczną moc delikatnych całusów Mariusza, a także pomoże w poszukiwaniach usypiającego piasku.

Wszystkie zasypianki zostały napisane prostym językiem, który bez wątpienia przypadnie do gustu dzieciom. Wprawdzie bajeczki nie należą do najbardziej znanych i powtarzanych z pokolenia na pokolenie, jednak ich prostota oraz sympatyczni bohaterowie wywołują pozytywne emocje oraz chęć powracania do lektury każdego wieczoru. Czegóż bowiem trzeba więcej dziecku, które spojrzy w palącą się żaróweczkę na brzuszku robaczka świętojańskiego, bez pomyłki wypowie antykoszmarowe zaklęcie, razem z elfem złoży nocną wizytę przyjaciołom, a z myszkami wybuduje zamek z piasku, odnajdzie zagubionego Dodokalego i wreszcie – na koniec – zaśnie, licząc swoje ukochane baranki?

Piękna książeczka Dobranoc, Skarbie przeznaczona jest dla dzieci młodszych. Oprócz tekstu pisanego, wzbogaconego kolorowymi i zabawnymi ilustracjami, do lektury została dołączona płyta CD (zamocowana w sposób uniemożliwiający jej wypadnięcie lub zniszczenie). Na płycie znalazły się wszystkie zasypianki w doskonałej aktorskiej interpretacji Pawła Sanakiewicza. Całość uzupełniono łatwo (i już na stałe) wpadającymi w ucho śpiewanymi kołysankami. Z zaproponowanej pozycji skorzystają również nauczyciele najmłodszych grup przedszkolnych, którzy na co dzień towarzyszą leżakującym maluchom.

Książeczka jest warta uwagi. Skutek bez wątpienia będzie zadowalający, bowiem gdy tylko słuchające dziecko poczuje się śpiące, to znak, że dobra Wróżka Snu doskonale spełniła swoje przeznaczenie.

Kup książkę Zasypianki dla dzieci. Dobranoc, skarbie

Zobacz opinie o książce Zasypianki dla dzieci. Dobranoc, skarbie
Wielka Księga Kucharska
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Wielka Księga Kucharska

Ponad 200-stronicowa książka, wydrukowana na wysokiej jakości papierze w dużym formacie prezentuje przepisu kulinarne przygotowania potraw, które możemy...

Ekspresjonizm w teatrze niemieckim
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Ekspresjonizm w teatrze niemieckim

Główna fala ekspresjonizmu przypada na drugie dziesięciolecie XX wieku. W ciągu zaledwie kilku lat ekspresjonizm stopniowo zawładnął wszystkimi obszarami...