Recenzja książki: Zaufaj Bogu

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ufność pokładana w Bogu zawieść nie może, ponieważ Ten, który wszystko stworzył z miłości, pragnie szczęścia człowieka. Nakładem Wydawnictwa Promic ukazała się książka Zaufaj Bogu, przekonująca, że pochodząca z ufności pewność dodaje siły do wytrwania na trudnej drodze wiary.

Na poparcie tezy, że warto bezgranicznie ufać Bogu, Henry Edward Manning wymienia postaci tych, którzy nie zawahali się, mimo jawnych przeszkód, w Bogu położyć ufność. Przywołuje ufającego w spełnienie obietnicy Boga Jahwe Abrahama; wyruszających w świat, by nauczać o Zmartwychwstałym, Apostołów; cierpiących na skutek niedostatku czy prześladowań świętych. Analizując powody zaufania, wskazuje na dobroć Stwórcy (naturalna, moralna, dobroczynna), wiekuistą miłość Boga (istnieje odwiecznie i trwać będzie przez wszystkie wieki), wcielenie Syna Bożego (Jezus Chrystus wypełnia oraz uświęca człowieka), Bożą opatrzność (w każdej chwili podtrzymuje nasze życie), a także łaski otrzymywane każdego dnia oraz obecność i działanie Boga w nas.

Skrupulatne rozważania pozwolą czytelnikowi dostrzec owoce, jakie przynosi ufność pokładana w Panu. Manning zwraca uwagę na pokój (trwanie w relacji z Bogiem pociąga za sobą relację z całym stworzeniem), odwagę (bierna – stawianie czoła przeciwnościom, czynna – konkretne przedsięwzięcia), moc (tak bardzo potrzebna w walce z pokusami), hojność (wspomaganie potrzebujących, szerzenie wiary, własne uświęcanie), wytrwałość (w dobru do końca). Zdając sobie sprawę z trudów związanych z zaufaniem Bogu, zaleca troskę o czystość sumienia, prostotę intencji, niedowierzanie sobie (ludzka znikomość, grzeszna natura, niegodność Bożej miłości), wierność i modlitwę, a w kwestii przeszkód koncentruje się na rozmyślnym grzechu, nieprawidłowo ukształtowanym sumieniu, pysze, lenistwie duchowym oraz skrupułach.

Publikacja jest niewielka, ale za to bogata w treść. Rozważania Manninga są skrupulatne, pobudzają do refleksji. Brak przypisów oraz bibliografii nie umniejsza jej wartości. Autor obficie posiłkuje się opatrzonymi siglami fragmentami Pisma Świętego Starego- i Nowego Testamentu (niektóre zamieścił w tekście zwartym, inne zapisał w postaci wcięć). Wielokrotnie też powołuje się na przykłady świętych i błogosławionych. Nie brak w lekturze spostrzeżeń, podsumowań, uwag, propozycji. Język przekazu jest interesujący oraz całkowicie przystępny dla przeciętnego czytelnika.

Treść publikacji Wydawnictwa Promic, omawiając powody, owoce, sposoby i przeszkody na drodze do zaufania, przekonuje, że ufność pokładana w Panu zawieść nie może. Zatem… Zaufaj Bogu.

Tagi: wiara Religia

Kup książkę Zaufaj Bogu