Recenzja książki: Zwierzęta wokół nas. Cztery pory roku

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zwierzęta są największym i najbardziej zróżnicowanym gatunkowo królestwem organizmów. Istniejąc od 630 milionów lat, zamieszkują tereny wokół nas. Ich różnorodność i liczba (prawie półtora miliona współczesnych gatunków), doskonalenie metod badawczych oraz wyniki prowadzonych badań przyczyniają się do coraz dokładniejszej wiedzy z dziedziny zoologii. W książce Zwierzęta wokół nas zostały zebrane dokładne informacje dotyczące czworonożnych oraz skrzydlatych sąsiadów człowieka. By wiedza czytelnika została usystematyzowana, autorzy zadbali o każdy szczegół, rozpoczynając od wyliczenia siedlisk z przyporządkowanymi im roślinami oraz zwierzętami.

Kolejne rozdziały zostały poświęcone gatunkom zamieszkującym lasy, łąki, pola, ogrody i parki. Wśród nich znalazły się nie tylko te, które wprawne oko obserwatora jest w stanie bez większego trudu zauważyć, ale również ukrywające się przed człowiekiem. Szczegółowe informacje dotyczą systematyki, ogólnego wyglądu, rozmnażania, odżywiania, wychowywania młodych i przystosowywania ich do samodzielnego życia, charakterystyki gniazd, miejsc przebywania, ochrony przed niebezpieczeństwem, a także roli (pożytku i szkody), jaką odgrywają w stosunku do człowieka.

Książka Zwierzęta wokół nas bez wątpienia zostanie przyjęta z zainteresowaniem. Chętnie sięgną po nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Dzięki lekturze czytelnik nauczy się zauważać różnicę w ubarwieniu samicy i samca doskonale znanego wszystkim wróbla; pozbędzie się dreszczyku grozy podczas nocnego nawoływania puchacza; pozna przeznaczenie dziupli spróchniałej wierzby; dowie się, do czego jeżowi służą ostre kolce; nauczy się odróżniać pióro puchowe od sztywnej lotki; uwierzy w apetyt szpaka na dojrzałe czereśnie; przyjrzy się wielkim uszom nietoperza, wykorzystującego echolokację; wsłucha w melodyjne trele trzcinniczka, a także skupi wzrok na imponującej kicie sprytnego lisa i popielatym futerku popielicy. Ponieważ opisane gatunki zamieszkują doskonale znane nam środowisko, zdobyta wiedza sprawi, że napotkane zwierzęta staną się bliższe niż do tej pory.

Oprócz informacji charakteryzujących poszczególne gatunki, w książce opisano, co zwierzęta robią podczas każdej z czterech pór roku. Treść wzbogacono o kolorowe, duże i wyraźne ilustracje oraz o schematyczne rysunki wzmacniające przekaz. Treści podsumowujące zgromadzono w ozdobnych ramkach. Dodatek stanowi Słowniczek oraz ułożony w porządku chronologicznym Indeks. Twarda okładka umożliwia korzystanie z książki bez ograniczeń.

Propozycja wydawnictwa Debit warta jest uwagi. Skorzystają z niej uczniowie na wszystkich etapach edukacji szkolnej, nauczyciele i rodzice. Dzięki niej fascynujący świat zwierząt stanie się czytelnikom bliższy i bardziej przyjazny.

Kup książkę Zwierzęta wokół nas. Cztery pory roku

Zobacz opinie o książce Zwierzęta wokół nas. Cztery pory roku