Cierpienia młodego Wertera - streszczenie

Opracował: Roksana Pięta

Powieść została napisana w formie listów Wertera do przyjaciela. Opisuje on poznanie pięknej Lotty, która okazała się miłością jego życia. Werter został zaproszony na bal i po drodze razem z towarzystwem, z którym się znajdował pojechał po Lottę. W czasie podróży rozmawiali o książkach. Tym sposobem zaczął odnajdywać w Lotcie pokrewną duszę. W czasie jednego z tańców dowiedział się, że Lotta jest zaręczona z niejakim Albertem. Zaczął częściej bywać w jej domu. Zaczęli spędzać ze sobą więcej czasu, jednak kiedy wrócił Albert życie dla Wertera stało się nie do zniesienia. Zazdrościł Albertowi. Zdecydował się na wyjazd w góry, a po powrocie nie przestał odiwedzać Lotty. Miłość do dziewczyny zaczęła powodować ból i męczarnie. Jakiś czas później dowiedział się o ślubie Lotty z Albertem. Wrócił do Waldheim, jednak było mu coraz ciężej. Pewnego dnia skończył pisać list do ukochanej, pożyczył pistolety od Alberta, spłacił wszystkie swoje długi i punktualnie o dwunastej nocy popełnił samobójstwo.

Kup książkę Cierpienia młodego Wertera

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Cierpienia młodego Wertera
Inne książki autora
Dzieła wybrane t.3
Johann Wolfgang Goethe0
Okładka ksiązki - Dzieła wybrane t.3

Trzeci tom wyboru dzieł Goethego, jak dwa poprzednie, ma na celu przybliżenie czytelnikom polskim utworów artystycznych, eseistycznych i autobiograficznych...

Dzieła wybrane t.2
Johann Wolfgang Goethe0
Okładka ksiązki - Dzieła wybrane t.2

Wybór dzieł Goethego ma na celu przybliżenie czytelnikom polskim utworów artystycznych, eseistycznych i autobiograficznych tego wybitnego klasyka literatury...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Ludzie wyższych sfer trzymają się zawsze w pewnym chłodnym oddaleniu od prostego ludu, jakby się obawiali, że stracić coś mogą na zbliżeniu, ale zdarzają się wartogłowy i kpiarze, okazujący prostaczkom pozorną łaskawość po to jeno, by swawolą swą dotknąć tym boleśniej jeszcze.
Wiem, że nie jesteśmy równi i równymi być nie możemy, ale wedle mego zapatrywania, ten, który odsuwa się od tak zwanego motłochu, by zachować swe dostojeństwo, jest równie godny nagany, jak tchórz, unikający przeciwnika z obawy porażki.


Więcej
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy