Zdjęcie - Łukasz Orbitowski

Łukasz Orbitowski

(1988-10-26) - (nadal)

Łukasz Orbitowski – polski pisarz, publicysta. 

Łukasz Orbitowski - biografia, życie i twórczość

Łukasz Orbitowski ukończył filozofię na UJ, jest syn znanego malarza. Jego pierwsze książki oscylowały na granicy grozy i fantastyki, wraz z rozwojem kariery stopniowo przechodził do mainstreamu. Nagrodzony Paszportem „Polityki” (za powieść Inna dusza) i Nagrodą Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Otrzymał nominacje do Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Literackiej Gdynia – również za Inną duszę.

Łukasz Orbitowski - debiut

Pierwszą książką Orbitowskiego jest opublikowany w 1999 roku tom opowiadań Złe Wybrzeża. W 2001 na łamach miesięcznika „Science Fiction" ukazało się jego opowiadanie Diabeł na Jabol Hill. Publikował również na łamach „Nowej Fantastyki", „Sfery", „Ubika". W antologii najlepszych polskich opowiadań fantastycznych PL+50, zredagowanej przez Jacka Dukaja, zamieszczono jego opowiadanie Władca Deszczu

Łukasz Orbitowski na łamach prasy

Felietony i recenzje Orbitowskiego ukazywały się w „Przekroju”, „Lampie”, na łamach czasopisma „Mówią Wieki” oraz „Gazety Wyborczej”. W swojej prozie często powraca na teren Dolnego Śląska. Prowadził program Dezerterzy w TVP Kultura.

Łukasz Orbitowski - wiara

Łukasz Orbitowski jest ateistą, ale powieść Kult poświęcił tematowi wiary i polskiego katolicyzmu. Problematyka wiary pojawia się też w powieści Święty Wrocław

Łukasz Orbitowski - książki

Łukasz Orbitowski - wiadomości

Łukasz Orbitowski - publicystyka

Cytaty Autora

Pan nie wie, co to prawdziwa ciemność. Pana nauczyli życia w świetle. Pan się urodził w szpitalu pod jarzeniówką, ja w ciemnej chałupie. Tym się różnimy. Dlatego ja mówię, a pan nic nie rozumie. Jak szliśmy do Oławy z tych Jaczkowic, na drodze, a potem w samej Oławie nie było żadnego sztucznego światła. Żadnych latarni, stadionów, stacji benzynowych. Mieliśmy tylko księżyc i bliskie gwiazdozbiory. Długo żeśmy szli. Bałem się coraz bardziej. W ciemności człowiek widzi wyraźniej, co ma w sobie. Nawet jeśli jest chłopcem. Może dlatego wy o sobie tak niewiele wiecie. Tak czy inaczej, w końcu doszliśmy.


Więcej

- Czym różni się sekta od religii? - zapytał Konrad.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy