Zdjęcie - Przemysław Semczuk

Przemysław Semczuk

(1972-09-16) - (nadal)

Przemysław Semczuk to pisarz, publicysta, dziennikarz, w jego obszarze zainteresowań jest historia najnowsza, szczególnie zaś okres PRL. 

Przemysław Semczuk - biografia, życie i twórczość

Przemysław Semczuk na początku kariery (1991 rok) był reporterem jeleniogórskiej telewizji Test, publikował na łamach „Gazety Robotniczej". Na kilka lat zmienił zawód - został menedżerem.   

Do dziennikarstwa powrócił w 2006 roku, publikował wówczas na łamach „Newsweeka". Współtworzył dla TVP program „Cienie PRL-u". Pisał dla tygodnika „Wprost", „Focusa Historii", „Wysokich Obcasów Extra" oraz „Playboya". W RMF Classic prowadzi cykl audycji „Zbrodnie ekranowe". 

Jest autorem kilkunastu książek. W 2017 roku został nagrodzony Kartyształową Kartą Polskiego Reportażu za Wampira z Zagłębia (nowe, zmienione wydanie tej książki trafiło do księgarń w 2021 roku). Podczas Festiwalu Reportażu w Lublinie w 2018 roku otrzymał nagrodę publiczności za książkę Kryptonim Frankenstein. Jego kryminał Tak będzie prościej otrzymał jeleniogórską nagrodę „Srebrny kluczyk". Powieść Cyklon otrzymała nagrodę w plebiscycie „Najlepsza książka na lato 2020" w kategorii thriller.  

Oprócz pisania, Przemysław Semczuk w ramach "Maszyny do Pisania" prowadzi warsztaty dla przyszłych reporterów i pisarzy.

Przemysław Semczuk - twórczość

Przemysław Semczuk - wiadomości

Przemysław Semczuk - publicystyka

Cytaty Autora

Zdaniem prokuratury samobójstwo popełnił też Zdzisław Koszewski, pierwszy oficer "Łodzi". Zaprzeczało temu "świadectwo rodzaju śmierci", które sporządził naczelny lekarz oddziału chirurgii Laquintine Hospital w Duali (...). Napisał w nim, że "mężczyzna ten został pozbawiony życia przez zabójstwo". (...) Innego zdania byli prokuratorzy za Szczecina. Uznali, że pierwszy oficer "Łodzi" sam zmasakrował sobie twarz, skuł ręce kajdankami, przymocował gaśnicę i wyskoczył za burtę.


Więcej

Od listopada do grudnia 1981 roku doszło do następnych czterech zabójstw połączonych z gwałtami. Mimo to z chwilą ogłoszenia stanu wojennego działania grupy operacyjnej wstrzymano. Zawieszona zresztą niemal wszystkie sprawy kryminalne. Podczas narady w komendzie wojewódzkiej major Roman Hula z grupy "Frankenstein" zapytał Jerzego Grubę, dlaczego nie szukają mordercy. Zdenerwowany Gruba odpowiedział, że socjalizm się wali, a on tu z jakimś mordercą.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy