Dlaczego warto?
REJESTRACJA
LOGOWANIE
KSIĄŻKI
Nowości
Zapowiedzi
Patronujemy
Autorzy
Cykle
Streszczenia
Wydawnictwa
FILMY
Nowości
Zapowiedzi
SERIALE
Wszystkie
Popularne
Seriale obyczajowe
Seriale tureckie
Telenowele
Seriale komediowe
Seriale kryminalne
Reality show
Programy rozrywkowe
NEWSY
Wszystkie
O tym się mówi
Filmy i seriale
Konkursy i nagrody literackie
Fragmenty książek
Promocje i wyprzedaże
Telewizja
Wydarzenia
RECENZJE
Wszystkie
Biografie, wspomnienia
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dydaktyka
Fantasy, science fiction
Historyczne
Horror
Komiksy
Kryminał, sensacja, thriller
Kuchnia
Literatura faktu, reportaż
Literatura piękna
Medycyna i zdrowie
Obyczajowe
Pedagogika
Podróżnicze
Poezja
Popularnonaukowe
Poradniki
Przygodowe
Psychologia
Romans
Sport
Wiedza ezoteryczna
Young Adult
Zarządzanie i marketing
PUBLICYSTYKA
Wszystkie
Popularne
Wywiady
Recenzje filmów i seriali
Sylwetki twórców
Analiza
Esej
Felieton
Komentarz
Kurs pisania
Jak pisać wiersze?
Recenzje gier planszowych
Relacja
CYTATY
Wszystkie
O Życiu
O miłości
O kobietach
Złe
O ludziach
RANKING
SPOŁECZNOŚĆ
Wiersze
Opowiadania
Forum
Konkursy
Granice TV
Wymieniaj punkty na książki
Zdjęcia użytkowników
Wyzwania czytelnicze
Ranking użytkowników
BIBLIOTECZKA
granice.pl
Cytaty
Autor: Witold Bereś
Witold Bereś - cytaty
Fragment wypowiedzi Władysława Bartoszewskiego zamieszczony w książce: " Czy jak pana obrzyga pijany w autobusie, to jest kwestia moralna? Nie. Raczej estetyczna.
Autor:
Witold Bereś
0
Edelman: Z człowiekiem jest tak, jak z lwami w stadzie, kiedy na zewnątrz wyrzucają słabsze sztuki. Żeby szakale, które podchodzą, zżarły słabszych. Tak samo jest u ludzi. Nie ma różnicy. To jest filogenetyczne. Człowiek to taka bestia, że jak nawet zrobi coś dobrego, to potem musi to zepsuć.
Autor:
Witold Bereś
0
...alkohol w smaku nie jest najlepszy, bo on nie jest od smaku. Ale dobra whisky to dobra whisky. I z korkiem, nie z zakrętką. Jedzcie, jedzcie. Nie od jedzenia się tyje, a od głowy. A pić trzeba tak, żeby nie zapominać.
Autor:
Witold Bereś
0
Edelman: O Napoleonie się mówi, że był wielki, a przecież nie był sam. Miał wielkich generałów. Tętno 44 i rytm komorowy. To co on z tym mógł sam zdziałać?
Autor:
Witold Bereś
0
Edelman: Faktycznie, był faszyzm, komunizm, ale to zrobili ludzie! Mówicie o zbrodniczych systemach, ale systemy stworzyli ludzie! Proszę z człowieka nie robić cacusia, który leży w beciku!
Autor:
Witold Bereś
0
Edelman: Śmierć w getcie to jest to samo co śmierć w powstaniu w getcie. To ludzie sobie wymyślili, że ładniej się umiera z bronią w ręku.
Autor:
Witold Bereś
0
Autorzy: Chyba jednak lepiej było odebrać sobie życie, niż wpaść w ręce Niemców?
Autor:
Witold Bereś
0
Edelman: [Ojczyzna] to jest mieszkanie, w którym się żyje, dom, przed którym stoi drzewo albo nie stoi, podwórko. I piątka czy dziesiątka przyjaciół. To jest ojczyzna. Co to jest patriotyzm? To przywiązanie do tego drzewa, domu, podwórka i paru znajomych. Do państwa już nie, bo mnie się wiele rzeczy w państwie nie podoba i nie muszę go kochać.
Autor:
Witold Bereś
0
Edelman: Tych, którzy umierają w domu, rodziny rozbierają i wyrzucają ich ciała na ulicę, by pogrzeb odbył się na koszt Gminy. Dlatego codziennie nad ranem ekipy pogrzebowe zbierają z chodników trupy, które przygodny przechodzień przykrył gazetą i, żeby nie sfrunęła, przycisnął kamieniem.
Autor:
Witold Bereś
0
20 lutego 1942 roku szef policji żydowskiej służącej Niemcom, Szeryński, uda się na Krochmalną 18, do mieszkania 20. W barłogu leży trzydziestoletnia Rywka Urman, która oświadcza, że wycięła i zjadła kawałek pośladka swego dwunastoletniego syna Berka, zmarłego poprzedniego dnia.
Autor:
Witold Bereś
0
Edelman: Lejkin, który jako kolaborant wszedł do czarnej legendy getta, był świetnym adwokatem, błyskotliwym, postępowym. Potem urodziło mu się dziecko. Chciał je uratować i stał się wspólnikiem morderców, demonem.
Autor:
Witold Bereś
0
Jacek Kuroń: Można się zastanawiać, z czego wynika zaangażowanie Marka [Edelmana]. Otóż on wciąż jest Komendantem powstania w getcie - między innymi dlatego, że ma własną definicję Żyda. Dla niego Żydem jest każdy, kto jest prześladowany - niezależnie od tego, gdzie i kiedy dotykają go represje. Patrzy na współczesność z tej właśnie perspektywy: obrony prześladowanych i słabych. Mówi o sobie, że jest strażnikiem grobów swych umarłych towarzyszy z getta . Ale to niecała prawda - jest także strażnikiem żywych: uchodźców z Bośni i z
Autor:
Witold Bereś
0
Już jest tam takie zdanie gdzieś: najważniejsze jest życie, a jak jest już życie, to najważniejsza jest wolność. Ale potem oddaje się życie za wolność i wtedy nie wiadomo, co jest najważniejsze. Koniec. Brawo. Jakoś tak. I to tak idzie od lat."
Autor:
Witold Bereś
0
Ludziom trzeba wierzyć, najwyżej czasem się człowiek pomyli. Też się nic złego nie stanie.
Autor:
Witold Bereś
0
Wypowiedź prof. Bartoszewskiego dla "Gazety Wyborczej" zamieszczona w książce: "U ludzi kulturalnych jeżeli mężczyzna wysyła list do kobiety, to może ujawnić tylko taką treść listu, jaka jest widoczna dla listonosza. Ja wysłałem list do kobiety, szefowej polskiego MSZ.
Autor:
Witold Bereś
0
1
2
następna
ostatnia
→
Dodaj nowy cytat
Najpopularniejsze tagi
życie(184)
ludzie(134)
miłość(125)
smierc(124)
bóg(112)
praca(101)
kobieta(71)
dzieci(69)
kobiety(65)
prawda(59)
Reklamy