Forum

Wątek - Izabela Szolc odpowiada na pytania czytelników
← powrót

Kto Post
slk
Avatar użytkownika - slk
2013-05-21 15:15:50

Izabela Szolc. Pisarka bardzo wszechstronna, autorka licznych powieści fantasy, jak również powieści obyczajowych i prozy trudniejszej. W konkursie i plebiscycie Najlepsza książka na lato jej nowa powieść - Żona rzeźnika otrzymała nagrodę główną jury. Izabela Szolc postanowiła bliżej poznać swoich czytelników i porozmawiać z nimi za pośrednictwem naszego serwisu. Dlatego zapraszamy do zadawania w tym właśnie wątku pytań na tematy szczególnie Was nurtujące. Autorka będzie na nie odpowiadała do poniedziałku, 27 maja 2013. Najciekawsze pytania - zgodnie z tradycją - nagrodzimy książkami lub punktami wymiennymi na książki w naszym sklepiku. Zapraszamy do dyskusji! Aby wziąć udział w dyskusji, wystarczy kliknąć przycisk "Odpowiedź"
bbo
Avatar użytkownika - bbo
2013-05-21 16:54:38

Pani Izabelo, 1 pytanie: Przyznam, że przed chwilą prześledziłam Pani biografię i nadal nie rozumiem skąd w takiej delikatnej osobie pociąg do, przyznajmy, nieco mrocznej tematyki? 2 pytanie: Czy fotografia wciąż jest Pani pasją? Czy będziemy mieli okazję obejrzeć w najbliższym czasie albumy, które Pani tworzy bądź współtworzy? 3 pytanie: Czy czuje się Pani polską Bridget Jones?
aniolek05
Avatar użytkownika - aniolek05
2013-05-21 18:43:56

1. Które ze swych dzieł lubi Pani najbardziej i dlaczego? 2. Czy jest coś, co sprawia tak wielkiej pisarce jak Pani problem w pisaniu? 3. Co poradziłaby Pani młodym pisarzom otwierającym wrota do pisarstwa? 4. Czy album fotograficzny który stworzyła Pani wraz z Piotrem Dłubakiem - „Aura. Fotografie zmyślone” był pierwszym a zarazem ostatnim ukłonem w stronę fotografii? Czy może dalej działa Pani w tym kierunku? 5. Lubi Pani pisać scenariusze, czy raczej woli Pani pracę nad opowiadaniami, bądź powieściami? Która z tych form literackich daje Pani najwięcej satysfakcji? 6. Co z aktorstwem? Jest szansa zobaczyć Panią jeszcze na dużym ekranie? Jak wspomina Pani swoje role aktorskie? Trudno było się w nie wcielić? 7. Czy mąż sięga po Pani literaturę? 8. W Pani najnowszej powieści „Żona rzeźnika” porusza Pani problem kanibalizmu – okrucieństwa ponadludzkiego, czy można powiedzieć, że jako wegetarianka – jest Pani paradoksalnie bardziej odporna na tego typu brutalność? Domyślam się, że nie jest łatwo pisać o tak wielkim okrucieństwie, tym bardziej kobiecie. 9. Skąd pomysł, by w tego typu powieści mimo wszystko pokazać ludzką stronę i uczucia? Nieco „uczłowieczyć” kanibala i oddać głos tej, która nigdy go nie miała, oddać hołd samotności i nieszczęśliwie przywiązanej do ulotnego szczęścia kobiecie?
Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
takahe
Avatar użytkownika - takahe
2013-05-21 19:15:09

Witam Pani Izabelo :) Miałam napisać że nie znam pani książek i tu bym skłamała bo "Strzeż się psa" jest pierwszą Pani książką którą miałam przyjemność przeczytać. :) 1.Czy uważa Pani że któreś z polskich miast ma szczególny klimat? 2.Jest Pani wegetarianką, czy długo zastanawiała się Pani nad przejściem na tę szczególną dietę? 3.Tantiemy z książki "Strzeż się psa" przeznaczyła Pani na Vivę czy miała Pani chwilę zawahania przed podjęciem tej decyzji?
ubuntu44
Avatar użytkownika - ubuntu44
2013-05-21 22:29:01

Pani Izabelo, 1. Nic nie wiem ani o Pani jako pisarce, ani o pani książkach. Dlaczego, według Pani, powinnam po nie sięgnąć? 2. Kiedy byłam jeszcze piękna i młoda, sama próbowałam pisać, ale po namyśle to pisanie po prostu spaliłam. Co się stało z pani pierwszym "pisaniem"? 3. Do których pisarzy i książek Pani wraca, a które przerwała w trakcie czytania i nigdy do nich nie wróciła? 4. Na mojej literackiej mapie świata zdecydowanie królują Rosja, Japonia i Francja (kolejnośc przypadkowa;) - czy Pani ma taka mapę? Jeśli tak, to jak się ona rozkłada? 5. Ktos kiedyś powiedział, że człowieka mozna poznac po rozrywkachm jakie go interesują...Co Pani robi w wolnym czasie? 6. Jak żyć?
mskm13
Avatar użytkownika - mskm13
2013-05-22 09:07:26

1. Pani Izabelo - pisarz ma przeważnie bardzo bogata wyobraźnię, co pomaga mu pisać, czy było kiedyś tak, że ta wyobraźnia i wena zawiodła na jakiś czas i co wtedy? 2. Trochę intrygujące są tytuły Pani książek - czym Pani się kierowała przy ich nadaniu? 3. Czy próbowała Pani kiedyś tworzyć coś dla młodszego grona czytelników? 4. Czy łatwo, czy raczej trudno jest pogodzić role żony i pisarki?
yerba
Avatar użytkownika - yerba
2013-05-22 09:50:48

1. Czy postacie są wymyślone? 2. Jak Pani pracuje nad kolejną powieścią? Robi wstępny szkic i zarys powieści? 3. Czy postacie umierają wraz z zakończeniem książki i oddaniem jej do druku, czy też żyją jeszcze długo? 4. Którą ze swoich książek uważa Pani za najlepszą?
lokesh
Avatar użytkownika - lokesh
2013-05-22 09:52:25

-Dzien dobry -Wonderful world czy Dziwny jest ten swiat?Ktora teza jest Pani blizsza? Chociaz sadzac z tematyki Pani ksiazek stawiam na te druga teze.Slusznie? :) -W jakich warunkach pisze sie Pani najlepiej?A moze ma Pani jakis swoj rytual? -Jakie trzy ksiazki zabralaby Pani na bezludna wyspe? -Jakich autorow kryminalow ceni Pani najbardziej? -Czy jest temat,ktorego Pani nigdy w swych ksiazkach nie podejmie?
igielka
Avatar użytkownika - igielka
2013-05-22 10:22:30

Witam, Pani Izabelo 1. Co było pierwsze: pisanie książek, czy przejście na dietę wegetariańską? 2. Jest Pani pisarką wszechstronną. W jakim rodzaju powieści czuje się Pani najlepiej? 3. Czy pokusiłaby się Pani o napisanie książki autobiograficznej i jaki by ona miała tytuł.
violabu
Avatar użytkownika - violabu
2013-05-22 11:11:53

Dzień dobry. Podejrzewam, że będzie pani przerażona ilością pytań :-) Możliwe, że tak "ni z gruszki, ni z pietruszki", ale muszę z zazdrością przyznć, że piękna z Pani kobieta. Pytania moje są takie: 1. Czy w jakiś sposób jest Pani związana z policją? Pytam w nawiązaniu do tematyki wielu Pani powieści. 2. Czy pisząc o zbrodniach stara się Pani zrozumieć postępowanie przestępców? Czy może w kręgu Pani zainteresowań jest psychologia? 3. Czy zapoznaje się Pani z opiniami czytelników (też krytycznymi)dostępnymi m.in. w internecie? Czy bierze je Pani pod uwagę pisząc kolejną książkę? 4. Z powodu natłoku naszych pytań postawmy sprawę odwrotnie: Czy jest pytanie, jakie chciałaby Pani zadać czytelnikom?
blebelebe
Avatar użytkownika - blebelebe
2013-05-22 15:03:47

Witam, mam nadzieję, iż pytania nie będą zbyt kłopotliwe. Faktycznie, nie wygląda pani na tyle, ile pani sobie liczy :). Pierwsze pytanie jest z tym związane. 1) Ile lat dałaby sobie pani, patrząc na zdjęcia z google grafika? 2) Każdy ma swoją jedną, jedyną ulubioną piosenkę, która towarzyszy nam od wielu, wielu lat. Czy pani również taką ma? 3) Jest pani zdania, że mamy tyle lat, na ile się czujemy? Czy żyje pani spontanicznie, czy wycisza się? 4) Skąd pani czerpie pomysły na powieści? 5) Czy kiedykolwiek zrealizowała pani wizję senną w powieści? 6) Potrafiłaby pani wymienić jedną najważniejszą dla pani osobę? Kto jest pańskim autorytetem? Z góry dziękuję za odpowiedzi! :) Pozdrawiam
Melpomena
Avatar użytkownika - Melpomena
2013-05-22 15:42:48

1. Odniosłam wrażenie, że postać kobiety jest niezwykle ważna w Pani książkach. Jaką rolę i dlaczego taką gra każda z kobiecych postaci? 2. Jakie pozycje z literatury fantasy polskiej i światowej były dla Pani inspiracją? Czy może inspiruje się Pani jedynie swoją wyobraźnią? 3. Gdyby mogłaby Pani chociaż na chwilę stać się jakimś stworzeniem ze świata fantasy, jaka istota by to była?
izabela81
Avatar użytkownika - izabela81
2013-05-22 15:47:31

Witam serdecznie Pani Izabelo! 1. Skąd zainteresowanie kanibalem? I co było inspiracją do napisania "Żony rzeźnika"? 2. Grała Pani epizod w filmie Romana Polańskiego - "Pianista". Jak Pani wspomina udział w tym filmie? Czy kino Panią fascynuje? A może chciałaby Pani pisać scenariusze? 3. Była Pani także modelką, pozowała Pani do albumu "Aura". Skąd taki pomysł? 4. W książce "Wszystkiego najlepszego" pojawia się kot? Czy ma Pani kota albo inne zwierzę? 5. Pisze Pani również książki fantastyczne. Czym jest dla Pani właśnie ten gatunek literacki? 6. Jest Pani laureatką kilku nagród. Która jest dla Pani najcenniejsza? 7. Jakie książki Pani czyta? I czy ma Pani swojego ulubionego autora lub książkę? 8. Co pisze się Pani łatwiej - powieści, kryminały, opowiadania, scenariusze?
MariaR
Avatar użytkownika - MariaR
2013-05-22 17:41:05

Witam gorąco! Czy lubi Pani czytać romanse? pozdrawiam
iszolc
Avatar użytkownika - iszolc
2013-05-22 18:42:54

DO MariaR Oczywiście, że lubię czytać romanse! Hmmm, jak bym mogła żyć bez "Wichrowych wzgórz"?
iszolc
Avatar użytkownika - iszolc
2013-05-22 18:52:02

DO: izabela81 1. Błysk! Na postać Karla natrafiłam przypadkowo. Zabijał mężczyzn, to skąd w jego szafie czerwona spódnica? A fascynacja kanibalizmem... ? Głód wegetarianki? :) 2. "Pianista" chyba nikogo nie pozostawił obojętnym... Pomijając wątek emocjonalny, to muszę przyznać, że dopiero na tym planie zrozumiałam co to znaczy praca i nauczyłam się pracować. :) Kino cały czas mnie fascynuje. Nieprzyzwoicie mnie fascynuje... 3. "Aura" to była impreza czysto towarzyska. Fajna. 4. Kot z "Wszystkiego najlepszego" to moja kotka syjamska Lola. To ona jest gwiazdą tej powieści. Generalnie zwierzęta to moje dobre gwiazdy. 5.Odpoczynkiem. 6.Nie wiem. 7. J.M. Coetzee- "Hańba", "W sercu kraju". 8. Nie ma nic pewnego. Po prostu należy pisać.
iszolc
Avatar użytkownika - iszolc
2013-05-22 18:56:31

DO:takahe 1. Kocham Sopot!!! 2. Przeszłam na dietę wegetariańską, bo dawno, dawno temu okrutnie spiłam się spirytusem technicznym. Sylwestrowa wpada, tak. Koniec końcem okazało się, że tylko dieta wegetariańska może uratować moje przepalone trzewia. Siedemnaście lat już je ratuję. :) 3.Nie.
iszolc
Avatar użytkownika - iszolc
2013-05-22 19:04:11

DO:andrzej0791 -Dzień dobry :) -Słusznie, słusznie... -Już żadnych rytuałów. A najlepiej pisze mi się bardzo wcześnie rano, o świcie nim mnie świat dopadnie. -Tołstoja "Wojnę i pokój", Zarys religii świata i jakiś podręcznik przetrwania. -Zawsze Harrisa. -Nie ma takiego tematu.
iszolc
Avatar użytkownika - iszolc
2013-05-22 19:08:04

DO: igielka 1. Pisanie. 2. Nie wiem. Nie spróbowałam jeszcze wszystkiego. Jestem wciąż jak XIX-wieczny młodzieniec w pierwszej europejskiej podróży...:) 3. Cóż, gdybym miała pisać autobiografię, to miałaby ona tytuł "O w mordę!" Na razie sobie daruję :)
iszolc
Avatar użytkownika - iszolc
2013-05-22 19:17:43

DO: violabu Nie jestem przerażona, chyba... I bardzo dziękuję... Próżna jestem, cholera... :) I nie ma co zazdrościć- po 25 urodzinach uroda jest trudna i kosztowna w utrzymaniu :) 1. Miałam kiedyś koleżankę, której tata pracował w kryminalnej. A mężczyźni z mojej rodziny- pokolenie po pokoleniu- zapoznają się z aresztami, sądami, więzieniami. Więc kobiety muszą zapoznawać się z policją, milicją etc. 2.Tak oczywiście, może nie tyle jestem zafascynowana przestępstwem co raczej "odstępowaniem od reguł". Co do psychologii... Byłabym ostrożna. Jako pisarz mam chyba fobię, przynajmniej przed psychologami. Choć teorie Skinnera do mnie przemawiają. 3. Tak zapoznaję się. I biorę je pod uwagę. Po wtóre skoro są, to znak, że ja jeszcze żyję. Dla takiej wiedzy warto przełknąć krytykę i popić ją sznapsem :) 4. Dlaczego ja?
Odpowiedz