Świat Marii

Giovanni Buscemi, zwany magiem, jest psychoterapeutą, który niedawno wrócił do Cittanova w Kalabrii, skąd wyjechał jeszcze, jako młody chłopak, by podążyć za swoimi marzeniami. W miasteczku spotyka Livię Antoniettę, swoją młodzieńczą miłość. Kobieta prosi go, by pomógł Marii, siedemnastolatce, którą matka uważa za opętaną przez szatana. Giovanni rozpoczyna terapię i siłą słowa zaczyna drążyć w przeszłości dziewczyny osieroconej przez ojca i wychowywanej w surowym środowisku. Co nęka Marię i czyni ją ofiarą konwulsyjnych ataków, tak przerażających, że sprawia wrażenie opętanej? Choć leczenie zdaje się odnosić skutek, to jednak dziewczyna wciąż coś ukrywa w sercu. Tymczasem w Cittanova ktoś rozpuszcza plotki, jakoby w rzeczywistości między lekarzem, a pacjentką wywiązał się romans. Maria zostaje zaatakowana słownie i fizycznie przez niektóre kobiety z miasteczka. Dopiero Giovanni, – który nawiązał na nowo uczuciowe więzi z Livią – uratuje ją przed nimi i zdoła, dzięki swojej cierpliwości i intuicji, uwolnić dziewczynę od jej wewnętrznych demonów, które częściowo biorą początek w pewnym zdarzeniu sprzed wielu lat.

Informacje dodatkowe o Świat Marii:

Świat Marii - opinie o książce

Avatar użytkownika - Isgenaroth
Isgenaroth
Przeczytane:2015-02-04, Ocena: 3, Przeczytałem, E-book, Mam,
Źle się czuję, kiedy szykuję się na jakąś książkę od dłuższego czasu, a potem okazuje się, że moje nadzieje zostały całkowicie zawiedzione. W przypadku "Świata Marii" wprowadza czytelnika w błąd notka wydawcy, która zapowiada zupełnie inną treść, niżeli tę, którą czytelnik otrzymuje. W prawdzie książka opowiada o rzeczach pięknych i ważnych, jednak autor nie dokonuje tego w porywający i satysfakcjonujący czytelnika sposób. W moim przekonaniu powieść tę należy zaliczyć jak najbardziej do literatury kobiecej i choć często zdarza mi się takową czytać, to "Świat Marii" jakoś do mnie nie przemawiał i zupełnie nie trafiał. Poczucie to zwiększało nagromadzenie włoskich imion i nazwisk bohaterów, których ogarnięcie na początku powieści jest nie lada wyzwanie. Fakt, że w kolejnych fazach książki można się do tej "włoszczyzny" przyzwyczaić i bez problemu ogarnąć, kto jest kim, to i tak to uczucie zagubienia pozostawia negatywna opinię. ,,Świat Marii" niewątpliwie posiada swój klimat i pomimo tego, że mnie ten świat nie zauroczył, to zachęcam do przeczytania tej książki osoby, które posiadają bardziej wrażliwszą duszę od faceta, który często gości w innym świecie, kryminałów i thrillerów.

"Świat Marii" to historia psychoterapeuty, który po latach wraca w rodzinne strony i próbuje poukładać sobie życie na nowo. Jest to też historia siedemnastoletniej dziewczyny, którą nękają ataki przypominające opętanie. Wreszcie jest to też historia małej, zamkniętej społeczności, w której starodawne zasady są sensem życia, a każde działanie "po swojemu" karane jest odrzuceniem i agresją.

Młodziutką Marię co jakiś czas nękają niekontrolowane napady złości - wszyscy, włącznie z matką dziewczyny, podejrzewają opętanie przez szatana i bez zastanowienia skazują nastolatkę na potępienie. Dopiero pojawienie się Giovanni'ego daje nadzieję na dotarcie do sedna prawdy i być może uleczenie Marii... Czy terapeuta da radę dotrzeć do wnętrza dziewczyny i uratować ją przed jej własnymi demonami? Jak to wpłynie na niego samego i jego reputację w tym hermetycznym świecie?

Książkę czyta się z przyjemnością i ciekawością, zwłaszcza komuś, kogo interesuje psychika, terapia psychologiczna, ale tych, którzy lubią dobrą obyczajową literaturę.