Opis ksiązki
Kup Teraz

Mikołajek

Ocena ( 30 osób )
5.5
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2014-08-13
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978­83­10­12699­3
Liczba stron: 176
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz... To imiona najpopularniejszych łobuziaków w historii literatury dziecięcej. Ich przygody bawią polskich czytelników już od pół wieku!

Przez lata książki ukazywały się w niezmienionej szacie graficznej - ten charakterystyczny kwadratowy format rozpoznawał każdy fan serii. Na pięćdziesiątą rocznicę pierwszego polskiego wydania przygotowaliśmy zupełnie nową edycję cyklu. Nieco większy format i nowe okładki kryją jednak te same przezabawne historie, które ciągle zdobywają nowych czytelników w różnym wieku, zachwycając kolejne pokolenia.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Opowiadania, których narratorem jest chłopiec - Mikołaj. Krótkie opowiadania są zabawne i mocno osadzone we Francji lat 50- tych. Mama na myśli podejście do dzieci w tamtych czasach, pedagogikę ówczesną i realia. To powoduje, że przenosimy się w całkiem inny świat. Język też jest znakiem tamtych czasów ( bardziej potoczna mowa ze zwrotami dziś nie używanymi n.p.: "kiedyśmy", "rwetes"), a styl naśladujący tok myślenia nie wszystko wiedzącego dorosłego ujęty z perspektywy dziecka.

Czytałam książkę dzieciom, które z każdą stroną coraz bardziej kochały Mikołajka. Mnie również zauroczył, ale to do czego jako matka nie przywykłam w tej książce to "fanga w nos" i że oni się ciągle biją i kłócą. Styl też nie jest polonistyczny- nie jest najlepszym wzorcem do nauki samodzielnego czytania. Przeszkadzał mi też drobny druk. Z notek biograficznych dowiedziałam się, że szczególnie autor rysunków był niezłym gagatkiem w dzieciństwie. Sądzę więc, że nie musieli się namęczyć przy tworzeniu Mikołajka i może nawet wracali do prawdziwych zdarzeń? Niestety, mój syn polubił bardzo Mikołajka. Na 6 i będę mu czytać na pewno którąś z kolejnych książek, w których tytule jest "Mikołajek". Dla mnie tak na 4. Najbardziej spodobało mi się opowiadanie "Najmilsza pamiątka". Też bym tak zrobiła jako fotograf klasy Mikołajka:-). Podobają mi się również powtarzające się zwroty w każdym rozdziale, w momencie pojawienia się postaci o jego charakterystycznych cechach. I tak o Ananiaszu- pieszczoszku naszej pani, o Alceście- grubas, który bez przerwy coś je, czy przypominanie przy każdym nowym opowiadaniu, że tata Godfryda jest bardzo bogaty, bo ciągle coś mu kupuje. To rozbawia i przypomina kim jest dana postać, ułatwia dziecku odbiór treści opowiadania.
Polecam książkę jednak dzieciom w wieku młodzieżowym. Nie wiem czy byłyby nią zainteresowane, ale "fangą w nos", wieczne awantury to niezbyt wychowawcze. Książki kształtują obraz świata w młodym odbiorcy, a wieczne awantury i nieporadność dorosłych wobec tej kwestii może utwierdzić dziecko w przekonaniu, że tak jest fajnie i powinno tak być. Czytać można, ale trzeba różne książki i nie skupiać się tylko na świecie Mikołajka
.
Ale kto wie? Do "Dziennika Cwaniaczka" też nie mogłam na początku się przekonać, a w końcu przeczytaliśmy wszystkie 10 tomów i go bardzo polubiłam. W dodatku przekonuje mnie do książki ten oto cytat wypowiedziany przez narratora- Mikołajka:

"Ja naprawdę bardzo kocham moją mamę i zawsze jej słucham. Tak jest z resztą lepiej, bo inaczej wynikają rozmaite kłopoty". ( str. 122).
Stenka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Przyjemna lektura nie tylko dla dzieci
anek7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Mam,
Ananiasz jest prymusem i ulubieńcem pani nauczycielki,Kleofas jest najsłabszy w klasie, Alcest ponad wszystko kocha jedzenie, Gotfryd ma bogatego tatę, który mu wszystko kupuje, Euzebiusz jest bardzo silny, Joachim jest mistrzem gry w kulki, a Rufus ma gwizdek z kulką, bo jego tato jest policjantem...


Nie ma chyba dorosłego ani dziecka w wieku szkolnym, który przynajmniej raz nie zetknął by się z wymienionymi wyżej chłopcami. Kiedy pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku Rene Goscinny i Jean-Jacques Sempe opublikowali we francuskim dzienniku "Sud-Ouest Dimanche" opowiadanie o perypetiach kilkuletniego chłopca imieniem Mikołaj nie mieli pojęcia, że powołali do życia legendę. Reakcja czytelników była tak entuzjastyczna, że wkrótce pojawiły się kolejne utwory - przez kolejne sześć lat powstało ich ponad 200. Wkrótce też opowiadania zostały wydane w formie książkowej - seria liczy sobie 8 tomów.

"Mikołajek" to pierwsza część cyklu, w skład tomu wchodzi 19 opowiadań, których akcja w większości toczy się w szkole do której uczęszcza Mikołaj. Chłopcy są niezwykle żywotni, uwielbiają się bić i kłócić, a to co według nich jest pyszną zabawą jakoś niespecjalnie podoba się dorosłym.
Przyjęło się (całkiem zresztą słusznie), że "Mikołajek" to książka o dzieciach dla dzieci. Jednak dorosły czytelnik bez problemu zauważy, że autorzy oczami dziecka patrzą na świat dorosłych. Mikołaj i jego koledzy świetnie wyłapują brak konsekwencji nauczycieli i rodziców, niby przypadkiem punktują wszelkie mijanie się z prawdą i z dziecięcą naiwnością opowiadają o rozmaitych przywarach i śmiesznostkach dorosłych.
Dyrektor szkoły, opiekun zwany Rosołem, tato Mikołaja, ich sąsiad, pan Bledurt to galeria zabawnych typów, którzy traktują siebie bardzo poważnie, co jeszcze potęguje ich śmieszność...
Właściwie tylko pani nauczycielka, która klasę Mikołajka dostała chyba za karę, jest osobą zrównoważoną i odpowiedzialną.

Jeśli więc ktoś nie zna jeszcze Mikołajka, lub chciałby przypomnieć sobie jak robiono klasowe zdjęcie, czym zakończyła się wizyta u Ananiasza, co się stało z rowerem i dlaczego chłopiec postanowił się ożenić z Ludeczką kiedy już dorośnie - to serdecznie zapraszam do lektury. A ponieważ przed nami czas mikołajowo-świąteczny to uważam, że "Mikołajek" ja i wszystkie inne książki z tej serii świetnie się sprawdzą jako prezent.
AMAF12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka opowiada o przygodach pewnego chłopca Mikołajka.Chłopiec przeżywa dużo różnych przygód które rozbawiają czytelnika do łez.Ma on dużo przyjaciół którzy też mają dożo zabawnych a zarazem głupich przygód.Książka bardzo mi się podobała.
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
JAKA PIĘKNA KATASTROFA

Mikołajek jest z czytelnikami już od 55 lat, a mimo to nie zestarzał się przez ten czas ani trochę i wraz z kolejnymi wznowieniami bawi i cieszy coraz to nowe pokolenia czytelników, niezależnie od wieku.

Mikołajek to chłopiec zdawałoby się jakich wiele. Chodzi do szkoły, bawi się z kolegami, wyczynia psoty. W rzeczywistości jednak każda rzecz, w której bierze udział, której się tylko dotknie, czy to szkolne zdjęcie, czy przygarnięcie psa, zabawa w Indian i kowbojów albo zwykła szkolna wizytacja, kończy się mniejszą lub większą katastrofą. Załamanie nerwowe przypadkowych uczestników także zdarza się nad wyraz często. A przecież Mikołajek nigdy źle nie chce, to tylko samo tak wychodzi... a zresztą tak czy inaczej, zawsze zabawa jest przednia, nawet jeśli znów ktoś dostanie w nos!

Pierwszy tom przygód Mikołajka i jego jakże barwnej paczki przyjaciół, zatytułowany tak, jak na imię ma sam główny bohater i narrator, to zbiór niemal dwudziestu zabawnych opowiadanek utrzymanym w charakterystycznym dla Francuzów poczuciu humoru. Humoru jakże bliskiego komediom z Luisem De Funesem czy komiksom o przygodach Asterixa. Cóż się jednak dziwić szczególnie temu ostatniemu, skoro jego autor, René Goscinny, człowiek o polskich korzeniach, jest też scenarzystą przygód dzielnego Gala (a przy okazji Iznoguda czy Lucky Luke'a). Jego Mikołajek jest więc zarazem do nich podobny, ale przy tym i całkiem inny. Napisany lekko i prosto, z perspektywy małego przecież chłopca, łatwy i przyjemny w odbierze, skutecznie potrafi poprawić humor tak dzieciom, którzy z nim wkraczać będą w świat książek, jak i dorosłym, którzy z sentymentu choćby sięgnąć do niego powinni. To w końcu już klasyka (i klasa) sama w sobie, a przecież nie przypadkiem ,,Mikołajek" zdobył taką sławę, że autorzy, którzy nie planowali ciągu dalszego, konturowali jednak jego przygody przez kilkadziesiąt lat, a choć Goscinny nie żyje już od lat 38, świat coraz to dostaje niepublikowane wcześniej opowiadanka. Taki sukces nie zdarza się codzień, dlatego tym bardziej warto sięgnąć do źródeł i przekonać się o tym na własnej skórze.

Szczególnie, że książka została uroczo zilustrowana przez Sempégo, a i jej polskie wydanie prezentuje się naprawdę przyjemnie dla oka.

Podsumowując: polecam bardzo! ,,Mikołajek" to jedna z tych pozycji, którą znać wypada, a nawet trzeba, i nie ważny jest tu wiek czytającego. Pewne rzeczy nie starzeją się nigdy i tak jest w tym przypadku. Dlatego zachęcam Was do lektury, a wydawnictwu Nasza Księgarnia składam serdeczne podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/10/24/mikolajek-rene-goscinny-jean-jacques-sempe/
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 r.,
,,Mikołajek" to niewielkich rozmiarów, kwadratowa książeczka to zbiór opowiadań o chłopcach, uczęszczających do francuskiej szkoły podstawowej, do młodszej klasy. Tytułowy bohater, Mikołajek, razem z Gotfrydem, Euzebiuszem, Kleofasem, Joachimem, Rufusem, Maksencjuszem, Alcestem wygłupia się, bawi, bije się, rozrabia w szkole i na podwórku oraz w domu. Zabawy zaczynają się oczywiście niewinnie, a kończą zwykle dramatycznie i są opłakane w skutkach. Tylko Ananiasz nie bierze w nich udziału, bo jest klasowym kujonem i lizusem, pupilkiem nauczycielki, a że nosi okulary, to niejako jest pod ochroną. Na szczęście nie zawsze i z rzadka też mu się dostanie fangę w nos. Jednak gdy Mikołajek odwiedza Annaniasza i wymyśla kolejne zabawy, to i ten grzeczny chłopiec staje się niegrzecznym. Ot taki wpływ Mikołajka na innych. Niezależnie od towarzystwa Mikołajek zawsze ma dzień wypełniony przygodami, zabawami oraz bijatykami. Przy tym chłopcu po prostu dużo się dzieje. Francuska szkoła ukazana w książeczce jest inna niż nasza polska, ale trzeba pamiętać, że została ona napisana ponad 50 lat temu! Wizytacje inspektorów, a nawet ministra to norma. Tak samo jak kary stosowane dość często za różne przewinienia. Chłopcy ciągle mają karę - przepisują po kilkaset razy zdania i odmieniają je przez wszystkie czasy, stają w kącie, zostają po lekcjach. Ale według chłopców szkoła jest od tego, by w niej się bić i robić wygłupy. Narratorem-komentatorem jest Mikołajek. Jako dziecko ma specyficzny sposób narracji pierwszoosobowej, czasami się powtarza, co może być irytujące, ale to typowe dla języka dziecka. Ciekawe spostrzeżenia Mikołajka, refleksje i wnioski wynikają z faktu, że chłopiec jest bystrym obserwatorem wydarzeń, a swoje perypetie opowiada ze swadą i opatruje ciekawymi komentarzami. To te wnioski i spostrzeżenia najbardziej mnie bawiły, choć pomysły chłopców czasami wydawały mi się szalone. Ale cóż się dziwić, skoro dziecko ma inne spojrzenie na świat niż dorosły. Wesołe, zabawne, czasami zwariowane spojrzenie na ciekawy świat kontra szary i nudny świat zapracowanego dorosłego. To siła tej książki. Smaczku i humorystycznego uroku dodają opowiadaniom zabawne rysuneczki Rene Goscinnego.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2002-10-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,Mam,
Mikołajek jest po prostu jedyny i niepowtarzalny! Rewelacyjna narracja z punktu widzenia chłopca, do tego przezabawnie skomentowana rysunkiem. Przesympatyczny Mikołajek w każdej książce z serii tworzy wraz z kumplami wesołą gromadkę łobuziaków. Lektura dla ludzi w wieku od 3 do 103 lat.
Altaria plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Genialne!!
Atol Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dominika_21 Linia koment
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Książki Lulka,Mam,
Karen72 Linia koment
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,dla synka,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2010-09-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
danutka Linia koment
Przeczytane:2015-12-26, Na półkach: Przeczytałem,Sprzedam / wymienię,
dunia20002 Linia koment
Przeczytane:2015-11-12, Na półkach: Przeczytałem,
Idalia Linia koment
Przeczytane:2014-03-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2015-05-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dzieciństwo c:,
Sadu Linia koment
Przeczytane:2015-04-23, Na półkach: Przeczytałem,Od dzieci,
Zoe Linia koment
Przeczytane:2015-04-18, Na półkach: Przeczytałem,
anna8989 Linia koment
Przeczytane:2015-04-02, Na półkach: Przeczytałem,
nieszka Linia koment
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Emen Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
muchowa Linia koment
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
migaweczka Linia koment
Przeczytane:2014-10-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
kejej Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Claudia32 Linia koment
Przeczytane:2014-08-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane, nieposiadane,
ciania Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mulin Linia koment
Przeczytane:2014-08-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
pancerna Linia koment
Przeczytane:2014-08-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
mmoor Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
UzytkownikMagda Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
oliw333ia Linia koment
Przeczytane:2014-08-18, Na półkach: Przeczytałem,
karin Linia koment
Przeczytane:2014-08-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
magi18 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
joakrz1983 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
patt23r Linia koment
Przeczytane:2013-12-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
karla1214 Linia koment
Przeczytane:2013-09-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
moonraavi Linia koment
Przeczytane:2013-09-20, Na półkach: Przeczytałem,
palabum Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
nunachopin Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Shi4 Linia koment
Przeczytane:2011-04-14, Na półkach: Przeczytałem,Dla dzieci,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów