W jakiej kolejności czytać i oglądać Mikołajka?

Data: 2022-01-14 09:00:02 Autor: Julia Hantulik
udostępnij Tweet

Mikołajek to postać znana z wielu książek, a także filmów. Tuż przed premierą kolejnej produkcji o tym sympatycznym chłopcu, przypominamy, w jakiej kolejności powinno się czytać i oglądać jego historie! 

Obrazek w treści
„Skarb Mikołajka” / materiały prasowe Kino Świat

Seria o Mikołajku została napisana przez René Goscinnego i zilustrowana przez Jean-Jacques'a Sempégo. Pierwsze opowiadanie zostało wydane w 1959 roku, a w ciągu kolejnej dekady powstało pięć książek, w których autorzy zebrali opowieści o losach Mikołajka i jego kolegów. 

W jakiej kolejności czytać Mikołajka?

Córka René Goscinnego po trzydziestu latach od jego śmierci zaczęła publikować nieznane dotąd opowiadania, które stworzył jej ojciec. Dzięki temu powstały kolejne części cyklu, a dziś składa się on z pokaźnej liczby tomów. Postanowiliśmy zebrać je dla was w jednym miejscu i wskazać, w jakiej kolejności należy je czytać. 

Spis treści:

1.  Mikołajek

Pierwsza książka z cyklu napisanego przez René Goscinnego i zilustrowanego przez Jean-Jacques'a Sempégo nosi tytuł Mikołajek. Książka została wydana po raz pierwszy w Paryżu w 1960 roku, a do Polski dotarła cztery lata później. Głównym bohaterem jest tytułowy chłopiec, którego przezabawne losy zostały przedstawione. Mikołajek ma swoich kilku kolegów, z którymi przeżywa przygody. Nieraz boryka się z wielkimi dziecięcymi dylematami. Pierwszy tom składa się z dziewiętnastu opowiadań. 

2. Rekreacje Mikołajka 

Druga część losów sympatycznego chłopca została wydana w 1960, a w polskie dzieci mogły po nią sięgnąć dopiero dwadzieścia lat później. Rekreacje Mikołajka to zbiór kolejnych przygód Mikołajka, Joachima, Euzebiusza, Maksencjusza, Alcesta i Ananiasza. Kolejne opowiadania o tych łobuziakach sprawiają, że aż chciałoby się być w ich paczce, mimo że dość często wpada w szkolne tarapaty! 

3. Mikołajek i inne chłopaki

Mikołajek i inne chłopaki to zbiór szesnastu opowiadań, w których po raz kolejny pojawiają się znani i lubiani koledzy Mikołajka oraz on sam i wszyscy dowiadują się, czym jest prawdziwa przyjaźń. Oprócz tego czas spędzają na beztroskich zabawach, a czytelników nie rad doprowadzają do śmiechu. Tom został wydany w oryginalnej francuskiej wersji po raz pierwszy w 1963 roku. 

4. Wakacje Mikołajka

Rok szkolny musiał się w końcu zakończyć, więc dla Mikołajka i jego kolegów zaczął się długo wyczekiwany czas wakacji! Mikołajek najpierw wyjeżdża na urlop do Bretanii, a następnie po raz pierwszy jedzie na kolonie. Jest to dla chłopca ogromne przeżycie. Wakacje Mikołajka to czwarta odsłona cyklu, który bawi czytelników już od przeszło pięćdziesięciu lat.

5. Mikołajek ma kłopoty

W piątym tomie cyklu o Mikołajku przedstawione zostają problemy głównego bohatera, z którymi boryka się w szkole i w domu. Często są one kompletnie błahe, jednak młody chłopiec ma wrażenie, że są dla niego one końcem świata. Mowa tu o zakupach z tatą, czy o przyjeździe pewnej ciotki. W niezwykle humorystyczny sposób książka Mikołajek ma kłopoty przedstawia kolejne losy sympatycznego Mikołajka.

6. Nowe przygody Mikołajka 

Nowe przygody Mikołajka to zbiór 80 opowiadań, które nie zostały wcześnie opublikowane. Zostały one wydane po ponad trzydziestu latach od śmierci René Goscinnego, a za ich zebranie odpowiadała jego córka. O opowiadaniach nie miał pojęcia nawet ilustrator cyklu, gdy dowiedział się o niepublikowanych tekstach, postanowił zilustrować je swoją charakterystyczną kreską. Zbiór został wydany w 2005 roku i po raz kolejny przedstawia losy Mikołajka, Euzebiusza, Alcesta, Gotfryda i innych urwisów.

7. Nowe przygody Mikołajka. Kolejna porcja

Nowe przygody Mikołajka. Kolejna porcja są drugim tomem Nowych Przygód i jednocześnie siódmą częścią całego cyklu. Czterdziestoma nowymi opowiadaniami świat mógł się zachwycić  w 2007 roku, kiedy książka została wydana. Chłopcy postanowili znów napsocić. Przede wszystkim zdecydowali się napsuć trochę krwi Rosołowi! Jednak na żarty pora jest zawsze, dlatego banda urwisów po raz kolejny zabawia i pokazuje, jak na zawsze można pozostać dzieckiem. 

8. Nieznane przygody Mikołajka

Nieznane przygody Mikołajka to ostatni do tej pory wydany tom cyklu. Zawiera jedenaście opowiadań, które Anna Goscinny znalazła w archiwum rodzinnym. Córka twórcy Mikołajka przekazała przy wydaniu tej książki, że to ostatnie opowiadania, jakie dotąd nie zostały opublikowane. Po raz kolejny ilustracja do tomu stworzył Jean-Jacques'a Sempé. Premiera książki odbyła się w 2009, a podczas promocji Anna Goscinny odwiedziła Polskę.

Może zainteresuje cię także: 

Książki z cyklu o Mikołajku są zbiorami opowiadań, dlatego kolejność ich czytania nie jest istotna. Powyższa lista stanowi orientacyjne zaprezentowanie kolejności wydawanych książek. Dodatkowo w serii o Mikołajku wyróżnić można też komiks Mikołajek: Jak to się zaczęło, a także książkę Skarb Mikołajka, która jest autorstwa Emmanuelle Lepetit i wkrótce ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak.

W jakiej kolejności oglądać Mikołajka?

Książka Skarb Mikołajka powstała na podstawie filmu, który zadebiutuje w kinach już 28 stycznia 2022 roku. Jest on trzecia odsłoną filmowych przygód Mikołajka. Z tej okazji przypominamy, w jakiej kolejności najlepiej je oglądać.

Spis treści:

1. Mikołajek 

Pierwsza część cyklu pochodzi z 2009 roku i jest adaptacją opowiadań René Goscinnego. Akcja toczy się w latach 60. XX wieku we Francji, gdzie mieszka Mikołajek. Młody bohater ma kilku przyjaciół, chłopców, którzy równie mocno, jak on, lubią sprawiać kłopoty. Mikołajek żyje w idealnym świecie, rodzice go kochają, mieszkają w dużym domu z pięknym ogrodem. Sielanka jednak może się skończyć, gdy chłopiec podsłuchuje rodziców i z rozmowy dowiaduje się, że wkrótce na świecie może pojawić się jego brat! Mikołajek wraz z kolegami muszą zapobiec tej tragedii, bo według chłopca, gdy urodzi się jego rodzeństwo, rodzice będą chcieli się go pozbyć!

2. Wakacje Mikołajka

Sam tytuł sugeruje już, jakie zmiany nadchodzą w życiu Mikołajka. Zbliża się koniec roku szkolnego i coraz to większymi krokami nadchodzą wakacje. Mikołajek z rodziną wybiera się na urlop do Bretanii. Już na miejscu chłopiec poznaje nowych kolegów, z którymi szybko zaczyna nowe przygody! Jedno jest pewne. Tego lata na Mikołajka czeka całe mnóstwo kłopotów!

3. Skarb Mikołajka 

Skarb Mikołajka to trzecia część filmowego cyklu o Mikołajku. W kolejnej odsłonie przygód tego urwisa dowiemy się, w jaki sposób Mikołajek chce uniknąć przeprowadzki, na którą zdecydowali się rodzice. Tylko jaką rolę w tej misji odegrają jego koledzy i tajemnicy skarb? Film zadebiutuje w kinach już 28 stycznia bieżącego roku. O tej ciekawej propozycji dla całej rodziny pisaliśmy już wcześniej.

Najnowsza książka o Mikołajku

Najnowsza książka o Mikołajku nie jest autorstwa René Goscinnego, ale inspiruje się całkowicie jego cyklem. Powieść Skarb Mikołajka powstała na podstawie filmu, a napisana została przez Emmanuelle Lepetit. Książka ukazała się się nakładem Wydawnictwa Znak i można kupić ją w popularnych księgarniach internetowych: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Mikołajek
René Goscinny, Jean­Jacques Sempé9
Okładka książki - Mikołajek

Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz... To imiona najpopularniejszych łobuziaków w historii literatury dziecięcej. Ich przygody...

dodaj do biblioteczki
Reklamy