Opis ksiązki
Kup Teraz

Zaginięcie

Ocena ( 25 osób )
5.4
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2015-10-21
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788379762996
Liczba stron: 512
Dodał/a książkę:gosinek
Trzyletnia dziewczynka znika bez śladu z domku letniskowego bogatych rodziców. Alarm przez całą noc był włączony, a okna i drzwi zamknięte. Śledczy nie odnajdują żadnych poszlak świadczących o porwaniu i podejrzewają, że dziecko nie żyje.

Doświadczona prawniczka, Joanna Chyłka, i jej początkujący podopieczny, Kordian Oryński, podejmują się obrony małżeństwa, któremu prokuratura stawia zarzut zabójstwa. Proces ma charakter poszlakowy, mimo to wszystko zdaje się wskazywać na winę rodziców – wszak gdy wyeliminuje się to, co niemożliwe, cokolwiek pozostanie, musi być prawdą…
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ewelinah plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Bardzo wciągająca i pełna zaskakujących zwrotów akcji książka. Czyta się ją jednym tchem. Nic nie jest takie jakby się wydawało. Bardzo podoba mi się styl pisania Remigiusza M. Nie ma tu zbędnych rozwleczonych opisów, tylko same konkrety. W ciekawy sposób ukazuje przebieg sprawy dot. zaginięcia dziewczynki i całej otoczki tworzonej przez Chyłkę i jej partnera.
mag-maggie plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Nawet lepsza od pierwszej z cyklu Chyłką w roli głównej. Jak zwykle zaskakujące zakończenie.
radeksc-wp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Po Kasacji jest wielki apetyt. Jest dobrze , ale nie genialnie.
justyna929 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiąkżki 2016,Mam,

Zaginięcie to trzymająca w napięciu powieść. Czytelnik przenika w świat wymyślony przez autora i ma wrażenie, że wszystko w książce jest prawdziwe. Rzadko zdarza się, żeby kontynuacja przyćmiła pierwszą część, jednak Zaginięcie bije na głowę Kasację. Jest zupełnie inne, zagadka ciekawsza i bardziej emocjonująca. Polecam wszystkim wielbicielom powieści sensacyjnych, gwarantuje wam, że Remigiusz Mróz was nie zawiedzie.
http://ksiazkomiloscimoja.blogspot.com/2016/05/zaginea-trzyletnia-dziewczynka.html
nikolsosna plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
4+
autor trzyma poziom, świetnie napisana książka tempo akcji cały czas na pełnych obrotach, czytasz i czytasz i nie możesz przestać


http://nikolsosna.blogspot.com/2016/02/remigiusz-m-zaginiecie-relacja-live.html
lady_foe plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Kolejne spotkanie z Zordonem i Chyłką. Świetnie napisana, podkręcająca ciekawość historia zniknięcia córki biznesmena. Cięte riposty, żarty i aluzje dotyczące dzisiejszej społeczności są rewelacyjne. Sama sprawa skomplikowana, ale autor już wcześniej udowodnił nam, że potrafi zamieszać nam w głowach. Polecam!
Hitomi plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Ciąg dalszy przygód pani mecenas Chyłki i jej wiernego Zordona mnie nie zawiódł. Kolejna wciągająca sprawa, zaskakujące obroty akcji - czegóż chcieć więcej? Nie mogę się doczekać kolejnej sprawy tej dwójki.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
kingaczyta.blogspot.com

Po "Kasacji" od razu zabrałam się za czytanie "Zaginięcia". Wręcz nie mogłam się doczekać lektury i tego, co tym razem autor mi zaserwuje. Nie ukrywam, że po tak udanym pierwszym tomie moje oczekiwania były naprawdę wysokie, a autor sam sobie wysoko ustawił poprzeczkę. Czy udało mu się ją przeskoczyć?

Środek nocy. Joanna Chyłka odbiera telefon od swojej starej i niezbyt lubianej znajomej, która prosi ją o pomoc; trzyletnia córeczka Angeliki Szlezyngier znika z domu, w którym włączony był alarm. Dodatkowo brak śladów włamania wskazuje na winę rodziców Nikoli. Ci jednak twierdzą, że są niewinni. Sprawa wydaje się być z góry przegrana, ale Joanna Chyłka wraz z Kordianem Oryńskim postanawiają podjąć wyzwanie i stanąć w obronie małżeństwa.

Drugi tom, nowa sprawa, ale Joanna Chyłka wciąż ta sama; nieustępliwa, chamska, przebojowa i kontrowersyjna. Kordian Oryński za to staje się coraz bardziej pewny siebie i zdecydowanie coraz lepiej pracuje mu się ze swoją patronką. W dalszym ciągu podtrzymuję to, co napisałam o "Kasacji"; ten duet zdecydowanie autorowi się udał, jest wyrazisty i stanowi mocną część serii, bo potrafi dostarczyć rozrywki i sprawia, że poboczny wątek jest równie ciekawy, co główny. Zdradzę też, że między nimi zaczyna coraz bardziej iskrzyć, ale co będzie dalej, to się dopiero okaże.

Sprawa zaginięcia trzyletniej dziewczynki z domu zamkniętego na cztery spusty jest bardzo intrygująca. Od samego początku nie wiedziałam, co o niej myśleć, darowałam sobie wymyślanie własnych scenariuszy, bo i tak niczego mądrego bym pewnie nie wymyśliła. Cała sprawa z czasem staje się coraz bardziej zawiła, żeby na końcu całkowicie zaskoczyć. Gdy już myślałam, że dostałam rozwiązanie, wszystko wywróciło się o 180 stopni. Zakończenie, tak jak i w "Kasacji", jest trochę przekombinowane, ale jako że czuję sympatię do pana Mroza, to przymykam oko. Za to jestem strasznie ciekawa, jak potoczą się dalsze losy bohaterów. A tak swoją drogą, kończenie w takim momencie jest zwyczajnym znęcaniem się nad czytelnikiem. Muszę jeszcze wspomnieć o jednym wydarzeniu, które sprawiło, że na dłużej wstrzymałam oddech i przeżyłam chwile grozy. Kto czytał, ten z pewnością wie, o czym piszę.

Wypadałoby porównać tę część do poprzedniego tomu. Mnie trochę bardziej podobała się "Kasacja", ale "Zaginięcie" zdecydowanie utrzymuje poziom. Mniej tutaj prawniczego żargonu, mniej tłumaczenia sądowych zasad, ale w "Kasacji" bardziej zaintrygował mnie oskarżony, który był bardzo tajemniczy i specyficzny. Chociaż i tutaj autor nie poszedł na łatwiznę, bo jak zwykle sprawa okazała się być bardzo skomplikowana i ciężka do wygrania. Teraz z niecierpliwością wyczekuję trzeciego tomu, a później kolejnych. Was tymczasem zachęcam do lektury najpierw "Kasacji", a później "Zaginięcia".
anek7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Mam,
Telefon w środku nocy nigdy nie przynosi dobrych wiadomości.
Tak było i tym razem: kiedy Joanna Chyłka wreszcie odebrała, po drugiej stronie odezwała się koleżanka z liceum, z którą nie miała kontaktu właściwie od matury. Angelika Schlezyngier nie dzwoniła jednak aby powspominać stare dobre czasy. Angelika potrzebowała prawnika. Bardzo dobrego prawnika...


Tak scena rozpoczyna "Zaginięcie" Remigiusza Mroza, drugą książkę opisującą perypetie prawniczego duetu "Chyłka & Zordon".
Od sprawy Langera (opisanej w "Kasacji") minął rok. Joanna w dalszym ciągu patronuje Kordianowi Oryńskiemu zwanemu Zordonem (chociaż młody prawnik otrzymuje już samodzielne zlecenia), ich wzajemne stosunki nie wykraczają (bo i nie mogą) poza układ mentor-podopieczny, a szum medialny spowodowany ich pierwszą wspólną sprawą powoli ucicha.
Nocny telefon stanowi wstęp do kolejnej dużej sprawy z rodzaju tych "nie do wygrania".

Schlezyngierowie wraz z trzyletnią córeczką spędzali kilka dni w swoim letnim domku w Sajenku nieopodal Augustowa. Poprzedniego dnia położyli dziecko spać i włączyli alarm, a rankiem po małej Nikoli nie było śladu...
Wezwana policja nie stwierdziła śladów włamania, dziecko raczej samoistnie się nie zdematerializowało, wobec tego śledczy powzięli podejrzenie, że rodzice (być może nieumyślnie) doprowadzili do śmierci dziecka a zwłoki ukryli - biorąc pod uwagę chociażby głośną sprawę małej Madzi z Sosnowca nie byłby to pierwszy tego typu przypadek.
Sprawa ma charakter poszlakowy, ale wybronienie Schlezyngierów jest bardzo mało prawdopodobne...

Po lekturze "Kasacji" sądziłam, że trudno będzie autorowi napisać coś lepszego. Na tym samym poziomie? Czemu nie. Ale lepsza, bardziej trzymająca w napięciu, bardziej zagmatwana? Eee, to raczej niemożliwe. Okazuje się, że byłam w błędzie, biję się w pierś i z pewną obawą czekam na kolejną część (ma się ukazać w najbliższych miesiącach...).

Podobnie jak w "Kasacji" Kordian szuka prawdy a dla Joanny najważniejsze jest wygranie sprawy. Jednak na bohaterach widać rok współpracy - Zordon nie jest już tak bardzo naiwny, a Chyłka od czasu do czasu okazuje ludzkie uczucia. Wzajemne relacje pomiędzy dwójką prawników zyskały pewien rys, hmm..., może nie erotyczny, ale ocierający się o flirt. Chyłka stara się jak najlepiej wywiązać ze swojej roli mentorki i chociaż jej metod nie można nazwać konwencjonalnymi to w ostatecznym rozrachunku może być zadowolona ze swojego podopiecznego, który jest w stanie samodzielnie udźwignąć ciężar sprawy.

Remigiusz Mróz mistrzowsko buduje napięcie, nie pozwala czytelnikowi na chwile odetchnąć, stosuje nagłe zwroty akcji, które jednak są świetnie umocowane w fabule i nie robią wrażenia wymyślanych na siłę.
Książka jest świetna pod względem kompozycji, fabuły, warstwy językowej, bohaterowie nie są papierowi a zakończenie jest zaskakujące. I to są ogromne plusy "Zaginięcia". Dla mnie jednak największą zaletą jest (podobnie zresztą jak w przypadku "Kasacji") obraz prawniczego światka i jego przedstawicieli: wielkie ambicje i równie wielkie animozje, szukanie kruczków prawnych, różna interpretacja tego samego faktu, demagogia i działanie na ludzkich emocjach, propaganda medialna - to wszystko sprawia, że właściwie nie wiem czy bardziej podziwiam bohaterów, czy bardziej się ich boję...
Jedno jest pewne - w razie jakiegokolwiek konfliktu z prawem wolałabym ich mieć po swojej stronie...
piterrom plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Warto przeczytać. Może ktoś z LA nakręci film. Oskar gwarantowany. Kolejna pozycja pana Mroza warta zajęcia czasu.
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Historia jak z gazet: w nocy z domu bogatego biznesmena ginie dziecko. Nie ma żadnych śladów popełnienia zbrodni, nie ma również telefonów z żądaniem okupu. Rodzice są pogrążeni w rozpaczy. Do akcji wkracza znana prawniczka i jej podopieczny, jednak ich odkrycia są coraz bardziej zaskakujące.
selwka Linia koment
Przeczytane:2016-02-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Sinister Linia koment
Przeczytane:2016-10-21, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2016,
blackolszi Linia koment
Przeczytane:2016-10-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Poziomka Linia koment
Przeczytane:2016-10-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
bibliotekarkaB Linia koment
Przeczytane:2016-09-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Luxfan Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
sic Linia koment
Przeczytane:2016-06-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
emulina Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
moniaaa87 Linia koment
Przeczytane:2016-05-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Berry,
danonk Linia koment
Przeczytane:2016-02-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,audiobooki,polskie czytanie,
Madziq84 Linia koment
Przeczytane:2016-02-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
antoniak24 Linia koment
Przeczytane:2016-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2016-03-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,kryminały,Wyzwanie - 52 książki 2016,
mapi Linia koment
Przeczytane:2016-01-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
AlaniemaKota Linia koment
Przeczytane:2015-12-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,
majeczka79 Linia koment
Przeczytane:2015-12-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2015 r.,
gosinek Linia koment
Przeczytane:2015-12-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów