9 Wigilii

Opowiadania znanych współczesnych polskich pisarzy,m.in. Jerzego Pilcha, Pawła Huelle, Wojciecha Kuczoka, Joanny Szczepkowskiejróżne w formie, treści i tonacji spojrzenia na święta Bożego NarodzeniaDziewięć opowiadań, których wspólnym mianownikiem jest Wigilia i czas Bożego Narodzenia. Święta są tu tematem żartobliwej anegdoty i prowokują do medytacji, stanowią pretekst do opowieści rodzinnych i wejrzenia w siebie. Wybitni, znani i lubiani autorzy gwarantują wysoką literacką jakość. Wśród nich m.in.: Jerzy Pilch, Paweł Huelle, Wojciech Kuczok, Antoni Libera, Natasza Goerke, Joanna Szczepkowska.

Informacje dodatkowe o 9 Wigilii:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: b.d

Kup książkę 9 Wigilii

9 Wigilii - opinie o książce

Jest to zbiór opowiadań znanych i tych mniej znanych współczesnych Polskich pisarzy takich jak Jerzy Pilch, Paweł Huelle, Wojciech Kuczok, Joanna Szczepkowska i inni.

Tematem przewodnim jest oczywiście Wigilia i czas Bożego Narodzenia.

Książka ma na celu ukazanie świąt jako anegdoty, zmusza nas do zatrzymania się na chwilę, zwolnienia tempa w tym czasie i zastanowienia się nad własnymi świętami.

Co czują osoby samotne w tym okresie? Jakie cuda mogą się zdarzyć w tym czasie?

Tą książkę uważam za przeciętną! Zupełnie nie przypadła mi do gustu, mimo iż lubię krótkie opowiadania. Nie wiem czemu ale zupełnie czegoś innego się spodziewałam. Opowiadania są pełne uczucia pustki i samotności.  A liczyłam na opis wspaniałych świąt pełnych ciepła, radości i w gronie rodziny. Tak więc nie mogę polecić tej książki!

Avatar użytkownika - Missy
Missy
Przeczytane:2015-02-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
9"Wigilii" to misternie nakreślony obraz przez polskich pisarzy o najważniejszych świętach w roku.My,jako czytelnicy możemy w tym obrazie przejrzeć się sami,po to tylko,by odpowiedzieć sobie na pytanie.Jak bliski jestem dzis tradycji,jak wiele znaczy dla mnie rodzina i czy tak naprawdę dobrze znam osobę z którą dziele się dziś opłatkiem?Czy ona zna mnie także?Czy pod płaszczem skarg,pretensji i skrywanych żalów od lat moje serce potrafi wybaczyć i kochać,by nieś radość z narodzin małego Jezusa i dzielić się z nią bliskimi? Podczas tej lektury każdy z bohaterów,jak i sam czytelnik zadają sobie pytanie: Jak daleko jestem w stanie otworzyć własne serce dla bliskich i nowo narodzonego dzieciątka? To co łączy opowiadania w piękną całość, oplatając się na duszy bohaterów,jak łańcuch na choince to dojmujące uczucie pustki i samotności,która zaciska się w ich wnętrzu tworząc gulę w gardle i piekące łzy pod powiekami.Wszysy tego dnia w przeróżny sposób usiłują radzić sobie z tym potęgującymi uczuciem,które nadzwyczaj mocno uwydatnia skrywane w dni powszednie smutki i żale. Każdy z bohaterów tych opowiadań nie potrafi czerpać radości z narodzin małego Jezusa,pustego miejsca przy wigilijnym stole,a także wzajemnej rodzinnej bliskości,bo zazwyczaj górę biorą emocje mocno skrywane w dni powszednie...Pod powiekami pieką łzy,gardło ściskają niewypowiedziane od lat pretensje i żale,a z każdego konta wyziera dojmująca pustka,brak zrozumienia,uczucie głębokiego osamotnienia...At to wszystko przy stole wigilijnym,gdzie w tle słychać: Lulaj ze Jezuniu...
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2023-06-01, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Spodziewałam się bardziej optymistycznego przesłania z opowiadań... A tu niektóre naprawdę mogą człowieka wprawić w depresję:(

Avatar użytkownika - ptysmietowy
ptysmietowy
Przeczytane:2014-11-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Wychowanie ku wartościom t. 2 Narodowo-patriotycznym
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Wychowanie ku wartościom t. 2 Narodowo-patriotycznym

Książka prezentuje teoretyczne podstawy wychowania ku wartościom na tle charakterystyki współczesnej sytuacji wychowawczej w aspekcie wartości. Zawiera...

Strażnicy Galaktyki. Czyli zostaliśmy my. Tom 1
opracowanie zbiorowe0
Okładka ksiązki - Strażnicy Galaktyki. Czyli zostaliśmy my. Tom 1

Pierwszy tom nowej serii o Strażnikach Galaktyki z linii wydawniczej Marvel Fresh! Kiedyś Strażnicy byli zbieraniną dziwaków. Teraz są rodziną i po latach...