Awers

Autorzy: Adrian Bednarek, Bartosz Szczygielski, Hanna Greń, Izabela Janiszewska, Magda Stachula, Małgorzata Rogala, Mariusz Zielke, Marta Guzowska, Marta Matyszczak, Przemysław Żarski, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej

Dwunastka czołowych polskich autorów kryminalnych.

Dwanaście miejsc, w których króluje zbrodnia.

Idealne życie jest ułudą, a najpodlejsze czyny stają się udziałem nawet najlepszych z nas. Miejski krajobraz często przeobraża się w teatr niewyobrażalnych zbrodni, a ulice polskich miast spływają krwią częściej, niż ktokolwiek chciałby przyznać. Sprawiedliwość nie zawsze triumfuje i niekiedy to zło ma ostatnie słowo.

„Awers” to brawurowa wyprawa w głąb bezlitosnej miejskiej dżungli. To uważne spojrzenie na otaczający nas świat, w którym nie brak złowieszczych detali. Pełen niewyjaśnionych zbrodni i niesamowitych historii, niemal pulsujących od zawartego w nich zła.

Informacje dodatkowe o Awers:

Awers - opinie o książce

Avatar użytkownika - andrzejtrojanowski
andrzejtrojanowski
Przeczytane:2023-01-12, Ocena: 4, Przeczytałam,

„Awers” to zbiór opowiadań kryminalnych Adriana Bednarka, Ryszarda Ćwirleja jak i pozostałych jeszcze, dziesięciu czołowych polskich „kryminalistów”. Jedne opowiadania mniej inne bardziej interesujące. Autorzy przedstawiają mroczne historie gdzie nie zawsze sprawiedliwość triumfuje. Pozycja na tyle ciekawa, że czytelnik niejako może porównać warsztaty autorów, chociaż to jest utrudnione z uwagi na okrojone wersje opowiadań. Część autorów daje się tu poznać z innej, nieznanej dotąd strony. Zaskakują tak jak Małgorzata Rogala z Agatą i Tomkiem czy Robert Małecki ze Skalską. Historie w różnych klimatach, w różnych miejscach, opowiedziane innym tempem jak i stylem. Dodatkowym atutem pozycji jest to, że nie ma tu „lania wody” czy zapychaczy. Krótko i na temat.

Avatar użytkownika - Ze-bookiempodrek
Ze-bookiempodrek
Przeczytane:2020-10-25,

Dzisiaj podzielę się z Wami moimi wrażeniami dotyczącymi najnowszej antologii wydanej przez @czwartastrona 🥰 znajdują się w niej opowiadania 12 najlepszych pisarzy i pisarek naszego kraju, bez których gatunki, takiej jak kryminał czy thriller w ogóle by nie istniały. "Awers", bo o tej antologii mowa, jest prawdziwą ucztą dla czytelnika. Zawiera w sobie wszystko to, czego w książkach szuka wielbiciel kryminału. "Awers" to kwintesencja brudu, tragizmu, kłamstwa, ciemnej strony człowieka, która była, jest i będzie obecna w świecie, póki żyje człowiek.

Nie będę wybierać najlepszego opowiadania, ponieważ nie jestem w stanie. Wymienię jednak kilku autorów, których krótka forma najbardziej zapadła mi w pamięci, która zmusiła do refleksji, która wywarła na mnie wrażenie i sprawiła, że jeszcze bardziej polubiłam ten gatunek literacki.

W pamięci utkwiło mi opowiadanie @adrian_bednarek_autor , które pokazało, jak bardzo można się pomylić, jak chęć zemsty może zniszczyć komuś życie. @robertmalecki.autor swoim opowiadaniem, które należy do dłuższych w tej książce zapewnił mnie, że nie mam się co bać i muszę sięgnąć po jego powieści. Podobnie sprawa ma się z @przemyslawzarski @malgorzata.rogala.pisarka @izabelajaniszewska.autorka - rewelacyjne, krótkie, przemyślane historie ukazujące kunszt, któremu nie można się oprzeć. @bartosz_szczygielski i jego popaprana "Przystawka" na pewno szybko nie opuści mojej głowy - czekam na kolejne powieści! @magdastachula świetnie porusza się w tematach okolomałżeńskich i udowadnia, że czasem zaufanie zawodzi i nie pozostaje dosłownie nic. Ciekawe, a przy tym najzabawniejsze dla mnie było opowiadanie @cwirlej , które rozgrywało się w miejscu, jakim jest Niebiański Dom.
Podsumowując - jeśli się zastanawiacie, czy zaopatrywać się w "Awers" i czytać, to powiem Wam, że nie ma nad czym dumać. Ta antologia to PIERWSZA LIGA!!!

Nieodłączną cechą zbioru opowiadań często jest fakt, że bywają one nierówne. Wśród dobrych trafiają się znacznie słabsze. Tym razem spotkała mnie niespodzianka. Całość składa się z naprawdę dobrych historii. Praktycznie każda z nich prezentuje niezły poziom. Brak takich, które znacznie od niego odstają. Trafiłem na twórczość autorów, których dobrze już znam (A.Bednarek, M.Stachula) oraz tych, których przy tej okazji mogłem dopiero poznać:

Adrian Bednarek- ,,Nieznajoma". Niby wszystko idzie zgodnie z planem, ale zakończenie...zaskakuje!

Ryszard Ćwirlej - ,,Niebiański dom". Interesujący pomysł. Wciąga.

Hanna Greń - ,,Czarne niebo". Bardzo solidna historia.

Marta Guzowska - ,,Maryjka". Mocna, zaskakująca historia.

Izabela Janiszewska - ,,Cała prawda o kłamstwie". Zaskakujące zakończenie!

Robert Małecki - ,,Ciernie. Mroczna historia z nieoczywistym zakończeniem.

Marta Matyszczak - ,,Telefon z zaświatów". Świetny pomysł. Jedna z najlepszych historii w tym zbiorze.

Małgorzata Rogala - ,,Usługa" . Dobre!

Magda Stachula - ,,Praga" . Historia z motywem praskiego tramwaju znanego z książki Autorki "Idealna". Jest w niej wszystko, z czego M.Stachula jest znana. Trzyma w napięciu!

Bartosz Szczygielski - ,,Przystawka".  Mocne!

Mariusz Zielke - ,,W Kampinosie nie ma żmij" . Dobra historia.

Przemysław Żarski - ,,Desperacja". Kolejne dobre opowiadanie, które cały czas trzyma czytelnika w napięciu! W dodatku rozgrywa się w bardzo dobrze znanych mi miejscach.

Warto przeczytać!

12 zbrodni na szybko. Krótsze sprawy, mniej podejrzanych, a morderca, czy motyw może zaskoczyć.
Kilka kawałków dobrego tortu kryminalnego, z wisienką, którą zostawiłem sobie na koniec. Jaka to wisienka? Sami wybierzcie.

Zbiór opowiaddań kryminalnych 12 autorów. Świetna okazja, aby poznać pisarzy, których jeszcze się nie zna

Avatar użytkownika - mommy_and_books
mommy_and_books
Przeczytane:2020-11-27, Ocena: 6, Przeczytałam,

Witajcie Kochani

Zapraszam was na recenzję 12 historii napisanych przez 12 czołowych polskich autorów kryminalnych „Awers”. Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona i Czwarta Strona Kryminału.
Niektóre opowiadania wciągnęły mnie bardziej inne mniej, ale i tak jestem pod ogromnym wrażeniem. Wielkie brawa dla wszystkich autorów. Stworzyliście niesamowite dzieło.
A oto niesamowita 12:

Adrian Bednarek– „Nieznajoma”. To jest sztos. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Zaskoczenie szok. Do tej pory nie mogę się pozbierać… Rewelacyjna historia. Waszym zdaniem zemsta jest słodka czy gorzka?

Ryszard Ćwirlej – „Niebiański dom”. Babcia Matylda to cudowna kobieta. Uwielbiam ją. Złota rada dla was – jeżeli oddajecie dziadków, rodziców do domu spokojnej starości – sprawdźcie dobrze tą instytucję. „Anioł śmierci” czuwa. Gratuluję pomysłu.

Hanna Greń – „Czarne niebo”- Podinspektor Robert Gredtke i jego wendeta… Czy odnajdzie swoją córkę? Kto i dlaczego ją porwał. Bardzo dobra, wciągająca historia. Gratuluję.

Marta Guzowska – „Maryjka” – Do czego zdolna jest matka, żeby ochronić swoją córkę? Co się dzieje na plebani? Mocna historia. Brawo.

Izabela Janiszewska – „Cała prawda o kłamstwie” – Czy Natalia Jarosz kłamie? Kto zamordował ordynatora chirurgii Jana Woźniaka? Całą prawdę próbuje odkryć dziennikarz Szymon Berent. Kim on jest? Zakończenie wbija w fotel.. Brawo.

Robert Małecki – „Ciernie” – Naga , martwa kobieta znaleziona w ogrodzie… Kim była, kto i dlaczego ją zabił? Niesamowicie przerażająca historia… Zakończenie to prawdziwa bomba. Wielkie brawa.

Marta Matyszczak – „Telefon z zaświatów” – Piękna willa „Adelia” położona przy sopockiej plaży, przyciąga klientów.. Trzech braci… i tyle tragedii… Poczytajcie do czego może doprowadzić zawiść, nienawiść, szykanowanie i faworyzowanie wśród rodzeństwa…. Co zrobilibyście, gdyby wasz zmarły brat pewnej nocy do was zadzwonił? Poczytajcie. Gratuluję opowieści.

Małgorzata Rogala – „Usługa” – Tajemnicze morderstwo, czy raczej samobójstwo? Kto nienawidził wiceprezesa banku? Wszystko wskazuje na to, że to było samobójstwo… Jednak sprawę trzeba wyjaśnić… Kto ją poprowadzi i jaki będzie finał?Musicie przeczytać sami. Brawo.

Magda Stachula – „Praga” – Jak dobrze znasz swojego męża? Ufasz mu? Tajemnicze smsy o strasznej treści, Mazaci tramwaj, zgon– to tylko namiastka tego, co dostaniecie czytając tą historię. Brawa dla autorki.

Bartosz Szczygielski – „Przystawka” – Czytając to opowiadanie miałam w pewnym momencie wrażenie, że znalazłam się w filmie „Piła” . Przerażająca historia… Uważajcie z kim umawiacie się na randki w ciemno…. Brawo za ten szok.

Mariusz Zielke – „W Kampinosie nie ma żmij” - Oszukujecie ludzi na duże pieniądze? Uważajcie, żeby was nie spotkał podobny los, co bohatera tej historii… Brawo.

Przemysław Żarski – „Desperacja” – Ze stacji benzynowej znika auto, w którym spał malutki synek Grzegorza Wielgusa. Kto i dlaczego uprowadził samochód? Dobra historia. Brawo

Gratuluję Czwarta Strona Kryminału
 za wybór autorów, oraz wydanie tej książki. Jak dla mnie 9/10

Kochani polecam   Książka idealna dla osób, które lubią mocne kryminały. Doskonały prezent pod choinkę.

Baśnie chińskie
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Baśnie chińskie

Chińskie baśnie ludowe....

First cot book
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - First cot book

Książeczka-poduszeczka dla dzieci w wieku do 6 miesięcy....

Powrót matki
Danuta Awolusi ;