Biedne istoty

Powieść przewrotna: quasi-dokument z epoki wiktoriańskiej, pełen bardziej lub mniej jawnych aluzji literackich i historycznych. Autor nie ukrywa , że inspirację zaczerpną z "Frankensteina": centralna postać powieści też zrodziła się w pracowni uczonego.

Informacje dodatkowe o Biedne istoty:

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: b.d
ISBN: 83-06-02575-X

Kup książkę Biedne istoty

Biedne istoty - opinie o książce

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2024-03-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 2024,

Jestem absolutnie oczarowana i zachwycona tą książką. Nie dziwię się teraz, że Yorgos Lanthimos na jej podstawie nakręcił tak wspaniały i mądry film - ale tylko jedną z wersji tej historii. Bo w książce mamy różne opowieści, przedstawione z punktu widzenia kilku postaci. I to czyni lekturę jeszcze bardziej złożoną, fascynującą i zachęcającą do refleksji i dyskusji. A jest o czym rozmawiać. O pozycji kobiet, jak spostrzegana i tępiona w społeczeństwie jest ich seksualność, o odkrywaniu swojej tożsamości i miejsca w świecie, o przeciwstawianiu się męskim oczekiwaniom a spełnianiu własnych potrzeb, marzeń, ambicji.

Bardzo ciekawie przedstawione jest dojrzewanie Belli - od naiwności dziecka, z jego nieograniczoną ciekawością świata, potem poprzez ,,męskie nauki", które oczywiście objaśniają jej świat, aż do własnych doświadczeń, kiedy to zdobywa swój własny, niezależny obraz rzeczywistości i nie pozwala już go sobie odebrać. Nie brakuje też w książce rozważań społecznych i politycznych - na temat ubóstwa, brytyjskiego kolonializmu, zacofania, braku dostępu do edukacji. Wyśmiewa epokę wiktoriańską, ośmiesza konserwatywnych mężczyzn, którzy chcą mieć władzę nad kobietami i przeciwstawia się z całą mocą archaicznej roli kobiety w społeczeństwie.

Tak, to literatura i feministyczna i cudownie ,,lewacka". Na dodatek nie pozbawiona humoru, ciekawie skonstruowana, napisana potoczystym, zróżnicowanym językiem i niestety nadal aktualna.

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2023-06-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Godwin Baxter potrafi zamienić chirurgicznie połówki dwóch królików, tak aby zwierzęta nadal żyły i funkcjonowały normalnie. Kiedy więc w jego ręce trafia ciało pięknej kobiety (która w zaawansowanej ciąży popełniła samobójstwo topiąc się), mężczyzna ją wskrzesza. Aby nie pamiętała powodów samobójstwa i mogła rozpocząć życie od nowa, Godwin wszczepia kobiecie mózg jej nienarodzonej córeczki (!) i wychowuje ją po swojemu ucząc świata. W ciągu trzech lat mózg rozwija się, Bella staje się inteligentną i odważna kobietą, która rozpoczyna studia medyczne.