Blaga

Ocena: 5.33 (6 g³osów)

Komisarz Lena Rudnicka powraca do £odzi! Naczelnik wydzia³u Komendy Wojewódzkiej Policji w £odzi prosi komisarz Rudnick± o pomoc. W mie¶cie dosz³o do tajemniczych zaginiêæ dzieci. Mieszkañcy s± przera¿eni, gdy¿ do tej pory nie uda³o siê ich odnale¼æ. Policjanci s± bezradni, a opinia publiczna staje siê coraz bardziej krytyczna. Dotychczasowe ¶ledztwo policji nie przynios³o ¿adnych rezultatów, a porywacz nie powiedzia³ jeszcze ostatniego s³owa. Wiktor, Amelia, Pawe³ i Tosia zniknêli bez ¶ladu. Gdzie s±? Kto ich porwa³? Czy nadal ¿yj±? Aby odpowiedzieæ na te pytania policjanci z ³ódzkiej komendy zmuszeni bêd± odkryæ wszystkie sekrety rodzin zaginionych dzieci. Co je ³±czy? I dlaczego porywacz uprowadzi³ akurat tê czwórkê? ¦ledztwo ujawni wiele tajemnic, o których rodziny porwanych dzieci wola³yby nie mówiæ... Komisarz Lena Rudnicka podejmuje nie tylko najtrudniejsz± sprawê w swojej karierze, ale mierzy siê równie¿ z problemami w ¿yciu osobistym. Tragiczna przesz³o¶æ kolejny raz daje o sobie znaæ. Wolski wiedzie szczê¶liwe ¿ycie na wsi. Dawny przyjaciel prosi go o przyjazd do £odzi i zaanga¿owanie siê w ¶ledztwo. Marcel nie ma pojêcia, ¿e zespo³em kierowaæ bêdzie... Lena Rudnicka. Jak wiele zmieni spotkanie Leny i Marcela po latach? Czy uczucie pomiêdzy nimi powróci? Czy Lena wyjawi Marcelowi prawdê o tym, ¿e ³±czy ich znacznie wiêcej ni¿by s±dzi³?

Kinga Wójcik urodzi³a siê w 1994 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Z wykszta³cenia jest politologiem. Ukoñczy³a Wydzia³ Studiów Miêdzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu £ódzkiego. Pochodzi z rodziny policyjnej. Prywatnie fanka buldogów francuskich i filmów z serii "Transformers". Autorka serii krymina³ów o komisarz Lenie Rudnickiej: "Poryw", "Spektakl", "Osadzony", ,,Szreñ" i ,,Osuwisko".

Informacje dodatkowe o Blaga:

Wydawnictwo: Prószyñski i S-ka
Data wydania: 2023-02-07
Kategoria: Krymina³, sensacja, thriller
Jêzyk orygina³u: polski

wiêcej

Kup ksi±¿kê Blaga

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Blaga - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2023-03-02, Ocena: 5, Przeczyta³em,

Ksi±¿ka "Blaga" jest szóstym tomem o komisarz Lenie Rudnickiej, dla mnie by³o to pierwsze spotkanie z twórczo¶ci± autorki. S³ysza³am o jej wcze¶niejszych powie¶ciach z tego cyklu, jednak nie mia³am okazji ¿adnej czytaæ, postanowi³am to zmieniæ w³a¶nie przy okazji ksi±¿ki "Blaga". Nie ukrywam, ¿e najlepiej powie¶ci te czytaæ w odpowiedniej kolejno¶ci, niemniej jednak uwa¿am, ¿e mo¿na siê ca³kiem szybko odnale¼æ w fabule ksi±¿ki bez znajomo¶ci poprzednich tomów. "Blaga" jest krymina³em z bardzo interesuj±cym w±tkiem obyczajowym. Stylistyka i jêzyk jakim pos³uguje siê autorka jest bardzo lekki, prosty i przyjemny, co sprawia, ¿e histirie t± czyta siê naprawdê szybko i z zainteresowaniem, ja poch³onê³am j± w jeden wieczór i nie mog³am siê oderwaæ od historii zawartej na kartach tej powie¶ci. Fabu³a zosta³a w bardzo interesuj±cy, intryguj±cy sposób nakre¶lona, przemy¶lana i równie dobrze poprowadzona, a bohaterowie ¶wietnie wykreowani. To postaci, które z powodzeniem mogliby¶my spotkaæ w rzeczywisto¶ci i w wielu kwestiach uto¿samiaæ siê z nimi podzielaj±c podobne troski i dylematy moralne. Razem z bohaterami przenosimy siê na ulice £odzi, któr± dobrze znam, bo mieszkam stosunkowo blisko i tam studiowa³am, dlatego czytajsc niektóre opisy przenosi³am siê oczami wyobra¼ni we wspomniane miejsca. Z du¿ym zaanga¿owaniem ¶ledzi³am sprawê z jak± przysz³o mierzyæ siê Rudnickiej, by³am ciekawa co odkryje g³ówna bohaterka. Powiem Wam, ¿e to co dosta³am na kartach tej ksi±¿ki wywo³a³o we mnie wiele skrajnych emocji i zmusi³o do g³êbszych refleksji nad pewnymi kwestiami. Autorka w bardzo umiejêtny sposób buduje napiêcie, ¶wietnie rysuje portrety psychologiczne postaci. T³o obyczajowe równie¿ zosta³o niezwykle interesuj±co zaprezentowane. Nie zabraknie tajemnic, intryg, k³amstw i niespodziewanych zwrotów akcji oraz poruszanych wa¿nych, ¿yciowych i ponadczasowych tematów dzisiejszego spo³eczeñstwa. Naprawdê ¶wietnie spêdzi³am czas z t± ksi±¿k± i chêtnie w przysz³o¶ci siêgnê po kolejne powie¶ci autorki! Polecam!

Avatar u¿ytkownika - aneta_w_trasie
aneta_w_trasie
Przeczytane:2023-02-12, Przeczyta³em, Mam,

W sumie to moje pierwsze spotkanie z komisarz Len± Rudnick± i po przeczytaniu Blagi muszê przyznaæ, ¿e ¿a³ujê i¿ dopiero teraz na ni± trafi³am.
Lubiê skomplikowanych g³ównych bohaterów, którzy pomimo wszystko s± dobrzy w tym co robi± i tak w³a¶nie jest w przypadku Rudnickiej.
Czasami do¶æ ciê¿ko jest czytaæ dan± seriê nie znaj±c wcze¶niejszych wydarzeñ jednak tutaj nie mia³am wiêkszego problemu. Co wiêcej poprzez kilka odno¶ników do poprzednich ksi±¿ek, tylko wzbudzi³y one we mnie chêæ do zag³êbienia siê bardziej w losy Leny.
Blaga to historia o uprowadzeniach ma³ych dzieci w £odzi która chwyta za serce a jednocze¶nie przera¿a do granic mo¿liwo¶ci. Bo przecie¿ jakim trzeba byæ potworem w ludzkiej skórze by porywaæ niewinne dzieci?! Wójcik serwuje czytelnikowi prawie 500 stron wartkiej, szybkiej akcji od której nie sposób siê oderwaæ!
Polecam Wam bardzo gor±co!

Avatar u¿ytkownika - patka_czyta_
patka_czyta_
Przeczytane:2023-02-08, Przeczyta³em,

Dzisiaj przychodzê do Was z recenzj± ksi±¿ki Blaga autorstwa Kingi Wójcik. Jest to ju¿ szósta czê¶æ przygód komisarz Leny Rudnickiej. Dla mnie lektura Blagi by³a pierwszym spotkaniem z twórczo¶ci± autorki. Akcja powie¶ci toczy siê w £odzi, w której dosz³o do zaginiêæ kilkorga dzieci. Zarówno ch³opców, jak i dziewczynek w wieku od 4 do 8 lat. Komendant Wojewódzki Policji prosi Lenê Rudnick± o poprowadzenie grupy ¶ledczej. Komisarz planowa³a wróciæ do pracy po trzyletniej przerwie, ale przez wzgl±d na samodzielne macierzyñstwo my¶la³a raczej o pracy za biurkiem ni¿ w terenie. Ze wzglêdu na specyfikê sprawy Lena Rudnicka postanowi³a jednak poprowadziæ ¶ledztwo. Nie potrafi³a sobie wyobraziæ co czuje rodzic, któremu zaginê³o dziecko. Autorka w Bladze przedstawi³a ca³y wachlarz emocji, postaw i zachowañ rodziców zaginionych dzieci. Je¶li chodzi o potencjalnego sprawcê to pierwsze podejrzenia pad³y na mê¿czyznê, który na krótko przed pierwszym zaginiêciem wyszed³ z wiêzienia. Trafi³ tam za pobicie nastolatka, ale policja znalaz³a w jego domu materia³y pedofilskie. Z czasem okaza³o siê, ¿e prawda le¿y nieco g³êbiej. Na jaw zaczê³y wychodziæ powi±zania zarówno miêdzy zaginionymi dzieæmi, jak i ich rodzicami. Ostatecznie Lenie Rudnickiej uda³o siê znale¼æ miejsce ³±cz±ce wszystkie zaginione dzieci. Czy doprowadzi to do ustalenia sprawcy i odnalezienia dzieci? Odpowiedzi czekaj± na kartach powie¶ci. Powie¶ci, która w zasadzie czyta siê sama. Wci±ga zarówno prowadzona przez komisarz sprawa, jak i w±tki z jej ¿ycia prywatnego. Lenie Rudnickiej nie by³o lekko - nie do¶æ, ¿e jeden ze wspó³pracowników jest negatywnie do niej nastawiony to do zespo³u do³±czy³ jej dawny partner ¿yciowy i zawodowy Marcel Wolski. Okazuje siê, ¿e komisarz ukry³a przed nim co¶ bardzo wa¿nego. Bardzo polubi³am siê z postaciami wykreowanymi przez Kingê Wójcik. Szczególn± sympati± obdarzy³am g³ówn± bohaterkê. Blagê czyta siê dobrze. Mo¿na ¶mia³o za ni± chwyciæ bez znajomo¶ci poprzednich czê¶ci. Na mnie powie¶æ zrobi³a tak du¿e wra¿enie, ¿e zamierzam przeczytaæ zarówno poprzednie, jak i nastêpne tomy serii. Polecam!

Szósty tom cyklu o Lenie Rudnickiej. Po d³ugiej przerwie bohaterka wraca do pracy. Z pewnych wzglêdów chce pracowaæ za biurkiem.

Gdy w £odzi kto¶ porywa dzieci, Lena anga¿uje siê w sprawê i odk³ada na bok dotychczasowe decyzje.

Jest to najtrudniejsza sprawa w jej karierze, przy której trudno te¿ panowaæ nad emocjami.

Co ³±czy porwane dzieci? Czy wszystkim zale¿y na znalezieniu sprawcy?

W ¿yciu prywatnym Rudnickiej te¿ du¿o siê zmieni³o. Pojawia siê Wolski, z którym kobieta nie utrzymywa³a kontaktu. Czy tajemnica, któr± przed nim ukrywa³a wyjdzie na jaw?

Fina³ sugeruje zakoñczenie serii, ale autorka daje czytelnikom nadziejê na powrót do historii Leny i Marcela.

Polecam gor±co?

Avatar u¿ytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2023-02-18, Ocena: 5, Przeczyta³am,

,,Blaga" Kingi Wójcik to szósty tom serii kryminalnej o Lenie Rudnickiej, który jednak napisany jest tak, ¿e spokojnie mo¿na go czytaæ w oderwaniu od reszty - wszystkie istotne w±tki z poprzednich s± w skrócie przytoczone, wiêc nawet nowy czytelnik nie poczuje siê zagubiony. ,,Blaga" skupia siê na ¶ledztwie dotycz±cym zaginiêæ trójki dzieci, do których dosz³o na przestrzeni sze¶ciu miesiêcy, choæ sama fabu³a ksi±¿ki rozgrywa siê w ci±gu zaledwie kilku dni. Obserwujemy sytuacjê z ró¿nych punktów widzenia, zarówno ¶ledczych, jak i rodzin porwanych, co jest naprawdê dobrym zabiegiem, daj±cym poczuciem pe³nego obrazu sytuacji, jak i pozwala na dok³adnie przyjrzenie siê wszystkim postaciom pod wzglêdem psychologicznym. I miêdzy innymi w tym jest si³a powie¶ci - szerokie kreacje psychologiczne postaci, dziêki którym mo¿emy przyjrzeæ siê rodzinom zaginionych od wewn±trz. Warty wyró¿nienia jest równie¿ sposób budowy intrygi kryminalnej - od pocz±tku wzbudza w czytelniku delikatny niepokój i poczucie niejasno¶ci - wiemy, ¿e co¶ jest nie tak, kto¶ nie mówi ca³ej prawdy, tylko kto? Fabu³a zawiera kilka dobrych twistów, w równej mierze skupia siê na ¶ledztwie, jak i prywatnym ¿yciu bohaterów serii, które w porównaniu z tomem pierwszym (tylko ten jak na razie czyta³am) jest ju¿ bardziej ustabilizowane, choæ nadal niepozbawione w±tków dramatycznych. Ogólnie ksi±¿kê czyta siê przyjemnie, lektura jest zajmuj±ca, choæ trzeba podkre¶liæ, ¿e jest to krymina³, który z pewno¶ci± mo¿e przypa¶æ do gustu czytelnikom lubuj±cym siê w spokojnych akcjach mocno skupionych na samych postaciach. Dla mnie to ca³kiem fajny krymina³, z pewno¶ci± nie by³a to moja ostatnia styczno¶æ z tym cyklem!

O tej serii pisa³am piêæ razy, a dzi¶ mamy tom szósty. Na drugim zdjêciu wcze¶niejsze tomy ?

Z przyjemno¶ci± wróci³am do komisarz Leny Rudnickiej. Nasza relacja pocz±tkowo by³a do¶æ trudna, ale bez kosztów dla poziomu sympatii je¶li chodzi o ksi±¿kê. Natomiast do¶æ szybko Lena sta³a siê jedn± z moich ksi±¿kowych ulubienic.

Mija kilka lat od ostatnich wydarzeñ. W ¿yciu pani komisarz sporo siê wydarzy³o, ¶wiat policyjny przesta³ byæ jej codzienno¶ci±. Niestety dochodzi w mie¶cie do zaginiêcia trójki dzieci. Nie da siê ukryæ, ¿e Lena jest ¶wietn± policjantk±, wiêc zostaje poproszona o pomoc w rozwi±zaniu tych spraw.

Czyta³am i chrumka³am z zadowolenia.

Po raz szósty dosta³am od Autorki doskona³± intrygê zbudowan± na ¶wietnej warstwie obyczajowej. Tutaj szybsze bicie serca powoduje przestêpstwo, ¶ledztwo, ale równie¿ to co dzieje siê w ¿yciu Leny. Ca³o¶æ podana w doskona³ej formie, naturalnie, swobodnie. Jaka ja jestem zachwycona...

Je¶li czytacie to halo, halo, jest ju¿ szósty tom ? je¶li ta przygoda przed Wami to ja Wam tak zazdroszczê, ¿e a¿ mnie skrêca. Chcia³abym tê seriê odkryæ jeszcze raz.

Czy znacie komisarz Lenê Rudnick±? Je¿eli nie, to koniecznie musicie j± poznaæ. Bardzo ciekawa kobieta, która ma pewien sekret. Ukrywa go przed pewnym mê¿czyzn±. Jaki to sekret? To moja s³odka tajemnica. W ksi±¿ce znalaz³am bardzo trudny temat. Kto¶ porywa dzieci. Jak do tej pory zaginêli: Wiktor, Amelia i czteroletni Pawe³ek. Gdzie siê podziali? Czy kto¶ ich widzia³? Sprawa nie bêdzie prosta. Znalaz³am tutaj mnóstwo mylnych tropów. Ba³am siê o te dzieci. Razem z Rudnick± czynnie uczestniczy³am w tej sprawie. Za wszelk± cenê chcia³am odnale¼æ ¿ywe dzieci. Czy rodzice zaginionych dzieci s± idealnie czy¶ci? Czy maj± nieczyste grzechy na swoim sumieniu? Poznaj±c ich historie, by³am przera¿ona. Czy tak naprawdê kochaj± w³asne dzieci? Czy zastanawiali¶cie siê, co czuj± rodzice zaginionych dzieci? Ból, rozpacz, bezsilno¶æ, strach i przera¿enie nie s± im obce. Czy policja zawsze robi wszystko, ¿eby odnale¼æ zaginionych? Oprócz najtrudniejszej sprawy w ¿yciu komisarz Rudnicka bêdzie musia³a zmierzyæ siê ze swoimi osobistymi problemami. Powiem wam, ¿e one równie¿ nie s± ³atwe. Do £odzi powróci równie¿ jej by³y ukochany Marcel Wolski. Czy stara mi³o¶æ nie rdzewieje? Marcel ma ju¿ now± ukochan±. Lena jest sama, no mo¿e nie zupe³nie sama. Czy jest szczê¶liwa? Dlaczego nasza bohaterka zosta³a poproszona o poprowadzenie sprawy zaginiêcia trójki dzieci? Czy to jest odpowiedni moment na powrót do pracy? "Blaga" jest szóstym tomem z cyklu "Lena Rudnicka". Nie ukrywam, ¿e by³o to moje pierwsze czytelnicze spotkanie z t± bohaterk± i ju¿ wiem, ¿e nie ostatnie. Lena mnie urzek³a i mocno jej kibicuje. Mam nadziejê, ¿e bêdzie szczê¶liwa. Mam cich± nadziejê, ¿e za jaki¶ czas Kinga Wójcik napisze dalsze losy komisarz Leny Rudnickiej i jej rodziny. Koñcówka ksi±¿ki to zawa³ serca, przera¿enie, strach i ³zy. To by³ istny grom z jasnego nieba. Autorka totalnie mnie zaskoczy³a. Nie spodziewa³am siê takiej sceny. Brawo Kinga Wójcik. Leny Rudnickiej nie da siê nie lubiæ. Podoba³o mi siê, jak prowadzi³o ¶ledztwo. Nie znam jej wcze¶niejszej historii, ale nie bardzo podoba³o mi siê jej zwlekanie z wyja¶nieniem sprawy osobistej. Powinna dostaæ solidne lanie. Je¿eli lubicie mocne tematy i bardzo dobre wci±gaj±ce krymina³y, to koniecznie siêgnijcie po "Blagê". Nie bêdziecie siê nudzili. Nie oderwiecie siê od czytania. A ostatnie rozdzia³y powal± was na kolana. Kinga Wójcik jest genialna. Koniecznie muszê poznaæ jej inne dzie³a. Wow! Jeszcze dot±d jestem pod ogromnym jej wra¿eniem. Wracaj±c do Leny Rudnickiej, z przyjemno¶ci± poznam jej ca³± historiê. Dowiem siê, co spowodowa³o, ¿e jest, jaka jest. Czy tak jak ja polubili¶cie Lenê Rudnick±? Ps. Zapomnia³am dodaæ, ¿e nie musicie znaæ pozosta³ych piêciu tomów, ¿eby dobrze zrozumieæ tê historiê, ale... Radzê sobie i wam poznaæ wszystkie czê¶ci. Dla mnie to bêdzie czysta przyjemno¶æ, a dla was?
Avatar u¿ytkownika - Anawinkar
Anawinkar
Przeczytane:2023-05-20, Ocena: 5, Przeczyta³am, Pó³ka,
Inne ksi±¿ki autora
Szreñ
Kinga Wójcik0
Ok³adka ksi±zki - Szreñ

Od tragicznych wydarzeñ, których komisarz Lena Rudnicka by³a spiritus movens, minê³o kilka miesiêcy. W konsekwencji zosta³a karnie przeniesiona...

Spektakl
Kinga Wójcik0
Ok³adka ksi±zki - Spektakl

Kiedy rodzice szesnastoletniej Diany spêdzaj± urlop nad morzem, dziewczyna wiesza siê w swoim pokoju. Przed ¶mierci± wyg³asza zagadkowy monolog i transmituje...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Po¿egnanie z ojczyzn±