Czarna Chmura

Prowokacyjna powieść błyskotliwego naukowca, obowiązkowa lektura dla fanów ,,twardej" science fiction.

Jedna z najlepszych książek science fiction, (...) dorównująca najwybitniejszym dokonaniom Isaaca Asimova i Arthura C. Clarke'a. - Richard Dawkins

Astronomowie w Wielkiej Brytanii i USA dokonują przerażającego odkrycia - do Układu Słonecznego zmierza gigantyczny obłok międzygwiazdowy. Według obliczeń owa Czarna Chmura przejdzie między Ziemią i Słońcem, co wywoła niewyobrażalne zmiany na naszej planecie. W obliczu nadchodzącej katastrofy rząd brytyjski w porozumieniu z innymi krajami gromadzi w Nortonstowe międzynarodową społeczność wybitnych naukowców pod wodzą niekonwencjonalnego astronoma Christophera Kingsleya. Ich zadaniem jest zdobycie informacji o zbliżającym się obiekcie i zminimalizowanie szkód. Kiedy naukowcy odkrywają prawdę o pochodzeniu i naturze Czarnej Chmury, zmuszeni są zrewidować obowiązujące dotąd poglądy o życiu i wszechświecie.

Informacje dodatkowe o Czarna Chmura:

Czarna Chmura - opinie o książce

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2024-02-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Czarna chmura" to książka z gatunku science fiction. Bardzo lubię bo niego sięgać, choć muszę przyznać, nie robię tego za często.

Nie spodziewałam się, że ten tytuł tak mi się spodoba. Naprawdę mnie zaskoczył. Z początku na pozór dzieje się niewiele, mimo to historia wciąga. Trudno było mi się od niej oderwać. To była lektura na jeden wieczór.

Chwilami język jest trudny. Nic dziwnego skoro tematyka dotyczy astronomii, kosmosu, świata nauki. Podobało mi się, że autor zamieścił różne grafiki, które przedstawiały wywody bohaterów, a także obliczenia matematyczne. Niewiele mi to mówiło, może nawet jeszcze mniej jak nie wcale. Jednak to były takie smaczki, dodawały tej historii głębi i realności.

Akcja toczy się w czasach zimnej wojny. To bardzo ciekawy czas na fabułę. W stronę Ziemi oraz Słońca zmierza czarna chmura, która może zmienić klimat i utrudnić życie ludziom, a w czarniejszym scenariuszu nawet stać się zagładą dla ludzi, zwierząt czy roślin.

Bohaterowie są interesujący, niezwykli, inteligentni... Poznajemy tą historię z perspektywy różnych postaci, choć to może złe określenie. Po prostu przez pewien moment historii stają się głównymi bohaterami, to z nimi poznajemy dalsze wydarzenia. Świetnie się to czytało, a jednocześnie można było zyskać ogląd na to co się działo.

Doskonała lektura. Polecam!

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2024-01-20, Ocena: 4, Przeczytałem,

OGRANICZYĆ NIEUNIKNIONE

I kolejny klasyk zostaje wznowiony w ramach ,,Wehikułu czasu". A dokładnie ,,Czarna chmura", debiutancka, wydana pierwotnie w 1957 (w Polsce w 1991) roku, powieść Freda Hoyle'a, o której Richard Dawkins pisał, że to ,,jedna z najlepszych książek science fiction, (...) dorównująca najwybitniejszym dokonaniom Isaaca Asimova i Arthura C. Clarke'a". No i w sumie coś w tym jest. może to jednak nie ten poziom - choć bliski - ale ,,Czarna chmura" świetna jest i co tu więcej mówić. Kolejny ponadczasowy klasyk, który ma coś do powiedzenia i potrafi to zrobić.

Czegoś takiego naukowcy się nie spodziewali. Na coś takiego świat nie jest gotowy. Astronomom udaje się odkryć, że w kierunku Układu Słonecznego płynie obłok międzygwiazdowy. Wszystko wskazuje na to, że Czarna Chmura pyłu i gazu znajdzie się między Ziemią a Słońcem - w efekcie dojdzie do wielkiej katastrofy, która uśmierci większość życia na błękitnym globie. Ziemia nie zamierza się jednak poddać, zostaje sformowana ekipa naukowców, którzy mają zgłębić problem i może nie tyle coś na to zaradzić, ile zniwelować nieuniknione straty. Ich badania doprowadzą ich jednak do odkryć, które zmienić mogą wszystko, co wiedzą...