Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski.

"Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" to książka, ktora opisuje losy prześladowanych w wojnie Żydów i sposoby, które wykorzystywali, by przetrwać.

Jak uratować życie, kiedy niewiele osób może nam pomóc? Gdzie uciekać, skoro wszędzie jest wojna? Te i wiele innych pytań każdego dnia zadawały sobie miliony Żydów podczas trwania II Wojny Światowej. Ich losy opisane zostały w pozycji "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski".

Dla żadnego cywila II Wojna Światowa nie była przyjemnym wspomnieniem ani doświadczeniem. Zwłaszcza Żydzi odczuli niesprawiedliwość świata i cierpienie spowodowane prześladowaniem. Z jednej strony były osoby, które chętnie im pomagały: budowały bunkry, schrony, tajemne przejścia i skrytki. Z drugiej jednak strony, wiele osób ufało i bezgranicznie wierzyło w ich nieczystość. Powszechny wówczas antysemityzm dawał się we znaki i sprawiał, że dwóch spośród trzech szukających pomocy Żydów ginęło. Grozę wzbudzały również i niemieckie zakazy, nakazujące śmierć dla wszystkich, którzy Żydom pomagali.

"Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" stanowi pozycję trudną, pełną niesprawiedliwości i cierpienia. Na szczęście znalazło się tutaj i miejsce dla tych, którzy sprzeciwiali się władzy i ryzykując własne życie pomagali tym najbardziej potrzebującym. Książka ta to potężne, dwutomowe opracowanie będące wynikiem wieloletniego projektu badawczego. Projekt ten nosił tytuł "Strategie przetrwania Żydów podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie, 1942-1945. Studium wybranych powiatów". Prowadzony był pod egidą Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN. Poniewaz zagłada Żydów podczas II Wojny Światowej wciąz stanowi niezbadany do końca temat, warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska.

Informacje dodatkowe o Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski. :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2018 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne

Tagi: Literatura historyczna

Kup książkę Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski.

Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski. - opinie o książce

Gąska Małgosia
Jan Grabowski0
Okładka ksiązki - Gąska Małgosia

Jan Grabowski najwięcej serca wkładał w pracę nad literaturą dziecięcą. Jego kariera pisarska rozpoczęła się w 1916 i trwała ponad dwadzieścia lat, a jego...

Reksio i Pucek
Jan Grabowski0
Okładka ksiązki - Reksio i Pucek

Przygody dwóch piesków - jamnika Reksa i nieco płaczliwego puchatego Pucka. Klasyka literatury dziecięcej....

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;