Dalej jest noc: sprawa historyków przed sądem apelacyjnym

Data: 2021-07-29 08:54:44 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

We wtorek przed warszawskim sądem apelacyjnym odbyła się rozprawa przeciwko Barbarze Engelking i Janowi Grabowskiemu. Chodzi o nieścisłości, które znalazły się w książce Dalej jest noc.

Obrazek w treści

27 lipca 2021 roku przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie odbyła się pierwsza rozprawa przeciwko autorom książki Dalej jest noc. Historycy odpowiedzialni za publikację – prof. Barbara Engelking oraz prof. Jan Grabowski – zostali oskarżeni przez Filomenę Leszczyńską, której stryj został przedstawiony w książce jako „złodziej i współwinny śmierci Żydów”.

Dalej jest noc – historycy oskarżeni

Przypomnijmy, że sprawa zaczęła się w 2019, rok po ukazaniu się publikacji Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski. Książka wywołała skrajne reakcje w środowisku historycznym, a jej treść dotarła do bliskich osób, którzy przedstawieni zostali przez badaczy.

Wśród nich znalazła się Filomena Leszczyńska, która nie zgadza się z twierdzeniami historyków na temat jej stryja – Edwarda Malinowskiego. Kobieta pozwała historyków, oskarżając ich o szarganie dobrego imienia zmarłego.

Zapadł wyrok w sprawie autorów

9 lutego 2021 w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się ostatnia rozprawa w sprawie z powództwa Leszczyńskiej.

Po rozpoznania sprawy, Sąd Okręgowy uznał, że chociaż powódka ma prawo do walki o dobre imię osoby zmarłej, to nie zgadza się na zasądzenie od pozwanych zadośćuczynienia w postaci 100 tys. złotych. Zamiast tego sąd nakazał historykom przeprosić Filomenę Leszczyńską.

Czytaj także:  Autorka "Tatuażysty z Auschwitz" trafi przed sąd? Oskarża syn bohaterki jej najnowszej książki!

Wyrok z lutego nie był prawomocny, a strony odwołały się od niego. Datę apelacji wyznaczono na 27 lipca i w ostatni wtorek odbyła się pierwsza rozprawa przed sądem apelacyjnym.

Historycy przed sądem apelacyjnym

We wtorek odbyła się pierwsza rozprawa przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie.  We wtorek sąd miał zreferować ustalenia sądu niższej instancji, a także wysłuchać pełnomocników procesowych pozwanych i powódki. Na tym zakończyła się pierwsza rozprawa. Kolejny termin rozprawy ustalono na 16 sierpnia 2021 roku.

Czytaj także: Antyczna tablica z fragmentem „Eposu o Gilgameszu” skonfiskowana przez amerykański sąd

Pomocy prawnej Filomenie Leszczyńskiej udzieliła organizacja pozarządowa Reduta Dobrego Imienia, której projekty otrzymywały rządowe dotacje. Z kolei wsparcie dla Barbary Engelking oraz Jana Grabowskiego udzielili inni badacze i historycy. Zdaniem prof. Andrzej Paczkowski, członka rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, który przed miesiącami rozmawiał z dziennikarzami Onet.pl, proces „ma podłoże czysto polityczne”.

 

Źródło: polskatimes.pl, onet.pl.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski.
Jan Grabowski 0
Okładka książki - Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski.

  "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" to książka, ktora opisuje losy prześladowanych w wojnie Żydów...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Kto szuka, ten znajdzie
Dorota Wójcik ;
Kto szuka, ten znajdzie
Pokaż wszystkie recenzje