Antyczna tablica z fragmentem „Eposu o Gilgameszu” skonfiskowana przez amerykański sąd

Data: 2021-07-28 14:32:28 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Amerykańskie władze skonfiskowały glinianą tablicę powstałą przed trzema tysięcy laty, na której znajduje się fragment Eposu o Gilgameszu. Tablica miała zostać nielegalnie sprzedana jednemu z prywatnych muzeów.

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna

Sąd Nowego Jorku zdecydował się zatrzymać i przekazać prawowitym właścicielom antyczną glinianą tablicę zawierającą fragment Eposu o Gilgameszu. Tablica miała trafić do Stanów Zjednoczonych nielegalnie. 

Gliniana tablica zatrzymana przez sąd 

W 2014 roku do USA ponownie trafiła starożytna tablica, która pierwotnie stworzona została w Iraku. Według ekspertów tablica powstała ok. 3,5 tys. lat temu i zapisana jest pismem klinowym w języku akadyjskim. Na jej powierzchni zachowany został fragment Eposu o Gilgameszu, będący uznawany za jedno z najstarszych znanych do dziś dzieł literatury.

Do Ameryki trafiła z naruszeniem obowiązujących przepisów federalnymi, mimo to trafiła na sprzedaż w międzynarodowym domu aukcyjnym The Auction House. Tam wylicytowana została przez właścicieli firmy Hobby Lobby Stores, który zajmuje się sprzedażą dzieł sztuki. Firma otwierała wówczas prywatne muzeum – Muzeum Biblii w Waszyngtonie – a tablica stanowiła jeden z eksponatów. 

Czytaj także: 200 skradzionych białych kruków odnaleziono w Rumunii

Sprawą zajęła się nowojorska prokuratura, która ustaliła, że pierwszy raz tablica pojawiła się na terenie Ameryki w 2003 roku. Wówczas antyk od członka rodziny londyńskiego handlarza monetami odkupił Amerykanin zajmujący się handlem antykami. Tablica wysłana została do USA pocztą międzynarodową, bez wcześniejszego zgłoszenia zawartości urzędom celnym.  Sprzedawca antyków wysłać miał tablicę z fałszywym listem potwierdzającym pochodzenie zabytku. 

Tablica została przejęta przez prokuraturę w 2019 roku. Teraz zwrócona ma zostać do Iraku, skąd przed laty została skradziona. 

 

Źródło: Onet.pl, justice.gov

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Epos o Gilgameszu
autor nieznany0
Okładka książki - Epos o Gilgameszu

Epos o Gilgameszu – epos pochodzenia sumeryjskiego opisujący poszukiwanie przez legendarnego Gilgamesza (władcę Uruk) tajemnicy nieśmiertelności...

dodaj do biblioteczki
Reklamy