Celnicy przekazali do biblioteki książki z poprzedniego wieku!

Data: 2021-06-29 08:27:11 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Do olsztyńskiej biblioteki trafiły książki pochodzące z pierwszej połowy XX wieku. Książki wcześniej zarekwirowane zostały przez służby celne. 

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna

Do Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie trafiły zabytkowe podręczniki pochodzące sprzed 1945 roku. Książki uratowali celnicy w czasie kontroli. 

Nieudany przemyt książek 

W czasie kontroli celnej w 2015 roku na granicy polsko-rosyjskiej służby odkryły, że mieszkaniec powiatu giżyckiego próbował przewieźć poza granice kraju książki pochodzące sprzed 1945 roku. Mężczyzna nie posiadał odpowiednich zezwoleń na to, by przekraczać granicę wraz z publikacjami. 

Czytaj także:  Książki J.K. Rowling zatrzymane na białoruskiej granicy

W czasie kontroli mężczyzna tłumaczył, że nie miał świadomości, iż przewożenie starych publikacji poza granice kraju jest zabronione. 9 publikacji będących podręcznikami w języku niemieckim i francuskim, a pochodzących z 1945, zostało oddanych do celnego depozytu. 

Po 6 latach minął termin, kiedy książki powinny zostać odebrane przez właściciela. Z tego też powodu, decyzją sądu, celnicy mogli wreszcie przekazać publikacje do biblioteki. 

Stare książki w Olsztynie 

W czerwcu do WBP w Olsztynie trafiło 9 publikacji. Książki zostały wstępni poddane konserwacji. Odkąd trafiły do bibliotecznego księgozbioru, tytuły stały się własnością biblioteki.  

Czytaj także: 

Czytaj także: Zuchwała kradzież książek w środku nocy!

Po zakończeniu prac konserwacyjnych, publikacje zobaczyć będzie można na miejscu w budynku Wojewódzkiej Bibliotece Cyfrowej, a także online – w bibliotece cyfrowej.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Pokaż wszystkie recenzje