Quantcast

Autorka "Tatuażysty z Auschwitz" trafi przed sąd? Oskarża syn bohaterki jej najnowszej książki!

Data: 2020-02-22 20:50:45 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W 2018 r. Heather Morris osiągnęła wielką popularność za sprawą swojej powieści Tatuażysta z Auschwitz. Pomimo skandali i zarzutów wobec autorki o historyczne przekłamania, kobieta wydała kolejną książkę z cyklu. Tym razem jednak pisarka może odpowiedzieć za to przed sądem.

Obrazek w treściFot. Bestsellery empiku 2018 13.02.2019/Teodor Klepczyński

Jak donosi brytyjski portal dailymail.co.uk, sprawą książek Heather Morris interesuje się George Kovach, który jest synem jednej z osób opisywanych przez Morris w swoich książkach. Jego zdaniem w powieściach doszło do nadużyć, a dobre imię jego matki zostało nadszarpnięte przez nieprawdziwe informacje powielane przez autorkę.

Czytaj także: Bestsellery Empiku 2019

Jak czytamy w artykule Daily Mail, George Kovach jest pasierbem Cecilii Kovachovej, bohaterki najnowszej książki Hether Morris Podróż Cilki, która niedawno ukazała się na księgarskim rynku. W książce Morris kobieta przedstawiona zostaje jako „seksualna niewolnica”, która współżyła z dwójką oficerów SS. Po wojnie tytułowa Cilka miała zostać skazana przez Rosjan za kolaborację z hitlerowcami i zesłana do obozu pracy na Sybirze.

Jak podkreśla pasierb nieżyjącej już byłej więźniarki, jego macocha pochodząca z Bratysławy faktycznie trafiła do obozu Auschwitz z powodu swojej narodowości żydowskiej. Jako jedyna z rodziny przeżyła obóz, a po jego wyzwoleniu została skazana przez Armię Czerwoną za współpracę z nazistami, przewieziono ją do gułagu na Syberii, gdzie spędziła dziewięć lat. W obozie pracy poznała także swojego przyszłego męża.

George Kovach mówi, że w swojej książce Heather Morris przekłamała historię jego macochy, a część przedstawionych sytuacji nigdy się nie wydarzyła. Dodatkowo mężczyzna kontaktować miał się z wydawcami książki, jednak nie otrzymał odpowiedzi na swoje listy.

Nie była niewolnicą seksualną i nie zrobiła żadnej z rzeczy napisanych przez Morris. Ale jej wydawcy nie mieli nawet dość przyzwoitości, aby odpowiedzieć na moje listy

– mówił Kovach dla Daily Mail.

Z tego powodu George Kovach skierować ma niebawem sprawę do sądu, by oczyścić dobre imię swojej rodziny. Brytyjski wydawca odmawia komentarza, zapewniając jednak, że książka Morris to fikcja literacka oparta na rzetelnych wywiadach autorki z osobami, znającymi realia obozu.

Czytaj także: Wydał książkę i trafił za to… do więzienia. Skandal podczas targów książki

Dla mnie w tej sprawie sądowej nie chodzi o pieniądze, ale o wyprostowanie kłamstw. Fakt, że Cecilia nie żyje, nie daje wam prawa do pisania o niej obrzydliwych kłamstw

– podkreślał Kovach.

Postać Cilki pojawiła się już w książce Tatuażysta z Auschwitz. Zanim książka ukazała się na rynku, pasierb zmarłej kobiety zwracał się do wydawców i autorki z prośbą o usunięcie wątków, umożliwiających powiązanie jego rodziny z bohaterką książki Morris – bezskutecznie.

Warto pamiętać, że już w przypadku pierwszej książki Heather Morris zgłaszane były uwagi co do rzetelności przedstawianych przez autorkę realiów życia w obozie. Swoje obiekcje zgłaszało m.in. Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. W 2019 roku Hether Morris otrzymała nagrodę Bestsellery Empiku 2018 za najlepiej sprzedającą się powieść.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Podróż Cilki
Heather Morris13
Okładka książki - Podróż Cilki

Kontynuacja międzynarodowego bestsellera Tatuażysta z Auschwitz. Historia młodziutkiej dziewczyny, którą Lale Sokołow, tatuażysta z Auschwitz,...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela. Świat w płomieniach
Potem
Kristin Harmel
Potem
Wzloty i upadki mojego życia
Hans Kammerlander; Verena Duregger; Mario Vigl
Wzloty i upadki mojego życia
Też jestem mamą
Karolina Staszak
Też jestem mamą
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
Mentalista
Camilla Läckberg
Mentalista
Spróbuj jeszcze raz, Adelko
Anna Bichalska ;
Spróbuj jeszcze raz, Adelko
Pokaż wszystkie recenzje