Bestsellery Empiku 2019

Data: 2020-02-04 20:10:05 Autor: pobarski

Ubiegły rok należał do Alexa Michaelidesa, który 4 lutego podczas gali Bestsellerów Empiku odebrał dwie statuetki. Jego Pacjentka okazała się najpopularniejszą książką kryminalną i audiobookiem. W kategorii literatura piękna laur trafił do Mario Escobara, wyróżnionego za książkę Kołysanka z Auschwitz. Z sukcesem 2019 rok zakończył też Andrzej Maleszka z kolejną odsłoną sagi Magiczne drzewo. Pióro T-rexa. Bestsellera Empiku w kategorii literatura obyczajowa odebrała Blanka Lipińska za Kolejne 365 dni. Odkryciem Empiku 2019 ogłoszono Dominikę Słowik za Zimowlę, a Wydarzeniem Roku wykład noblowski Olgi Tokarczuk i efekt Nobla w Polsce.

Podwójny sukces

Jeden z najbardziej oczekiwanych thrillerów ubiegłego roku – „Pacjentka” Alexa Michaelidesa – zwyciężył w kategorii kryminał/sensacja/thriller. Historia Alicii Berenson, która po dopuszczeniu się zbrodni trafia na oddział psychiatryczny, to debiutancka powieść autora, który wykorzystał w niej swoje zawodowe doświadczenie. Obecny na gali twórca miał podwójny powód do radości, triumfując także w kategorii audiobook.

Naprawdę, nie spodziewałem się, że wygram tę nagrodę, więc brak mi słów i czuję się trochę jak bohaterka mojej powieści, czyli milcząca pacjentka.

- Alex Michaelides

Alex Michaelides

Po zeszłorocznej statuetce dla „Tatuażysty z Auschwitz” polscy czytelnicy po raz kolejny docenili książkę o podobnej tematyce. Inspirowana życiem Niemki prowadzącej przedszkole dla obozowych dzieci książka „Kołysanka z Auschwitz”przyniosła Mario Escobarowi statuetkę Bestsellera Empiku w kategorii literatura piękna. Ponadczasowa historia porusza szczególnie dzięki postaci głównej bohaterki, która udowadnia, że odwaga i miłość potrafią przezwyciężyć terror wojny.

Dziś czuję się Polakiem. Dziękuję czytelnikom, a także mojej żonie, bo dzięki niej stawałem się lepszym człowiekiem, lepszym ojcem i lepszym pisarzem. Dzisiaj jesteśmy tutaj po to, aby historia opisana w tej książce się nie powtórzyła.

- podkreślał Mario Escobar

Mario Escobar z Bestsellerem Empiku 2019 w kategorii literatura piękna

Statuetkę w kategorii literatura obyczajowa za kontynuację bestsellerowej serii o Laurze Biel pt. „Kolejne 365 dni” odebrała na gali Blanka Lipińska.

Chciałabym bardzo podziękować moim fanom, bo zdaję sobie sprawę, że bez was Blanka Lipińska to są dwa wyrazy, które absolutnie nic nie znaczą, a wy sprawiacie, że mogę spełniać marzenia.

– mówiła Blanka Lipińska

Blanka Lipińska

Maleszka z kolejnym pokoleniem czytelników

„Magiczne Drzewo. Pióro T-rexa”, czyli kolejny tom z wydawanej od ponad 10 lat serii, okazał się być najchętniej wybieraną przez czytelników książką w kategorii literatura dla dzieci. Tym razem, na ponad 600 stronach bohaterowie przenoszą się do świata dinozaurów, aby na swojej drodze przeżyć magiczne przygody i zmierzyć się z potężnym T-rex’em. Maleszka po raz kolejny udowodnił, że mądra fabuła, odrobina humoru i wyobraźni to ponadczasowe połączenie, dzięki któremu z sukcesem trafia do kolejnych pokoleń młodych czytelników.

Andrzej Maleszka

Chciałbym bardzo podziękować czytelnikom, młodym ludziom, którzy czytają magiczne drzewo w Polsce i wielu krajach na świecie, ponieważ są żywym zaprzeczeniem tego, że dzieci nie chcą czytać. To najlepsza widownia na świecie, niezwykle mądra, niezwykle inteligentna i obdarzona olbrzymią wyobraźnią.

– wyrażał swą wdzięczność autor Magicznego Drzewa

Odkrycie Empiku i Wydarzenie Roku

Ważnym punktem tegorocznej edycji nagród było Odkrycie Empiku, przyznawane najlepiej zapowiadającemu się twórcy przez eksperckie jury. Pierwsza w historii statuetka z dziedziny literatury trafiła do Dominiki Słowik za „Zimowlę”, której fabuła wciąga czytelnika w równie realistyczny, co magiczny świat lokalnej społeczności niewielkiej polskiej miejscowości. Autorka zachwyciła jury bogatym warsztatem językowym, umiejętną konstrukcją wielopiętrowych zagadek i literackiego mikrokosmosu, w którym może przejrzeć się najnowsza historia Polski.

Dominika Słowik i jej

Podsumowanie roku nie byłoby kompletne bez wyróżnienia kluczowego momentu polskiej literatury minionych 12 miesięcy. Statuetkę Wydarzenie Roku 2019 dla Olgi Tokarczuk za wykład noblowski i efekt Nobla w Polsce odebrali w imieniu pisarki jej syn Zbyszko Fingas i asystentka Iryna Vikyrczak. 

Wykład „Czuły narrator” został świetnie przyjęty, a pisarka mówiła o utracie umiejętności postrzegania świata jako żywej całości i swoich nadziejach przełamania tego impasu poprzez literaturę, współodczuwanie i czułość wobec rzeczywistości. Po ogłoszeniu Nobla dla Olgi Tokarczuk Polacy odkrywali jej twórczość na nowo, a reedycje książek osiągnęły ogromny sukces komercyjny: z dnia na dzień wskoczyły na topkę Empiku, osiągając na koniec roku 400 tysięcy sprzedanych egzemplarzy

Empik już od ponad 20 lat przyznaje coroczne statuetki Bestsellerów Empiku twórcom, których książki, muzyka i filmy cieszą się największym popularnością w skali całego roku. W tej edycji po raz pierwszy wręczono także nagrody eksperckie – Odkrycia Empiku 2019, gdzie laureatów wyłoniło jury złożone z uznanych ekspertów. Uroczysta gala rozdania nagród w imponującej oprawie muzycznej odbyła się 4 lutego 2020 r.

Pełna lista zwycięzców we wszystkich kategoriach:

BESTSELLERY EMPIKU 2019

KSIĄŻKA
Literatura piękna: „Kołysanka z Auschwitz” – Mario Escobar; Wydawnictwo Kobiece
Literatura obyczajowa: „Kolejne 365 dni” – Blanka Lipińska; Wydawnictwo Agora
Kryminał/sensacja/thriller: „Pacjentka” – Alex Michaelides; Wydawnictwo W.A.B.
Literatura dla dzieci: „Magiczne drzewo. Pióro T-rexa” – Andrzej Maleszka; Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Audiobook: „Pacjentka” – Alex Michaelides; czytają: Ewa Abart i Marcin Popczyński; Wydawnictwo W.A.B. 
MUZYKA
Pop/rock: „Roksana Węgiel” – Roksana Węgiel; Universal Music Polska
Hip-hop: „Wojtek Sokół” – Sokół; Prosto Label / Warner Music Poland
Muzyka filmowa: „Proceder. Żyj aż do bólu” muzyka z filmu; Step Records
FILM
Film fabularny: „Kler” – reż. Wojtek Smarzowski; Alterdystrybucja / Kino Świat
Film animowany: „Jak wytresować smoka 3” – reż. Dean DeBlois; Filmostrada

ODKRYCIA EMPIKU 2019

LITERATURA
Dominika Słowik – „Zimowla”; Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
MUZYKA
Hania Rani – międzynarodowa trasa koncertowa oraz płyta „Esja” wydana w prestiżowej brytyjskiej wytwórni Gondwana Records, dystrybucja: Mystic Production
FILM
Bartosz Kruhlik – „Supernova”, produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, Canal+ Polska, dystrybucja: Forum Film Poland

WYDARZENIE ROKU 2019

Wykład noblowski i efekt Nobla w Polsce
Olga Tokarczuk

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.