Ko造sanka z Auschwitz

Tytu orygina逝: Canci鏮 de cuna de Auschwitz
J瞛yk orygina逝: Hiszpa雟ki
T逝maczenie: Patrycja Zarawska

Ocena: 5.27 (33 g這s闚)

Historia inspirowana 篡ciem Helene Hannemann, matki, która po鈍i璚i豉 wszystko dla rodziny i dzieci, które mia豉 nadziej uratowa

Helene Hannemann, rodowita Niemka, mieszka z m篹em romskiego pochodzenia, z którym ma pi徠k dzieci. Pewnego poranka 1943 roku do ich 篡cia wkracza niemiecka policja nas豉na przez SS. Najbli窺i Helene maj opu軼i mieszkanie i zosta zes豉ni do obozu Auschwitz-Birkenau. Kobieta nie wyobra瘸 sobie 篡cia bez rodziny i dobrowolnie decyduje si na zes豉nie do obozowego piek豉.

Gdy doktor Mengele zleca za這瞠nie przedszkola, wyznacza Helene do opieki nad obozowymi dzie熤i. Maj zaj望 baraki obok jego laboratorium. Kobieta nie ma z逝dze co do jego okrutnych intencji. Wspólnie z innymi wi篥niarkami zaczyna rozpaczliw walk o obozowe dzieci. Ka盥ego dnia próbuje z豉godzi ich cierpienia, chocia wie, 瞠 los jej podopiecznych jest z góry przes康zony.

,,Ko造sanka z Auschwitz" to poruszaj帷a opowie嗆 o wytrwa這軼i, nadziei i sile w jednym z najbardziej przera瘸j帷ych okresów w historii 鈍iata

Tagi: World War Two period (c 1939 to c 1945)

Kup ksi捫k Ko造sanka z Auschwitz

Zobacz tak瞠

Ile ludzkich istnie dotkn窸a tragedia wojny, tyle indywidualnych, równie przejmuj帷ych historii na jej temat mo瞠my us造sze. Dramat II wojny 鈍iatowej wraca do nas echem przy okazji kolejnych rocznic. I chocia czasem chcieliby鄉y odsun望 od siebie przera瘸j帷e 鈍iadectwa tych, którzy t wojn prze篡li, historii zmieni nie zdo豉my. Nie mo瞠my tak瞠 zapomnie o niewyobra瘸lnych krzywdach, jakich do鈍iadczyli wi篥niowie obozów koncentracyjnych. I w豉郾ie histori jednej z wi篥niarek postanowi przybli篡 czytelnikom Mario Escobar w swojej przejmuj帷ej, opartej na faktach powie軼i Ko造sanka z Auschwitz. Bohaterk, a zarazem narratork powie軼i jest Helene Hannemann, autentyczna posta, Niemka która po郵ubi豉 Roma. Ma鹵onkowie doczekali si pi徠ki dzieci. Czasy, w jakich przysz這 im 篡, nie sprzyja造 ma鹵e雟twom mieszanym. W 1933 roku, po przej璚iu w豉dzy przez nazistów, zacz窸y si w Niemczech szykany wobec wszystkich, którzy nie mogli wykaza si czystym aryjskim pochodzeniem. Pewnego, zdawa by si mog這 zwyczajnego majowego dnia 1943 roku, na klatce schodowej swojego domu Helene Hannemann spotka豉 oficerów, którzy przyszli z zamiarem przewiezienia jej m篹a Johanna i dzieci do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Bez chwili namys逝, targana bezgraniczn mi這軼i do m篹a i dzieci, Helene podj窸a decyzj o tym, 瞠 b璠zie towarzyszy swojej rodzinie.  Ko造sanka z Auschwitz ...

Opinie o ksi捫ce - Ko造sanka z Auschwitz

Mog這by si wydawa, 瞠 o Auschwitz wiemy ju wszystko. Powsta這 tak wiele ksi捫ek, dokumentów i filmów. Mimo to od czasu do czasu pojawia si kto, kto pozwala nam odkry kolejny, nieznany kawa貫k historii tego tragicznego miejsca. Tym razem sta這 si to za spraw pisarza Mario Escobara. Dzi瘯i niemu mamy szans pozna przejmuj帷e losy Heleny Hannemann, rodowitej Niemki i Aryjki, któr do obozu przywiod豉 mi這嗆 do najbli窺zych. Cho trudno w to uwierzy, ta kobieta zdo豉豉 wla w serca wielu obozowiczów odrobin nadziei i wiary w dobro ukryte w ka盥ym cz這wieku. I jest to posta jak najbardziej autentyczna.

Jest rok 1943. Helene Hannemann, jak ka盥ego innego dnia, budzi dzieci, by wyszykowa je do szko造. Tym razem jednak tam nie dotr. W drzwiach pojawiaj si mundurowi, wys豉ni przez SS. M捫 Helene, Johann, ze wzgl璠u na swoje romskie pochodzenie, ma zosta odes豉ny do Auschwitz. Podobnie ma si rzecz z ca陰 pi徠k jego dzieci. I cho Helene jako rodowita Niemka nie musi obawia si zes豉nia, nie zastanawia si ani chwili. Postanawia pozosta z rodzin, cokolwiek mia這by si wydarzy. Na miejscu Johann zostaje oddzielony od rodziny, tylko Helene mo瞠 pozosta z dzie熤i, a jako wyszkolona piel璕niarka ma szans na odrobin lepsze 篡cie ni pozostali osadzeni. Kobieta szybko zwraca na siebie uwag doktora Mengele, który z czasem wyznacza j do prowadzenia obozowego przedszkola. I cho szybko staje si jasne, 瞠 dla doktora to swego rodzaju przechowalnia dla dzieci, wykorzystywanych w wielu makabrycznych eksperymentach, Helene robi wszystko, by "jej" przedszkole pozwoli這 dzieciom zachowa cho odrobin beztroskiego dzieci雟twa. Jej determinacja w d捫eniu do poprawienia bytu najm這dszych, niezale積ie od ich pochodzenia, zrobi這 ogromne wra瞠nie na wielu osadzonych i pozwoli這 im wierzy, 瞠 jeszcze co dobrego ich w 篡ciu czeka...

Po przeczytaniu powie軼i "Ko造sanka z Auschwitz" a trudno uwierzy, 瞠 tak niesamowita opowie嗆 musia豉 czeka tak d逝go, by wreszcie zobaczy 鈍iat這 dzienne. Heroiczna postawa matki imponuje ju od pierwszych stron ksi捫ki i tak bardzo chcia這by si, by historia napisa豉 dla niej inne zako鎍zenie, by jej walka zako鎍zona by豉 sukcesem. Niestety, tak si nie sta這, ca豉 rodzina zosta豉 zg豉dzona, zanim to jednak si sta這, Helene uczyni豉 naprawd wiele dobra, niejednokrotnie nara瘸j帷 w豉sne 篡cie. Jej historia  jest tak poruszaj帷a, 瞠 ci篹ko ocenia jakiekolwiek literackie walory powie軼i. Takie ksi捫ki po prostu czyta si z zapartym tchem i zapami皻uje na bardzo d逝go. Prosty, ma這 wyrafinowany j瞛yk doskonale do niej pasuje. Tu nie chodzi bowiem o to, by zachwyca si sprawno軼i pióra autora, a by pozna losy osób okrutnie skrzywdzonych przez los. Jak niemal zawsze w przypadku takich ksi捫ek przera瘸 ogrom niegodziwo軼i, jakie spadaj na niewinnych ludzi. Trudno zrozumie, co musi dzia si w g這wach oprawców, którzy nie tylko dopuszczaj si strasznych czynów, ale równie uwa瘸j si za bohaterów, którzy dbaj o czysto嗆 rasy.

Dobrze, 瞠 wci捫 powstaj takie ksi捫ki jak "Ko造sanka z Auschwitz". Dzi瘯i nim tragedia wielu niewinnych osób pozostaje 篡wa w naszych sercach, a straceni w Auschwitz ludzie przestaj by sprowadzani wy陰cznie do anonimowego numerka. Powie嗆 Mario Escobar jest przejmuj帷a i poruszaj帷a. Takie ksi捫ki powinien przeczyta ka盥y. Zach璚am.

Avatar u篡tkownika - anya86
anya86
Przeczytane:2019-05-06, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

Ko造sanka z Auschwitz. Mario Escobar. Ksi捫ka której akcja rozgrywa si w roku 1943 w Niemczech, gdzie Helene i Johann Hanneman 篡li i wychowywali pi徠k swoich ukochanych dzieci. Ze wzgl璠u na Romskie pochodzenie, Johann utraci prac, a gównym 篡wicielem rodziny by豉 jego 穎na. Dzie jakich by這 ju wiele, jednak przerwa造 go g這郾e kroki m篹czyzn id帷ych kaltk schodow do mieszkania gównych bohaterów podczas kiedy Helene sz豉 do pracy i odprowadza豉 starsze dzieci do placówki kszta販帷ej. Tego dnia koszmar si rozpocz掖, po zapakowaniu ca貫go dobytku w krótkim czasie, zabrano ca陰 rodzin do poci庵u, w którym droga do miejsca docelowego by豉 koszmarem, ale i pocz徠kiem jeszcze gorszego koszmaru jaki czeka na nich wszystkich w obozie Auschwitz. Helene mog豉 unikn望 tego miejsca jako rodowita Niemka, jednak pod捫y豉 za m篹em i ich dzie熤i. To co dzia這 si w obozie, sprawi這, 瞠 rozdar這 mi si serce, tak straszne rzeczy, jakie ci篹ko jest przyswoi do wiadomo軼i, a dla tych wszystkich biednych ludzi co by豉 codzienno嗆. Warunki higieniczne, na my郵 których w這sy je膨 mi si na g這wie, warunki bytowe gorsze ni najgorsze z mo磧iwych, racje jedzeniowe g這dowe. 安iate趾iem w tunelu tego obozu by這 prowadzone przez Helene i kilka kobiet przedszkole, przynajmniej dzieci mog造 zazna odrobin lepszych warunków przez kilka godzin kiedy mog造 by w tym miejscu. Dramaty rozgrywaj帷e si na ka盥ej stronie, sprawi造, 瞠 brn窸am przez t ksi捫k d逝go i opornie, bynajmniej nie przez trudny j瞛yk czy cokolwiek tego typu, ogrom uczu jakie wzbudza造 we mnie te wydarzenia sprawia, 瞠 to by豉 jedna z najtrudniejszych ksi捫ek jakie czyta豉m. Zdecydowanie moje matczyne serce p瘯a這 wielokro, serce szcz窷liwej 穎ny 軼iska這 si na my郵, jak trudno by這 ma鹵e雟twom rozdzielonym w potworny sposób jak Joannowi i Helene. Mimo tragicznych losów gównych bohaterów, polecam "Ko造sank z Auschwitz" ka盥emu, my郵, 瞠 ju nastolatki powinny j przeczyta, by doceni otaczaj帷y ich 鈍iat i to jak dobrze jest nam we wspó販zesnym 鈍iecie, doros造m równie przyda si ta lektura, by spojrze na to co mamy w innym nieco 鈍ietle. Poruszaj帷a ksi捫ka warta ka盥ej minuty jej czytania.
"To kiepski pomys, by kocha kogo w tym miejscu. Ka盥y do kogo próbujemy si przywi您a w tym obozie, znika”.
„Jedno jest pewne: wszyscy umrzemy. Ale je郵i mo瞠my kogo uratowa, warto codziennie podejmowa walk” Mario Escobar- Ko造sanka z Auschwitz. www.czytampierwszy.pl

Uczucia matki bywaj ró積e, jednak najcz窷ciej jest to mi這嗆 niezwykle mocna, która jest w stanie pokona wszystkie przeszkody. Kobieta potrafi bardzo wiele po鈍i璚i dla swoich dzieci, w陰cznie z najwi瘯szym po鈍i璚eniem, w豉snym 篡ciem. Historia Helen Hannemann, cho niezbyt obszerna, pokazuje kobiet, która za dzie熤i pod捫y豉 do Auschwitz, a tam robi豉 wszystko, 瞠by cierpia造 one jak najmniej i stara豉 si, 瞠by prze篡造 to piek這 na ziemi.

Spokojne, cho pe軟e strachu 篡cie rodziny ko鎍zy si pewnego poranka 1943 roku, kiedy do mieszkania Helen wkracza policja. M捫 kobiety oraz pi徠ka dzieci zostaj zmuszeni do opuszczenia domu, jako Romowie trafi do obozu Auschwitz. Kobieta nie zamierza porzuci rodziny, cho jako przedstawicielka rasy aryjskiej ma do tego prawo. W ten sposób ca豉 rodzina trafia do obozu zag豉dy. Helen ma mo磧iwo嗆 prowadzenia przedszkola dla romskich dzieci, ewenementu na skal Auschwitz, ale doskonale wie, 瞠 to tylko chwila przerwy, a piek這 do którego trafi豉 wszystkich zabije. Stara si jednak, aby jej podopieczni cierpieli jak najmniej i 瞠by uda這 si im prze篡.

Mario Escobar napisa histori bardzo mocno inspirowan losami Helen Hannemann, cho nie jest ona ca趾owicie oparta na faktach. Powie嗆 opisuje chwile Helen od momentu, kiedy us造sza豉 ci篹kie kroki na schodach i zobaczy豉 policyjne mundury. To by ostatni dzie "normalno軼i" podczas wojny. Mieszkanka Berlina kilka lat wcze郾iej wysz豉 za Roma, niezwykle utalentowanego wirtuoza skrzypiec, co niestety nie mia這 znaczenia, kiedy Hitler doszed do w豉dzy. Wraz z m篹em i dzie熤i kobieta stara豉 si przetrwa wojn, 篡j帷 normalnie, na ile by這 to mo磧iwe. Tamtego feralnego dnia wszystko si jednak sko鎍zy這.

M捫 Helen, a tak瞠 jej dzieci zostali zabrani i wywiezieni, ona jako aryjka mog豉 spokojnie 篡 dalej, ale czy matka porzuci swoje dzieci na 鄉ier? Historia opisana przez autora przedstawia okres 篡cia w obozie. Od pierwszych dni, niezwykle ci篹kich, kiedy wszyscy trafili do piek豉 na ziemi. Walka Helen o odrobin normalno軼i dla dzieci, o jedzenie, miejsce do spania, podstawowe rzeczy potrzebne do 篡cia, to historia niezwykle trudna.

Pewnego dnia do obozu przyje盥瘸 doktor Mengle, a Helen dostaje propozycj otwarcia przedszkola dla romskich dzieci. Przedszkola! W obozie zag豉dy! Niesamowita propozycja, która staje si promykiem nadziei na odrobin lepsze 篡cie dla dzieci. Okazuje si jednak, 瞠 propozycja Mengle'a tylko z pozoru by豉 wspania這my郵na, a badania których si podejmowa ka膨 zastanowi si, czy mia jakiekolwiek uczucia.

"Ko造sanka z Auschwitz" to historia pokazuj帷a bezmiar po鈍i璚enia, niesamowit mi這嗆 i ogromny hart ducha. Helen robi豉 wszystko, 瞠by ocali nie tylko swoje dzieci, ale równie te, które trafi造 pod jej opiek w przedszkolu. I cho na pocz徠ku wszystko wydawa這 si i嗆 dobr drog, to wraz z up造wem czasu warunki coraz bardziej si pogarsza造. Prze篡cie w tym 鈍iecie najcz窷ciej bywa這 przypadkiem.

Niezwyk豉 historia, która na d逝go zostaje w g這wie. Obrazy, które wy豉niaj si z kart powie軼i s przera瘸j帷e, momentami nie do pomy郵enia, mo瞠 dlatego, 瞠 w du瞠j mierze dotycz dzieci. Brak jedzenia, brak podstawowych 篡ciowych przedmiotów, chwila nieuwagi, która mog豉 kosztowa 篡cie. I eksperymenty medyczne, które by造 wr璚z nieludzkie. Do dzi widz przed oczami przera瘸j帷e sceny, cho ksi捫k sko鎍zy豉m ju jaki czas temu.

Ostateczne zamkni璚ie romskiego obozu, czystka z której nikt nie wyszed obronn r瘯. I ponowna propozycja - "mo瞠sz odej嗆, ale zostaw dzieci", czy matka jest w stanie po鈍i璚i najbli窺ze istoty dla w豉snego 篡cia?

"Ko造sanka z Auschwitz" to historia pokazuj帷a obóz koncentracyjny z zupe軟ie nowej perspektywy. Historia kobiety, która po鈍i璚i豉 wszystko, 瞠by by ze swoimi dzie熤i i móc je uratowa. Niezbyt obszerna, a jednak zostaj帷a w pami璚i na d逝go.

Avatar u篡tkownika - MrsBookBook
MrsBookBook
Przeczytane:2019-05-13, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Ebook,

Gówna bohaterka Helene jako m這da dziewczyna zakochuje si w Cyganie. Wszyscy krzywo patrz na ich zwi您ek. W tamtych czasach nie by這 pochwalane mieszanie ras (ona Niemka on Cygan).

Jednak mimo przeciwno軼iom ludzi wzi瘭i 郵ub. Nast瘼nie ona urodzi豉 5 dzieci. Jej m捫 pracowa jako skrzypek w orkiestrze niemieckiej. Jednak przed wojn wyrzucono wszystkich którzy nie byli Niemcami. I tak o to Helene zosta豉 篡wicielk rodziny a pracowa豉 jako piel璕niarka w szpitalu.

Gdy nadesz豉 wojna, zacz窸y si wywózki cyganów jednak rodzina gównej bohaterki ciagle mia豉 nadzieje, 瞠 ich to nie b璠zie dotyczy這 gdy ona jest Niemk. Jednak pewnego dnia gdy wyszykowa豉 ju dzieci do szko造 i wychodzili z mieszkania, na klatce schodowej spotkali funkcjonariuszy SS, którzy kazali zawróci im do mieszkania. Jak si okaza這 przyszli oni po jej m篹a oraz po dzieci gdy one równie by造 uwa瘸ne za Cygnów. Jednak gówna bohaterka powiedzia豉, 瞠 je郵i zabieraj dzieci to j te. Funkcjonariusze t逝maczyli, 瞠 ze wzgl璠u na jej pochodzenie zabieraj ca陰 rodzine po za ni, natomiast ona upar豉 si i podj窸a decyzje, 瞠 nie opu軼i swoich dzieci. Tak wiec zabrali wszystkich i zawie幢i na dworzec. Tam kazano im wsiada do wagonów bydl璚ych, upychano w nim ludzi jak tylko si da. Po kilku dniach dojechali na miejsce do Auschwitz. Tam podzielono ich na m篹czyzn i kobiety z dzie熤i. Jedni poszli do pierwszego obozu drudzy do drugiego.

Helene wraz z dzie熤i trafi豉 do baraku Rosjanek. Jak si okaza這 by to najgorszy barak w obozie cyga雟kim. Dach przecieka, nie by這 gdzie spa, okradano gówna bohaterk, poni瘸no a nawet bito. Jednak pewnego dnia Helene us造sza w innym baraku jak kto mówi po niemiecku. Posz豉 tam i kobiety stamt康 poprosi造 swojej „opiekunki” aby napisa豉 pismo z pro軸 o przeniesienie Helene do ich baraku. Nast瘼nego dnia pro軸a zosta豉 zaakceptowana tak wiec gówna bohaterka wraz z dzie熤i posz豉 do baraku nr 14. Jako 瞠 Helene pracowa豉 wcze郾iej jako piel璕niarka w obozie równie podj窸a prace w szpitalu. Po kilku dniach od gównego lekarza otrzyma豉 propozycje by zosta豉 dyrektora przedszkola, które mia豉by otworzy. Po dniu namys逝 zgodzi豉 si co da這 jej ale równie innym nadzieje, 瞠 mo瞠 jeszcze wyjd kiedy z tego obozu cali.

Ksi捫ka jest rewelacyjna. Napisana w formie pami皻nika co daje mo磧iwo嗆 zobaczenia tego wszystkiego oczami Helene. Czyta si bardzo szybko. Lektura nie pozwala na od這瞠nie, gdy chce si czyta dalej i dalej, by dowiedzie si jak to „piek這” si zako鎍zy. Historia bardzo poruszaj帷a i wzbudzaj帷a mas emocji. Ja tak jak kiedy ju wspomina豉m nigdy nie przepada豉m za histori, jednak po takich ksi捫kach mam ogromn ochot by si璕n望 po wi璚ej i dowiedzie si jak to kiedy by這. Ksi捫ka naprawd godna polecenia i 鄉ia這 mog豉by by lektura w szkole (za tak lektur z ch璚i bym si璕n窸a).

Ksi捫k odebra豉m za punkty w portalu CzytamPierwszy.pl

Na ksi捫k zwróci豉m uwag dzi瘯i ok豉dce. Pó幡iej, kiedy zapozna豉m si z opisem, wiedzia豉m, 瞠 nie przejd oboj皻nie obok tej historii.
Gówn bohaterk ksi捫ki jest Helen Hannemann, której 篡cie w ci庵u jednego dnia ulega diametralnie zmianie. Jej m捫 wraz z pi璚iorgiem dzieci ze wzgl璠u na romskie pochodzenie maj zosta wywiezieni do obozu koncentracyjnego. Helen jako rodowita Niemka ma mo磧iwo嗆 pozostania w domu. Serce matki jednak nie pozwala post徙i inaczej i kobieta decyduje si na wyjazd.
Helen dzi瘯i piel璕niarskiemu wykszta販eniu zostaje wybrana przez doktora Mengele do stworzenia i prowadzenia przedszkola. Mimo i z boku wygl康a to tak, 瞠 dzieci otaczane s tam szczególn trosk, wygl康a to jednak troch inaczej. Opieka medyczna, wi瘯sze racje 篡wno軼iowe s逝膨 jedynie temu, by przeprowadza na dzieciach eksperymenty medyczne. Helen ka盥ego dnia musi stacza walk o 篡cie dzieci zachowuj帷 pozory normalno軼i o które tak trudno w obozowym 鈍iecie...

,,Czasem musimy straci wszystko, aby zrozumie, co jest najwa積iejsze",
,,Przestajemy istnie, je瞠li nie ma na tym 鈍iecie nikogo, kto by nas kocha".

Kilka lat temu czytaj帷 sam opis nie potrafi豉bym powstrzyma si od p豉czu. Zapozna豉m si jednak ju z tyloma historiami, które tak mocno uderzaj w serducho, 瞠 ci篹ko jest ju mnie poruszy. Faktem jest, 瞠 po zako鎍zeniu przygody z t pozycj morze 貫z nie pop造n窸o, ale w 鈔odku jeszcze d逝go po rozstaniu dr瘸豉m. Jest to przede wszystkim zas逝ga prowadzenia historii. Nawet przez moment nie opuszcza這 mnie wra瞠nie, 瞠 jestem 鈍iadkiem tego wszystkiego przypatruj帷 si wszystkiemu z boku. Szkoda tylko, 瞠 nie wyposa穎no mnie w tak moc sprawcz, która umo磧iwi豉by mi jak彗olwiek ingerencj. Nie by豉bym sob gdybym nie oceni豉 tej ksi捫ki 10/10.

Ksi捫k odebra豉m za punkty w portalu Czytam Pierwszy.

OPOWIE列I Z PIEKx

Od razu na wst瘼ie przyznaj si bez bicia: mam osobisty problem z ksi捫kami o zag豉dzie, nie b璠帷ymi historycznym opracowaniem. Nazywam go  „problemem perspektywy”. O co chodzi? Ano o fakt, 瞠 o piekle przekonuj帷o potrafi pisa tylko ci, którzy pow帷hali siarki. Do dzisiaj nic nie przebije opowiada Borowskiego, „Nagich w鈔ód wilków” Apitza czy ksi捫ki Szmaglewskiej. Jedno opowiadanie z tomu „Medaliony” Na趾owskiej warte jest wi璚ej ni ca造 nak豉d „Tatua篡sty z Auschwitz” (tak, nie cierpi tej ksi捫ki i do tego te si przyznaj). Gdzie ta perspektywa? Ano w豉郾ie – ci篹ko si pisze o zag豉dzie, kiedy si jej nie widzia這 i nie posmakowa這. Inaczej  pisze si  o Auschwitz, kiedy si widzia這 tylko schludne muzeum w O鈍i璚imiu; kiedy si chodzi這 po zagrabionych 軼ie磬ach, nie po b這cie, pod okiem luf esesmanów… Jak z „problemem perspektywy” poradzi sobie Hiszpan, Mario Escobar?

Jest rok 1943. Helene Hannemann mieszka w Berlinie z pi徠k dzieci i m篹em, skrzypkiem. Jest piel璕niark i utrzymuje ca陰 rodzin, odk康 m捫 zosta bez pracy. Ci篹ko w czasie wojny by muzykiem; jeszcze ci篹ej by muzykiem Cyganem. Jedyna ich szansa na prze篡cie to fakt, 瞠 Helene jest Niemk, aryjk. Kiedy w ko鎍u nadchodzi ten s康ny dzie, Helene otrzymuje od losu szans – jako Niemka mo瞠 zosta w Berlinie, który jej rodzina musi opu軼i. Kobieta tego „daru” nie przyjmuje; razem z ca陰 rodzin wysiada z poci庵u, 瞠by przej嗆 przez bram z napisem „Arbeit macht frei”.  Od teraz ich domem b璠zie Auschwitz – Birkenau, przez polaków zwana Brzezink.  O ile domem mo積a nazwa miejsce, które bardziej przypomina wrota do piekie… M這da Niemka otrzymuje jednak jeszcze jedn szans od losu- mo瞠 zosta dyrektork przedszkola dla cyga雟kich dzieci. Przedszkole w O鈍i璚imiu? Owszem, skoro pomys wychodzi od nowego lekarza, doktora Josefa Mengele, to czemu瘺y nie? Po co doktorowi przedszkole, to ju inna sprawa; wa積e, 瞠 dzieci mog posiedzie w cieple i wypi szklank mleka. Helene zrobi wszystko, 瞠by rozja郾i dzieciom ciemno軼i o鈍i璚imskiej nocy.

D逝go si zastanawia豉m, czy „Ko造sank z Auschwitz” przeczyta. Jak kraj d逝gi i szeroki wi瘯szo嗆 pia豉 z zachwytu nad „Tatua篡st z Auschwitz”, który dla mnie osobi軼ie by ksi捫k nudn, 鈔edni i kompletnie 幢e napisan. Znowu zag豉da? Znowu O鈍i璚im? I co, Hiszpan tym razem? Co on mo瞠 wiedzie o kominach nad Auschwitz?! W ko鎍u si przemog豉m; przeczyta豉m i nie 瘸逝j. Zacznijmy od tego, 瞠 Escobar potrafi pisa. O ile emocje przy lekturze „Tatua篡sty” przypomina造 czytanie ksi捫ki telefonicznej, o tyle przy ksi捫ce Escobara naprawd mo積a si przej望 losami rodziny Helene. Obóz cyga雟ki w jego opowie軼i naprawd przypomina piek這, którym w swej istocie przecie by. Mo瞠 dra積i pocz徠kowa naiwno嗆 bohaterki, ale im dalej, tym lepiej. Helene jest jasnym p這mykiem roz鈍ietlaj帷ym ciemno軼i hitlerowskiej nocy. I chocia przeczuwamy, 瞠 ta historia raczej si dobrze nie sko鎍zy, trzymamy naiwnie kciuki za to, 瞠by jej si uda這 prze篡 jeszcze ten jeden dzie, jeszcze miesi帷… S w tej opowie軼i  ziarenka, odpryski, miniaturki, które zostaj z czytelnikiem na d逝瞠j, jak cho熲y króciutki opis 鈍i徠 Bo瞠go Narodzenia. Dla tych ziarenek warto by這 „Ko造sank z Auschwitz” przeczyta…

Ksi捫ka Mario Escobara ci庵le jest tylko wariacj na temat tego, jak si 篡這 – albo raczej jak si 篡 nie da這-  w piekle obozu koncentracyjnego.  I chocia Helene Hannemann  i jej przedszkole rzeczywi軼ie istnia造, odk豉da豉m t ksi捫k bez d豉wienia w gardle. Jestem nieczu造m g豉zem? A sk康! „Prosz pa雟twa do gazu” ci庵le czytam przez 透y. Nie ta perspektywa, kochani, nie ten zapach siarki, nie z這, które kto wytatuowa na czyjej skórze. I tylko jedno zdanie z „Ko造sanki” ci庵le ko豉cze mi si po g這wie: „…dopóki dzieci 酥iewaj, 鈍iat wci捫 ma szans na ocalenie.”

Avatar u篡tkownika - Aivalar
Aivalar
Przeczytane:2019-05-07, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

Rok 1943. II wojna 鈍iatowa trwa w najlepsze. Kolejni ludzie znikaj bez 郵adu, inni gin w walce, a pozostali trafiaj do obozów i ju stamt康 nie wracaj. Helene by豉 pewna, 瞠 ona i jej rodzina s bezpieczni. Co prawda ze wzgl璠u na romskie pochodzenie jej m篹a nie mogli liczy na luksusy, ale poniewa sama jest tzw. „czystej rasy”, wierzy豉, 瞠 przetrwaj do ko鎍a wojny bez szwanku.

Tamten poranek nie ró積i si niczym od pozosta造ch. Helene obudzi豉 dzieci, poda豉 im skromne 郾iadanie i przygotowa豉 starsz czwórk do szko造, podczas gdy najm這dsza córeczka mia豉 zosta z m篹em. Jednak ci篹kie buciory policji dzia豉j帷ej na rozkaz Himmlera zburzy造 wizj wzgl璠nego spokoju. Johann, m捫 Helene, wraz z dzie熤i zostaj zes豉ni do Auschwitz. Ona sama dostaje woln r瘯: jest Aryjk, nie grozi jej zatem uwi瞛ienie. Mimo to Helene decyduje si zosta przy rodzinie i razem z nimi trafia do obozu – piek豉 na ziemi, gdzie niespodziewanie dostanie szans na zbudowanie ma貫go raju.

To nie jest moja pierwsza ksi捫ka poruszaj帷a tematyk obozow, ale nie s康z, by istnia豉 jakakolwiek magiczna liczba historii tego typu, po której przesta豉bym si czu wstrz捷ni皻a i poruszona. Mniej wi璚ej wiedzia豉m, czego mog si spodziewa po „Ko造sance z Auschwitz”, dlatego mylnie za這篡豉m, 瞠 jestem na to przygotowana. Niestety – po raz kolejny bole郾ie sobie u鈍iadomi豉m, do jak bezwzgl璠nego okrucie雟twa gotowy jest cz這wiek i ile woli 篡cia, woli walki mo瞠 tkwi w kim, kto powinien ju dawno si podda. I cho dziwnie to zabrzmi, opowie嗆 przedstawiona przez Mario Escobara jest nie tylko przera瘸j帷a, ale te na swój sposób pi瘯na.

Autor inspirowa si rzeczywi軼ie 篡j帷 postaci: Niemka Helene Hannemann, kobieta, która wysz豉 za m捫 za Roma i urodzi豉 mu pi徠k dzieci, postanowi豉 razem z ca陰 rodzin pojecha do Auschwitz. Tak bardzo nie chcia豉 rozdziela si z bliskimi, 瞠 wola豉 obozowe 篡cie, ni bezpieczn wolno嗆. Poniewa by豉 z zawodu piel璕niark, mog豉 pomaga ludziom w barakach przeznaczonych na szpital – tam z kolei pozna豉 doktora Josefa Mengele, zwanego po wojnie (ze wzgl璠u na okrutne eksperymenty przeprowadzane na dzieciach) Anio貫m 妃ierci. To za jego pro軸 otworzy豉 w Auschwitz przedszkole, by cho na kilka godzin oderwa najm這dszych od 鈍iata, w którym 鄉ier, gód, ból i brutalno嗆 to sta貫 elementy codzienno軼i.

O Mengele, niestety, s造sza豉m, natomiast posta Helene Hannemann by豉 mi zupe軟ie nieznana i s康z, 瞠 nie jestem jedyna. Dlatego w豉郾ie uwa瘸m powie嗆 Mario Escobara za podwójnie wa積; pomijaj帷 ogóln tematyk, któr tak, nawet po tylu latach wci捫 warto przywo造wa i opisywa, ta ksi捫ka pokaza豉 mi jedn z najbardziej odwa積ych, inspiruj帷ych kobiet, jakie kiedykolwiek „pozna豉m”. Helene nie tylko udowodni豉, 瞠 dla swojej rodziny jest w stanie zrobi wszystko – przede wszystkim pokaza豉, 瞠 w nawet najbardziej okrutnych, beznadziejnych warunkach, mo積a zachowa poczucie moralno軼i, dobro, ch耩 pomocy innym i mi這嗆 do drugiego cz這wieka. Autor nie sili si tutaj przy tym na sztuczne koloryzowanie, nie musi stawia Helene na piedestale, by czytelnik zrozumia, 瞠 jest 鈍iadkiem relacji o kim, kogo charyzma, odwaga i niez這mno嗆 powinny by niedo軼ignionym wzorem, nawet w obecnym 鈍iecie, gdzie na pierwszy rzut oka wydajemy si wolni.

O tym, 瞠 ksi捫ka robi tak du瞠 wra瞠nie na odbiorcy, decyduje chyba w豉郾ie przede wszystkim styl pisania Escobara. Jest bardzo oszcz璠ny w s這wach, nie dramatyzuje, nie stara si usilnie gra na emocjach, poniewa jest doskonale 鈍iadomy, jak wielki 豉dunek emocjonalny ju tkwi w tej historii, wi璚 nie ma 瘸dnej potrzeby dodatkowo j ubarwia. Cz瘰to pojawiaj si zatem króciutkie, niemal telegraficzne zdania, a opisy s za bardzo sugestywne, nawet je瞠li nie nale膨 do wybitnie szczegó這wych. Pisarz skupi si dok豉dnie na tych punktach, które nale篡 rozwin望 – naturalistycznie kre郵i obraz obozowej rzeczywisto軼i, z wszystkimi jej najciemniejszymi zakamarkami, a jednocze郾ie fantastycznie buduje swoich bohaterów. Nawet je郵i niektóre postacie pojawiaj si tylko na chwil, 豉two je sobie zwizualizowa i wpasowa w 鈍iat przedstawiony. No i nie musz chyba podkre郵a, jak niezwyk貫 jest czytanie o przedszkolu za這穎nym w samym sercu Auschwitz. Brzmi to absurdalnie, groteskowo, a jednak mo積a wyczu t namiastk szcz窷cia i nadziei, które musia造 poczu wszystkie dzieciaki, a tak瞠 przedszkolanki z Helene na czele, kiedy przez jaki czas mia造 dla siebie to wyj徠kowe miejsce.

A pocz徠kowo, przyznaj, nie by豉m jako szczególnie usatysfakcjonowana t ksi捫k. Kompozycja jest do嗆 ciekawa, bo uwaga – do opowie軼i o gównej bohaterce wprowadza nas sam Mengele, który podczas lotu samolotem, ponad dekad od zako鎍zenia wojny, przegl康a notatki zwi您ane z Auschwitz. Pó幡iej w豉軼iwa narracja przybiera form pami皻nika. Forma mi si podoba豉, aczkolwiek pocz徠kowo odnios豉m wra瞠nie, 瞠 autor p璠zi z wydarzeniami na 貫b, na szyj, jakby gdzie mu si spieszy這 i nie mia nawet chwili na zatrzymanie i szersze rozbudowanie danego kontekstu. Obawia豉m si, 瞠 ta tendencja mo瞠 si utrzyma, tym bardziej, 瞠 powie嗆 nie nale篡 do bardzo obszernych, na szcz窷cie Escobar najwyra幡iej chcia jak najszybciej przej嗆 do konkretnej akcji, a tutaj dostajemy ju porz康n, niepop璠zan niczym i dobrze przedstawion fabu喚.

Zako鎍zenie, czego si spodziewa豉m, zwali這 mnie z nóg i sprawi這, 瞠 potrzebowa豉m czasu, by nieco odetchn望, och這n望 i przegry潭 w sobie te wszystkie uczucia, które si pojawi造 podczas lektury kilkunastu ostatnich stron. Nie chc przez to powiedzie, 瞠 ksi捫ka jest przewidywalna; jak ju wspomnia豉m na samym pocz徠ku, chyba nigdy nie stanie si tak, 瞠 powie軼i osadzone w okresie II wojny 鈍iatowej przestan w jaki sposób zaskakiwa i depta emocjonalnie, bo mimo tylu 鈍iadectw, których przecie wci捫 przybywa, cierpienie ludzi 篡j帷ych w tych czasach nadal pozostaje praktycznie niewyobra瘸lne. Mario Escobar doskonale uchwyci wycinek tej rzeczywisto軼i, odnosz帷 si do niego z nale篡tym szacunkiem i dba這軼i.

„Ko造sanka z Auschwitz” to dzie這 pod niektórymi wzgl璠ami niemal minimalistyczne, za to obfite w emocje, przejmuj帷e, wnikaj帷e pod skór i pozostaj帷e w g這wie na d逝瞠j. Czytanie poch豉nia bez reszty, bo mimo tak niepokoj帷ego t豉 historycznego, chcemy by blisko Helene, chcemy chocia na chwil stan望 w jej 鈍ietle i zaczerpn望 od niej nieco odwagi. To przez to uwa瘸m, 瞠 jest w tej powie軼i co pi瘯nego i rozczulaj帷ego. Dobrze wiedzie, 瞠 nie ma takich okoliczno軼i, które zwalnia造by nas z bycia dobrymi, sprawiedliwymi i empatycznymi – te wszystkie warto軼i powinny trwa w nas bez wzgl璠u na sytuacj. Nie jest to 豉twe, ale jak najbardziej mo磧iwe.

"Wtedy zrozumia豉m, 瞠 by matk to co znacznie wi璚ej, ni wychowywa dzieci; to nagina dusz, a w豉sne ja na zawsze po陰czy si z ich pi瘯nymi niewinnym twarzami."

Kolejna cudowna i zarazem ci篹ka dla serca ksi捫ka, która na prawd potrafi da do my郵enia co robimy ze swoim 篡ciem. Jak dobrze mamy siedz帷 w ciep造ch domach z pe軟 lodówk, bez zmartwie czy kolejnego dnia wywioz nas na pewn 鄉ier. "Ko造sanka z Auschwitz" to przede wszystkim pokazanie co znaczy by matk, która za dzie熤i potrafi wskoczy w ogie. Czytaj帷 ksi捫k nie móg doj嗆 do mnie fakt, 瞠 wszystko co czytam jest oparte na faktach, a ka盥e z niedorzecznych wydarze nie jest wymys貫m autora. Co prawda zdarza造 si tak瞠 chwile, gdzie cz這wiekowi wyst瘼owa cie u鄉iechu na twarzy, lecz zawsze gdzie z ty逝 g這wy siedzia豉 my郵, 瞠 nawet te ma貫 chwile mog by zdmuchni皻e w jednym momencie.
Podejrzewam, 瞠 ka盥y w wi瘯szym lub mniejszym stopniu mia ju do czynienia z fabu豉 wojenn, przepe軟ion brutalno軼i i przede wszystkim niesprawiedliwo軼i, wi璚 mo瞠my si spodziewa co prze篡豉 Helene. Dla mnie w tym wszystkim najgorszy by fakt zabijania bezbronnych istot, które nawet dobrze nie zd捫y造 zobaczy tego 鈍iata, a ich ma貫 duszyczki ju zostawa造 wys豉ne do nieba. Lecz w ca造m z逝, zawsze pojawi si ta ma豉 iskierka dobra, która za wszelk cen pragnie cho troch uj望 cierpienia. T iskierk okazuje si Helene, kobieta, o go喚bim sercu, która nie jest w stanie patrze na to co j otacza i próbuje co wskóra. Po czasie los si u鄉iecha i zsy豉 szanse prowadzenia przedszkola, gdzie dzieci dostawa造by jedzenie czy mog造 najzwyczajniej w 鈍iecie, sp璠zi mi這 czas. Tutaj zaczyna si pojawia ta z豉 my郵, lecz sami ju musicie stwierdzi, czy jest ona s逝szna.
Wed逝g mnie fabu豉 jest jak najbardziej warta uwagi, zw豉szcza, 瞠 wszystko kiedy mia這 miejsce. Je郵i chodzi o przebieg lektury, nie mam wi瘯szych zastrze瞠, poniewa przemkn窸am przez ni bardzo szybko i dowiedzia豉m si wielu rzeczy, o których nie mia豉m kiedy bladego poj璚ia. Bohaterowie tak瞠 ukradli moje serce, zw豉szcza jeden z synów Helene, Blaz, który po kryjomu przed matk dowiadywa si wielu spraw i przekazywa rodzicielce. Ch這pak mimo m這do軼i, bardzo szybko dorós, patrz帷 na fakt, 瞠 nie siedzia bezczynnie i próbowa znale潭 jak彗olwiek pomoc czy drog ucieczki.
Reasumuj帷, ksi捫ka jak najbardziej jest warta przeczytania, zw豉szcza, 瞠 pokazuje jak bardzo mo瞠 zmieni 鈍iat jeden nieodpowiedzialny g逝piec.

"Czasami, gdy rzeczywisto嗆 dr璚zy dusz, lepiej jest uciec w marzenia."

Za ksi捫k dzi瘯uje portalowi CzytamPierwszy.

Avatar u篡tkownika - kamila9314
kamila9314

Niesamowite s dla mnie historie ludzi niez這mnych, ludzi którzy mimo upokorze i ci庵貫go igrania ze 鄉ierci potrafili walczy. Walka ta mia豉 wiele twarzy i form, zawsze jednak ci którzy j podejmowali mieli nadziej. Jedn z owych niez這mnych osób by豉 posta Helene Hannemann, bohaterka powie軼i #Marioescobara #Ko造sankazAuschwitz, która sta豉 si w豉郾ie tak iskr dla dzieci przebywaj帷ych w obozie cyga雟kim. Trafia do obozu, gdzie wyznaczona zostaje przez doktora Mengele do prowadzenia obozowego przedszkola. Korzystaj帷 ze wszystkich dost瘼nych 鈔odków stara si da tym najbardziej bezbronnym cho odrobin nadziei.

Ksi捫k czyta si szybko, jest stosunkowo krótka i napisana w sposób przyst瘼ny. O ile jednak styl i dostosowany do czytelnika j瞛yk jest niezwykle wa積y, o tyle ksi捫k ch這nie si g這wnie ze wzgl璠u na ciekaw fabu喚 i  poruszaj帷a histori.

Autor przedstawi t niechlubna kart z historii 鈍iata w sposób bardzo realistyczny. 安ietnie odda klimat tego miejsca. Poznamy ze szczegó豉mi jak dzia豉 aparat 鄉ierci III Rzeszy. Znajdziemy si w ciasnym bydl璚ym wagonie, poczujemy chroniczny gód, odczujemy przenikliwe zimno, a wreszcie spotkamy si oko w oko ze 鄉ierci.  Dzi瘯i narracji pierwszoosobowej mo瞠my dzieli z bohaterk strach, ból, smutek ale i tak cenne w obozie koncentracyjnym chwile szcz窷cia. Jej ko造sanka, jej przedszkole pozwoli豉 dzieciom, które swoje krótkie 篡cie mia造 zako鎍zy w komorach gazowych na chwile rado軼i i spokoju. Sta這 si azylem dla dzieci w Auschwitz.

Przede wszystkim ta historia pokazuje 瞠 nawet w miejscu które wydaje si opuszczone przez boga zawsze jest nadzieja. O tym 瞠 mi這嗆 matki i jej bezgraniczne im oddanie jest silniejsze ni 鄉ier. Jest to bolesna lekcja historii, któr powinno pozna jak najwi璚ej osób. Powinno si j przeczyta by w zapomnienie nie posz造  po鈍iecenie i bohaterstwo nie tylko Helene, ale i wielu innych, by nie posz這 ono a marne.

Dzi瘯uj portalowi czytam pierwszy za mozliwo嗆 przeczytania

Avatar u篡tkownika - agnesik
agnesik

Mia豉m chwile zw徠pienia zwi您ane z t ksi捫k. Najpierw, zanim j jeszcze kupi豉m i potem, kiedy ju zacz窸am czyta. Zastanawia豉m si, czy jestem w stanie i czy przede wszystkim chc czyta o Auschwitz, o do鈍iadczeniach doktora Mengele, o krzywdzonych dzieciach. Oczywi軼ie wiem, co si tam dzia這, ale wiedzie to jedno, ale czyta szczegó這we opisy to zupe軟ie inna sprawa. "Ko造sanka z Auschwitz" nie skupia si jednak na cierpieniu a na nadziei. Na nadziei na przetrwanie i tej odrobinie normalno軼i w trudnej obozowej rzeczywisto軼i.
Helene by豉 Niemk i nie musia豉 trafi do Auschwitz. Zdecydowa豉 jednak nie zostawia m篹a Roma i pi徠ki dzieci. Jako czysta Aryjka i w dodatku piel璕niarka zosta豉 wyznaczona przez Mengele do za這瞠nia przedszkola (by to element propagandy, poza tym Romowie byli przedmiotem jego bada). Postanowi豉 zawalczy o romskie dzieci, nie tylko w豉sne. Dzi瘯i uporowi, wytrwa這軼i i wielkiej odwadze zapewni豉 im warunki, które cho na kilka godzin pozwoli造 im zapomnie o tym, gdzie si naprawd znajduj.
Pi瘯na, wzruszaj帷a opowie嗆.

Fikcja literacka oparta na prawdziwej historii Helene Hannemann, która by豉 Niemk i po郵ubi豉 m篹czyzn romskiego pochodzenia.

W ‘43 roku zapukano do ich drzwi, poniewa wszyscy Romowie mieli zosta wywiezieni do Auschwitz.  Kobiecie pozwolono pozosta w domu, poniewa by豉 ona aryjskiego pochodzenia, jednak jako matka postanowi豉 wyjecha z dzie熤i, aby móc je chroni, jak to tylko mo磧iwe.

Helene jako piel璕niarka by豉 w odrobin lepszej sytuacji ni pozostali obozowicze, poniewa potrzebowano personelu medycznego w szpitalu obozowym. A ju nied逝go po uzyskaniu pracy w szpitalu kobieta zosta豉 ulubienic Josepha Mengele, który poleci jej za這篡 obozowe przedszkole, a na jego przygotowanie przeznaczy dwa baraki oraz dostarczy wszystkie zapotrzebowane przez Helene rzeczy. Kobieta cieszy豉 si, 瞠 mo瞠 da dzieciom cho troch normalno軼i w obozie, poniewa w przedszkolu mia造 one zabawki oraz wi瘯sze racje 篡wno軼iowe. Nie wiedzia豉 jednak, dlaczego Mengele tak bardzo interesuje si bli幡i皻ami i nie potrafi豉 wyja郾i, co dzia這 si z dzie熤i, które zabiera ze szko造. Niestety ju wkrótce mia豉 pozna i na w豉sne oczy zobaczy, po co w rzeczywisto軼i zosta這 za這穎ne przedszkole.

***

" S逝cha豉m tego przera穎na. Wiedzia豉m, 瞠 wcze郾iej czy pó幡iej mój najstarszy syn us造szy od kogo, co si dzieje z lud幟i, którzy przybywaj w poci庵ach, ba豉m si jednak my郵e o tym, jak ten horror wp造nie na jego rozwijaj帷y si umys. Jedenastolatek nie jest jeszcze gotowy zmierzy si z tym, czego Blaz musia do鈍iadcza w Auschwitz."

***

G喚boko poruszaj帷a historia kobiety, która zrezygnowa豉 z szansy na 篡cie, aby móc trwa przy swoich dzieciach do ko鎍a. Matka, jakiej pragn掖by ka盥y cz這wiek na ziemi, ciep豉 i wspieraj帷a, nie poddaj帷a si przeciwno軼iom losu. Kobieta walcz帷a o cho熲y najmniejsz namiastk normalno軼i dla najm這dszych przebywaj帷ych w obozach.

Mario Escobar przedstawi nam histori Helen w formie pierwszoosobowej, przez co czytaj帷 mamy wra瞠nie, 瞠 to sama kobieta opowiada nam o swoim losie. By mo瞠 dlatego jest to jeszcze bardziej poruszaj帷e, ni gdyby鄉y czytali zwyk造 opis czyjego 篡cia. Podczas czytania towarzyszy nam ca造 wachlarz emocji - od smutku i bólu, kiedy kobieta widzia豉 jak jej dzieci 篡j w obozie, poprzez przera瞠nie w chwili odkrycia prawdy o eksperymentach, do chwilowej rado軼i - gdy Helene u鈍iadomi豉 sobie, 瞠 mo瞠 da dzieciom cho troch rado軼i i zapomnienia w tej strasznej codzienno軼i. Zdecydowanie jest to ksi捫ka, któr czyta si jednym tchem, poniewa jeste鄉y ciekawi jak zako鎍zy si historia Helene, ale tak瞠 przera瞠ni ogromem jej cierpienia.

Powiedzie o tej historii, 瞠 jest poruszaj帷a to ma這. Tego, co czuje si podczas czytania nie da si opisa s這wami, ale moim zdaniem ka盥y powinien pozna cho troch 篡cie obozowe Helene Hannemann - kobiety, która wybra豉 macierzy雟two zamiast 篡cia.

Za mo磧iwo嗆 przeczytania dzi瘯uj @CzytamPierwszy

www.czytampierwszy.pl

Ta ksi捫ka jest rewelacyjna! Gdy tylko spotka貫m si z fragmentami ksi捫ki Zofii Na趾owskiej pt. „Medaliony” uzna貫m, 瞠 musz pog喚bi swoj wiedz na temat wydarze z czasów wojennych. Powie嗆 „Ko造sanka z Auschwitz” jest oparta na prawdziwej historii Helene Hannemann, matki pi璚iorga dzieci i 穎ny Cygana. Postanowi豉 dobrowolnie pój嗆 ze swoj rodzin do obozu Auschwitz. Za這篡豉 tam przedszkole mieszcz帷e si w barakach numer dwadzie軼ia siedem i dwadzie軼ia dziewi耩. Pokaza豉 mi, 瞠 nigdy nie mo積a si podawa, nawet wtedy, gdy wydaje nam si, 瞠 nie mamy szans. Pomimo, 瞠 wiedzia貫m jaki los mo瞠 spotka gównych bohaterów, mocno wierzy貫m w cud.

Czytaj帷 u鈍iadomi貫m sobie jak bezsilno嗆, bezbronno嗆 czuli wi篥niowie obozu. Dzi瘯i pierwszoosobowej narracji jeszcze lepiej mog貫m wczu si w histori Helene. Mn równie targa造 takie emocje jak z這嗆, bezsilno嗆, rozpacz i zdziwienie. Nie spodziewa貫m si, 瞠 ludzie mog posun望 si do tak okropnych rzeczy. Posta mówi帷a równie nie mo瞠 w to uwierzy: „W ci庵u ostatnich kilku lat widzia豉m wiele, lecz ludzkie okrucie雟two ma swoje granice. Przynajmniej wtedy tak my郵a豉m.” . Dlaczego tyle tysi璚y ludzi by這 zsy豉nych do obozów, zabijanych w komorach gazowych? Przecie Romowie czy 砰dzi to tak瞠 ludzie, którzy ró積i si od nas tylko wygl康em i zwyczajami. Pami皻ajmy o tym!

Ksi捫ka nie jest przeznaczona dla osób m這dszych. Pomimo tego, 瞠 jest przepe軟iona przemoc, 鄉ierci, brakiem równouprawnienia, to uwa瘸m, 瞠 ka盥y dojrza造 cz這wiek powinien si z ni zapozna. Czasami nie doceniamy tego, co mamy. Pomy郵my sobie, 瞠 ludzie w Auschwitz spali jedynie na deskach, jedli chleb z trocinami, umierali z wycie鎍zenia, g這du, czy nawet z powodu zwyk造ch chorób, które obecnie nie gro膨 nam 鄉ierci. Zatrzymajmy si, czy rozwój technologii jest a tak dobry jak nam si wydaje? Jeste鄉y ca造 czas 郵edzeni! Nie wiele brakuje i historia mo瞠 si znów powtórzy. Staniemy si tylko numerkami, daj帷ymi si manipulowa. Czy tego chcemy?

Dopiero zaczynam swoj przygod z tego typu ksi捫kami dlatego ci篹ko mi jest porówna j do jakiejkolwiek powie軼i. Wydaje mi si, 瞠 autor troch z豉godzi fakty. Czytaj帷 „Medaliony” czu貫m obrzydzenie, tutaj pojawi豉 si tyko bezsilno嗆 i z這嗆.

Podsumowuj帷, ksi捫ka jest warta waszej uwagi! Wcze郾iej nie zdawa貫m sobie sprawy, 瞠 wi篥niowie Auschwitz a tak bardzo cierpieli. Mario Escobar nauczy mnie docenia ka盥 chwil. Powie嗆 zmieni豉 mój pogl康 na 鈍iat przez co na zawsze pozostanie w mojej pami璚i.

Ksi捫k odebra貫m za punkty w portalu czytam pierwszy

Nie da si ukry, 瞠 na moim blogu dominuj recenzje romansów, erotyków b康 powie軼i dla m這dzie篡. Nie jestem pewna, ale najprawdopodobniej b璠zie to pierwsza recenzja ksi捫ki historycznej. Jednak to, 瞠 jak dot康 nie ukaza造 si recenzje ksi捫ek tego gatunku, to nie znaczy, 瞠 ich nie lubi. Uwielbiam historie zwi您ane z okresem II wojny 鈍iatowej, a zw豉szcza te, które koncentruj si na obozie zag豉dy Auschwitz Birkenau. „Ko造sanka z Auschwitz” zainteresowa豉 mnie zaraz po pojawieniu si jej w zapowiedziach Wydawnictwa Kobiecego. Dziwnym zrz康zeniem losu, otrzyma豉m egzemplarz do recenzji, mimo i si o niego nie ubiega豉m, nie dosta豉m 瘸dnej propozycji jej zrecenzowania. Ogromnie si jednak ciesz, 瞠 dane by這 mi pozna t histori…
Niemcy, 1943 rok. Helene Hannemann budzi swoje dzieci, aby zacz窸y szykowa si do szko造. Jej m捫 Johann niedawno straci prac i nie ma szans na now ze wzgl璠u na swoje romskie pochodzenie. Jednak zanim rodzina Hannemann rozpocznie kolejny dzie, ich codzienno嗆 przerywaj mundurowi wys豉ni przez SS.
Johann razem z pi璚iorgiem dzieci maj zosta zes豉ni do Auschwitz, poniewa w ich 篡豉ch p造nie romska krew. Helene jest czystej krwi Niemk i mo瞠 zosta, a mimo to dobrowolnie postanawia opu軼i dom razem z najbli窺zymi. Wszyscy trafiaj do nazistowskiego obozu koncentracyjnego.
Johann zostaje oddzielony od reszty rodziny, a Helene jako wyszkolona piel璕niarka zostaje
wyznaczona przez doktora Mengele do prowadzenia obozowego przedszkola. Nie ma z逝dze co do brutalnych zamiarów tego cz這wieka. Chce jednak da tym ma造m niewinnym istotom cho cz御tk nadziei oraz poczucie normalno軼i.
„Ko造sanka z Auschwitz” jest niejako ho責em autora dla Helene Hannemann – Niemki, która zrezygnowa豉 z wolno軼i na rzecz pozostania z rodzin, nawet je郵i oznacza這 to zsy趾 do Auschwitz. To pewnego rodzaju pomnik na cze嗆 kobiety, która w pe軟i po鈍i璚i豉 si roma雟kim dzieciom: ucz帷 je, opiekuj帷 si nimi, walcz帷 o ich lepszy byt.
Historia zosta豉 napisana w formie pami皻nika prowadzonego przez sam Helene, cho autor w wyja郾ieniach wyra幡ie podkre郵a, 瞠 nie posiada 瘸dnych informacji, czy ta kobieta faktycznie prowadzi豉 takowy dziennik. Taka forma prowadzenia tej historii znacznie uatrakcyjni豉 t opowie嗆. Sprawi豉, 瞠 nie jest to tylko „sucha” biografia, ale pe軟a emocji historia brutalnej rzeczywisto軼i lat 40. XX wieku.
Ksi捫ka ta dostarczy豉 mi kilka interesuj帷ych faktów, informacji, których jak dot康 nie by豉m 鈍iadoma. Nie mia豉m na przyk豉d poj璚ia, 瞠 w tak bestialskim miejscu funkcjonowa這 przedszkole. Mario Escobar wszystko idealnie wywa篡 w swojej ksi捫ce. W odpowiednich ilo軼iach dostarcza czytelnikowi dramatyczne i bolesne fakty, dotycz帷e traktowania ludno軼i cyga雟kiej w czasie wojny, ale równie przelewa na papier wiele pozytywnych emocji, dzi瘯i którym ksi捫ka ta nabiera drugiego wymiaru. Bo „Ko造sanka z Auschwitz” to przede wszystkim historia o NADZIEI.
Na ko鎍u ksi捫ki zawarte s wyja郾ienia autora, w których zaznacza on, które osoby, miejsca b康 wydarzenia by造 prawdziwe, autentyczne, a które by造 tylko i wy陰cznie fikcj literack. Dodatkiem jest równie krótki s這wnik niemieckich sów, wyra瞠, wykorzystanych w tej powie軼i. Wydawnictwo Kobiece postanowi這 wyda t histori w twardej oprawie, co mnie bardzo cieszy, gdy wed逝g mnie tego typu historie zas逝guj na jak najlepsz opraw.
Cudowny zbieg okoliczno軼i, zwyk豉 pomy趾a b康 zrz康zenie losu – cokolwiek zes豉這 do mnie t ksi捫k, to ciesz si, 瞠 mia豉m okazj j przeczyta i pozna t niezwyk陰 bohaterk – Helene Hannemann.

Moja ocena: 8/10

Mario Escobar w ksi捫ce „Ko造sanka z Auschwitz” przytoczy opart na faktach histori Helene Hannemann, która wstaje rano, jak ka盥ego dnia. Niemniej jednak ten dzie okazuje si zupe軟ie innym od wszystkich, które prze篡豉 do tej pory. Odmienia jej 篡cie nie do poznania.

Jej m捫 jest romem, co oznacza w 篡豉ch jej pi璚iorga dzieci równie p造nie romska krew. Zostaj zatrzymani przez SS i przetransportowani do obozu. Helene nie musia豉 i嗆, z uwagi na swoje niemieckie pochodzenie, mog豉 po瞠gna si z m篹em i swoimi ukochanymi dzie熤i i zosta豉by puszczona wolno. Niemniej jednak, która matka pozwoli odebra sobie dzieci, a sama dalej b璠zie cieszy豉 si przywilejami 篡cia na wolno軼i. Z pewno軼i nie Helene.

Nie opu軼i豉 ona swoich dzieci w tej trudnej sytuacji i posz豉 razem z nimi na nieprzyjemno軼i losu, które zgotowa豉 im wojna.

Ca豉 rodzina trafia do obozu koncentracyjnego, gdzie warunki 篡cia s niezwykle trudne, a kobiety i m篹czy幡i zostaj od siebie oddzieleni. Niemniej jednak Helen z uwagi na swoje pochodzenie zostaje wybrana przez doktora Mengele do prowadzenia w obozie przedszkola dla dzieci. Jest to jedyne 鈍iate趾o w tunelu, które ka盥ego kolejnego dnia w tych okropnych czasach daje jej nadziej i nadaje jej 篡ciu sens.

„Ko造sanka z Auschwitz” to niezwykle poruszaj帷a ksi捫ka, której nie sposób przeczyta nie roni帷 貫z. Opowiada prawdziw i poruszaj帷 histori, której nie sposób od這篡, nie poznaj帷 jej fina逝.

czytampierwszy.pl

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia opisana przez Mario Escobara w ksi捫ce „Ko造sanka z Auschwitz” to okrutna rzeczywisto嗆, która spotyka豉 wielu ludzi w trudnych czasach, którymi by豉 wojna. 砰cie Helene Hannemann, które z dnia na dzie zmieni這 si w koszmar. Ca陰 rodzin trafili do obozu koncentracyjnego, gdzie jedynie prowadzone przez ni przedszkole dla dzieci dawa這 jej nadziej i motywowa這 do walki o 篡cie. Niezwykle poruszaj帷a historia, któr ka盥y powinien pozna.

czytampierwszy.pl

Wojna to najgorszy czas i chocia teraz w Polsce jej nie ma to nadal pojawiaj si nowe ksi捫ki o tym okrutnym czasie. Tym razem si璕n窸am po smutn histori kobiety oraz jej rodziny.
Helene Hannemann jest czystej aryjskiej krwi a jej m捫 jest Romem, znali si od dzieci雟twa i po陰czy豉 ich prawdziwa mi這嗆 która przetrwa豉 wszystkie ci篹kie dni. "Wywodzili鄉y si z bardzo ró積ych kultur. W ko鎍u jednak mi這嗆 pokona豉 przeszkody i uprzedzenia otaczaj帷ego nasz 鈍iata. Naturalnie, po 郵ubie wiele wycierpieli鄉y". Pewnego dnia w ich domu pojawia si policja z rozkazem Heinricha Himmlera, m捫 Helene oraz pi璚ioro dzieci zostaj zes豉ni do obozu, ona mo瞠 wybra wolno嗆 lub 篡cie w piekle, jej wybór jest z góry wiadomy. "Poprowadzili nas przez korytarz do wyj軼ia. M捫 szed pierwszy z dwiema walizkami, tu za nami obaj m這dsi rang policjanci. Potem dwaj nasi starsi synowie, bli幡iaki czepiaj帷e si mojego p豉szcza i ja z Adali na r瘯ach". Helene oraz Johann pomimo te 瞠 sami byli g這dni i spragnieni ca造 transport wszystko co mieli oddawali dzieciom, tak samo w obozie, kobieta przez trzy dni nie jad豉 瞠by dzieci dosta造 troch wi璚ej jedzenia a gdy wspó趺okatorki chcia造 si陰 odebra im p豉szcze chcia豉 si nawet bi 瞠by je ochroni. Przy 篡ciu utrzymywa這 ich jedynie przedszkole, próbowali wprowadzi troch normalno軼i w ich okrutny los, to dzi瘯i niemu mieli czym zaj望 si ca造 dzie i nie my郵e o tym 瞠 nie daleko nich co chwila kto umiera.
Chocia ka盥y wiedzia jaki czeka ich koniec 逝dzili si 瞠 mo瞠 uciekn, mo瞠 zostan zes豉ni gdzie indziej to pomaga這 im nie za豉ma si i si nie podda. Przez t ca陰 sytuacje ka盥y my郵a tylko o sobie, nie ufa nikomu, przetrwa豉 tylko mi這嗆 do dzieci, ka盥a matka chcia豉 瞠by to jej dziecko si najad這, 瞠by mia這 ciep這 i 瞠by to ono prze篡這.
To dzi瘯i takim historiom które s oparte na faktach zaczynamy docenia to co mamy i w jakich czasach 篡jemy, nabieramy te szacunku do starszych osób które pami皻aj czasy i do tej pory nie mog o nich zapomnie.

Ksi捫k odebra豉m za punkty w portalu Czytam Pierwszy

Avatar u篡tkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz

W marcu swoj premier mia豉 niepozorna rozmiarowo ksi捫ka hiszpa雟kiego pisarza Mario Escobar pt.”Ko造sanka z Auschwitz”. Opowiada (prawdziw!) histori Niemki, 穎ny Roma, matki 5 dzieci „mieszanego” pochodzenia, która podejmuje decyzj, by razem z zes豉n rodzin pojecha do obozu Auschwitz II Birkenau. Jest to opowie嗆 gównie o matczynej mi這軼i, instynkcie macierzy雟kim, który jest najsilniejszy ze wszystkich. Jest to te opowie嗆 o cz這wiecze雟twie, o tym jak nie zatraci w豉snego ducha, mimo przeciwno軼i, mimo nieszcz窷. A tak瞠 o oboj皻no軼i, która jest gorsza od wszystkich innych negatywnych uczu, jest najgorszym, czym mo瞠my potraktowa innego cz這wieka. Historia przypomina nam, 瞠 wszystkie chwile 篡cia s skarbem, musimy pami皻a o tym, co mamy, o wszystkich tych ma造ch i niepozornych momentach, które na co dzie jako nam uciekaj, a które powinni鄉y przyjmowa z wdzi璚zno軼i, docenia je i cieszy si nimi, bo w豉郾ie dzi瘯i nim mo瞠my godnie i spokojnie 篡, by cz這wiekiem. Bo przecie niektórym nawet to zosta這 odebrane.

Historia przestrzega nas tak瞠 przed rasizmem, przez z造m traktowaniem mniejszo軼i narodowych – przecie ka盥y z nas jest cz這wiekiem, niezale積ie od wyznania czy koloru skóry.

Lektura powie軼i jest ci篹ka, ale wa積a. Mocno wzruszaj帷a, ale warto przeczytania, je郵i nawet nie po to by pog喚bi wiedz o tamtych wydarzeniach, to po to by doceni swoje 篡cie i cz這wiecze雟two. Ciesz si, 瞠 po ni si璕n窸am, chocia niecz瘰to czytam powie軼i o tak ci篹kich tematach. Ksi捫k oceniam na 8/10 i zapraszam do przeczytania ca貫j recenzji na moim blogu kryminalnatalerzu.pl

Recenzja powsta豉 na potrzeby portalu CzytamPierwszy

_________________

„Czasem musimy straci wszystko, aby zrozumie, co jest najwa積iejsze. Kiedy 篡cie odbiera nam rzeczy, bez których – jak dot康 s康zili鄉y – nie da si 篡, i zostawia nas nagich wobec rzeczywisto軼i, prawdziw warto嗆 zyskuje to, co do tej pory pozostawa這 niewidoczne.”

Wojna nie zna ciszy. Wci捫 brzmi huki pocisków spadaj帷ych z lec帷ych nad miastem samolotów. Karabiny wysy豉j serie pocisków dosi璕aj帷ych kolejnych cia. Ci篹arówki zatrzymuj si, a 穎軟ierze karz ludziom wchodzi do 鈔odka. Nie zwracaj uwagi na krzyki i b豉gania. Maj rozkazy, które musz wykona. Wojna nie zna ciszy ani wspó販zucia.

Helene Hannemann by豉 zwyczajn Niemk, która mia豉 kochaj帷ego m篹a, cudowne dzieci i dobr prac. Jej 篡cie nie ró積i這 si zbytnio od 篡cia innych kobiet. Wstawa這 rano, budzi豉 dzieci, przygotowywa豉 je do szko造, a potem razem z nimi wychodzi豉 z domu. Tak wygl康a豉 jej codzienno嗆 a do dnia przybycia SS-manów.

Ko造sanka z Auschwitz Maria Escobara to historia zainspirowana 篡ciem Helene Hannemann. W tej ksi捫ce przenosimy si — nie po raz pierwszy i nie ostatni — do czasów II wojny 鈍iatowej, kiedy 鈍iat stan掖 na g這wie. Wtedy w豉郾ie na terenie okupowanej Polski powstawa造 niemieckie obozy koncentracyjne, do których wysy豉no 砰dów, Polaków, ale tak瞠 ludzi innych narodowo軼i, w tym Romów. Do tej grupy nale瘸 m捫 Helene oraz jej dzieci, dlatego zostali zes豉ni do Auschwitz, a kobieta nie zamierza豉 ich zostawia samych, wi璚 równie ruszy豉 w drog do piek豉 na ziemi.

Helene by豉 zwyk陰 kobiet, która nagle znalaz豉 si w obozie koncentracyjnym ze swoimi dzie熤i i m篹em, Johannem. M篹czyzna zosta oddzielony od rodziny i odes豉ny w inne miejsce, by pracowa. Pó幡iej dowiemy si, 瞠 trafi do Kanady, gdzie mia szans na prze篡cie. Jednak jego osobie autor nie po鈍i璚a wiele uwagi. Skupia si raczej na postaci kobiety i jej dzieci. Najpierw musieli przetrwa podró bydl璚ymi wagonami — z historii wiemy, 瞠 nie by to 瘸den luksus, a wiele osób gin窸o przed przybyciem do obozu. A potem trafili do baraku Rosjanek, który nie by o wiele lepszym miejscem ni poci庵. Trudno sobie wyobrazi, 瞠 ludzie mog doj嗆 do takiego zezwierz璚enia. Na szcz窷cie pó幡iej Helene zostanie przeniesiona do baraku Niemek, w którym poczuje si niemal jak w domu. Do tego jako wyszkolona piel璕niarka dostanie prac u doktora Mengelego oraz stworzy przedszkole — jedyn odskoczni dla dzieci w Auschwitz.

Autor wzi掖 na siebie trudne zadanie opisania historii z perspektywy kobiety, która musia豉 篡 w obozie i chroni swoje dzieci. Z ksi捫ek i opowie軼i wiemy, jak wygl康a豉 sytuacja w obozach koncentracyjnych. Gód, paso篡ty i choroby by造 na porz康ku dziennym, a 鄉ier zdawa豉 si mieszka razem z lud幟i w barakach. Tak by這 i tutaj. Helene na w豉sne oczy widzia豉 鄉ier zszytych przez okrutnego lekarza bli幡i徠 czy kobiety, która w rozpaczy rzuci豉 si na drut elektryczny. Jednak nie mówi這 si o tym otwarcie. Niemieccy 穎軟ierze wmawiali dzieciom, 瞠 krematoria to naprawd tylko piekarnie, a unosz帷y si dym 鈍iadczy o pieczonym chlebie.

Warto bli瞠j przyjrze si doktorowi Mengelemu. Jest postaci historyczn tak jak wielu bohaterów wyst瘼uj帷ych w ksi捫ce. Rzeczywi軼ie zleci Helene stworzenie przedszkola, ale nie kierowa si trosk o dzieci. Kobieta mia豉 dba o jego króliki do鈍iadczalne, czyli bli幡i皻a. Mengele pod mask dobroci ukrywa swoj drug natur. Potrafi posun望 si nawet do tego, by zszy rodze雟two w sztuczne bli幡iaki syjamskie. A to tylko drobna dawka tego, co robi w swoim gabinecie.

Wiele faktów z ksi捫ki zgadza si z rzeczywisto軼i. W Auschwitz stworzono przedszkole, w którym dzieci dostawa造 nieco wi璚ej jedzenia — przynajmniej przez pewien czas. Pojawi造 si tam karuzele, plac zabaw. Podczas lektury wydawa這 mi si to tak nierealne, 瞠 musia豉m upewni si, czy autora zbytnio nie ponios豉 wyobra幡ia. Helene równie jest postaci realn i w sumie zgadza這 si wszystko poza pisaniem przez ni pami皻nika, o czym Escobar sam pisze na koniec ksi捫ki.

Je郵i chodzi o tytu這w ko造sank, to pojawia si kilkakrotnie w trakcie historii. Helene nuci j dzieciom, uspokaja je i daje pewn nadziej, która niestety ju po chwili ga郾ie pod wp造wem kolejnych wydarze.

Autor postara si o wszystko. Zrobi s這wniczek terminów, które by造 powszechnie u篡wane w obozie, a które dla nas ju nie by造by tak zrozumia貫. Nie brakuje te zdj耩 obozu, dzi瘯i czemu lepiej mo瞠my wyobrazi sobie, jak to wszystko wygl康alo

Ko造sanka z Auschwitz Maria Escobara to opowie嗆 o odwadze, nadziei, ale te cierpieniu i 鄉ierci. Jest histori o prawdziwych wydarzeniach ubranych w ramy powie軼i, która czasami wydaje si wr璚z nierealna. Pozycja odpowiednia dla osób, które chcia造by lepiej pozna 鈍iat obozów, a zw豉szcza tych, w których umieszczano Romów.

Za mo磧iwo嗆 recenzji dzi瘯uj www.czytampierwszy.pl

Niektóre ksi捫ki zostaj w nas na d逝瞠j. Opowiadaj historie wywo逝j帷e trudne historie i konfrontuj z nie豉twymi emocjami. Czy w zwi您ku z tym nale篡 ich unika? Nic bardziej mylnego! To w豉郾ie je zaliczam do naprawd warto軼iowej literatury.

„Ko造sanka z Auschwitz” opowiada histori Heleny Hennemann, Niemki, 穎ny Roma i matki pi璚iorga dzieci. To fabularyzowana biografia kobiety, która dobrowolnie zgodzi豉 si pój嗆 do obozu zag豉dy, byleby tylko nie opu軼i swojej rodziny. I wreszcie to ksi捫ka na cze嗆 tej, która za這篡豉 w Auschwitz... przedszkole i w鈔ód mordów i brutalno軼i próbowa豉 zapewni najm這dszym chocia szcz徠ki dzieci雟twa.

Wydawa這by si, 瞠 obozy zag豉dy to temat opowiedziany na wszystkie mo磧iwe sposoby. Jak si okazuje... niekoniecznie. Wci捫 jest wiele do wyja郾ienia, podkre郵enia, czy nawet ujawnienia. Ta ksi捫ka prezentuje now perspektyw i opowiada o losach nieznanej mi do tej pory kobiety. A trzeba podkre郵i, 瞠 jest co wspomina. Helena w najtrudniejszych dla niej chwilach wykaza豉 si zarówno ogromn odwag jak troskliwo軼i o los najm這dszych. To historia pope軟iona bólem, cierpieniem, ale te mi這軼i i oddaniem.

„Wydostaniemy si, chocia nie jestem pewna, czy 篡we. Mog trzyma w zamkni璚iu tylko nasze cia豉, t mieszanin ko軼i i mi窷ni powoli obracaj帷ych si w proch. Nie mog jednak wi瞛i naszych dusz”.

Musz was uprzedzi, mo瞠cie si spodziewa po tej opowie軼i wielu trudnych emocji, momentami bardzo drastycznych opisów i wydarze mro膨cych krew w 篡豉ch. To trudna relacja z przesz這軼i, które tak naprawd nie powinna mie miejsca. Ale jest to te wiele sów o mi這軼i, t瘰knocie, trosce i macierzy雟twie. To historia trudnych wyborów oraz najlepsza opowie嗆 o tym, co to znaczy by matk.

Przedszkole w Auschwitz. Brzmi abstrakcyjnie? Ale to prawda.
Helen Hannemann urodzi豉 si jako Niemka o klasycznej aryjskiej urodzie. Jak to mo磧iwe,瞠 trafi豉 do Auschwitz?
Poniewa po郵ubi豉 Roma, a zgodnie z rozporz康zeniem Reichsfuhrera SS Heinricha Himmlera wszyscy Romowie mieli trafi do obozów koncentracyjnych.

,,Moje dzieci by造 zupe軟ie niewinne. Jedyna ich ,,zbrodnia" polega豉 na tym, 瞠 mia造 ojca Cygana. "

Gdy SS przysz這 po jej m篹a i pi徠k ich dzieci ona jako Niemka mog豉 zosta w domu. Wybra豉 rodzin.

,, -Uwa瘸 pan, 瞠 matka zostawi豉by swoje dzieci w takiej sytuacji?
-By豉by pani zszokowana, gdybym pani powiedzia, co musia貫m ogl康a w ci庵u ostatnich kilku lat - odpar. "

Helen to niesamowita kobieta, mimo wielu przeciwno軼i losu: rozdzielenia z m篹em, g這du, ch這du, upokorzenia nigdy si nie podda豉. Robi豉 wszystko by ochroni swoje dzieci. Gdy w obozie pojawi si doktor Josef Mengele jej los troch si poprawi. Najpierw by豉 obozow piel璕niark, a pó幡iej zosta豉 wyznaczona do prowadzenia przedszkola. Mengele pod przykrywk przedszkola dla ma造ch Cyganów przeprowadza eksperymenty na bli幡i皻ach. Helen tak瞠 by豉 matk bli幡iaków Emily i Ernesta i codziennie dr瘸豉 o 篡cie swoich dzieci.
Ta powie嗆 to tak naprawd bolesna historia matki, która robi豉 wszystko by jej w豉sne oraz obce, cyga雟kie dzieci mia造 cho troch rado軼i w obozowej rzeczywisto軼i.

,,By豉m starym statkiem w鈔ód burzy - przy 篡ciu trzyma造 mnie tylko moje dzieci."

Niepo鈔edni rol w ,,Ko造sance z Auschwitz" odegra doktor Josef Mengele, nazywany Anio貫m 妃ierci, który w imi chorych idei zabi wielu ludzi i nigdy nie poniós za to kary...

,,Wyobra瘸m sobie, 瞠 nie pochwala pani moich metod (...),lecz ja jedynie pozwalam dzia豉 naturalnej selekcji: s豉bsi musz umrze, a silniejsi prze篡."

Obok tej ksi捫ki nie sposób przej嗆 oboj皻nie. Na raptem 220 stronach opisane jest ogromne okrucie雟two III Rzeszy. My郵, 瞠 ka盥y powinien j przeczyta. Na mnie wywar豉 du瞠 wra瞠nie.
Ksi捫k odebra豉m za punkty w portalu

Avatar u篡tkownika - MariDa
MariDa

Temat obozów koncentracyjnych nieustannie budzi wiele emocji. Na ich temat powsta這 wiele historii – nie zawsze prawdziwych. Ale nie nale篡 zapomina, 瞠 obóz to nie tylko cyfry i statystyki, ale przede wszystkim ludzie. „Ko造sanka z Auschwitz” Mario Escobara to opowie嗆 inspirowana prawdziw histori Helene Hannemann, która zrobi豉 co, na co wielu ze strachu by si nie odwa篡這.

Nim Helene Hannemann trafi豉 do obozu koncentracyjnego, wiod豉 spokojne 篡cie wraz ze swoim m篹em, Romem, oraz pi徠k dzieci. Nie by這 im 豉two, jednak nazi軼i zdawali si ich nie dostrzega. Jednak wszystko si zmieni這 w maju 1943 roku o poranku. Helene wraz ze swoimi dzie熤i zosta豉 zatrzymana i zmuszona do powrotu do mieszkania. Zmuszona zosta豉 równie do podj璚ia pewnej decyzji. Rozpocz掖 si koszmar.

„Ko造sanka z Auschwitz” to kolejna opowie嗆 o obozowym 篡ciu, jednak tym razem nieco inna, bo 豉godniejsza. Na pierwszym planie jest Helene i jej dzieci, a w krótkim czasie pojawia si równie przedszkole. To do嗆 nietypowe, by to dzieci by造 na pierwszym planie, spychaj帷 okrutne zbrodnie na ten dalszy. W ogóle sama idea szko造 w takim miejscu brzmi co najmniej niedorzecznie. A jednak! Nie spotka豉m si z czym takim nigdy wcze郾iej, a czyta豉m ju niejedn opowie嗆 po鈍i璚on obozom koncentracyjnym.

Jestem pod ogromnym wra瞠niem autora, który na nieca造ch 220 stronach zdo豉 zawrze opowie嗆, która zdaje si mie znacznie wi璚ej stron! Krótka, a jednocze郾ie obszerna. W ogóle nie czu, 瞠 ta niepozorna, króciutka ksi捫ka opisuje wydarzenia na przestrzeni nieco ponad jednego roku! Czyta si p造nnie, niemal瞠 b璠帷 cz窷ci historii. Nie czu ani znudzenia, ani zawrotów g這wy. Wszystko jest wywa穎ne.

Wa積e jest równie przes豉nie, które powinno zapa嗆 w pami璚i na ca貫 篡cie. To kolejna pozycja, która u鈍iadamia, w jak dobrych czasach przysz這 nam 篡. Mamy dach nad g這w, mnóstwo jedzenia, swobod, a i tak narzekamy, 瞠 jedzenie jest z glutenem, 瞠 musimy jecha poci庵iem zamiast wygodnie samochodem… „Ko造sanka w Auschwitz” to kolejna ksi捫ka, która powinna nami wstrz御n望 i zmusi do pot篹nej refleksji, a cz瘰to równie przewarto軼iowania swojego 篡cia.

Je郵i czytali軼ie ju cokolwiek pozostaj帷ego w tematyce obozowej, ta ksi捫ka wyró積i si blisk obecno軼i przedszkola. Rado軼i dzieci. Czyta豉m wiele ksi捫ek, jednak po raz pierwszy mog豉m obcowa z miejscem, które nie powinno istnie w takim miejscu jak Auschwitz. Oczywi軼ie jej bohaterowie istnieli naprawd, a niektóre nazwiska s prawdziwe. To dodatkowy impuls, wywo逝j帷y smutek w sercu.

Chwilami cz這wiek zapomina, 瞠 historie opisane na stronach ksi捫ki wydarzy造 si naprawd. „Ko造sanka z Auschwitz” chwyta za serce i ci篹ko si od niej oderwa. Ciekawo嗆 jest ogromna, a chwile napi璚ia mno膨 si z ka盥 kolejn stron. Gor帷o polecam. Ka盥e 鈍iadectwo zbrodni zas逝guje na przeczytanie.

Trzymam kciuki, 瞠by t ksi捫k przeczyta這 jak najwi璚ej osób. Historia Niemki, która wraz dzie熤i i m篹em trafia do Auschwitz. Mimo, 瞠 ona jest "czystej" krwi, to nie chc帷 opuszcza swoich dzieci i rodziny udaje si razem z nimi. Po kilkunastu stronach chcia豉m t ksi捫k od這篡. Musia豉m, to zrobi, poniewa jest tak smutna i dramatyczna! Wszystkie ksi捫ki o takiej tematyce pozostaj z nami na bardzo d逝go i nie da si o nich zapomnie. Z t by這 tak samo. Helene w obozie dostaje polecenie od samego Josepha Mengele, aby otworzy tam przedszkole. A serce mnie boli, 瞠 to wszystko by這 robione "pod publiczk"! Tylko po to, 瞠by si pokaza i udowodni, jak 鈍ietne warunki tam panuj... Ksi捫k ostatecznie poch這n窸am podczas jednej podró篡. Jest przera瘸j帷o smutna, prawdziwa i wzruszaj帷a. Do tego jest przepi瘯nie wydana, w twardej oprawie. I z jednej strony 瘸這wa豉m, 瞠 ma ona tylko 240 stron, a z drugiej nie wiem czy to nie lepiej, 瞠 zamyka si ona tylko w tylu. Czy da豉bym rad czyta o tym d逝瞠j? Musicie j przeczyta!

Tematyka obozowa jest mi znana nie od dzi. To zawsze s ksi捫ki, które poruszaj najdelikatniejsze struny mojej duszy... Zawsze wywo逝j mas pyta i niezrozumienia dla ludzkiego okrucie雟twa... "Ko造sanka z Auschwitz" ró積i si od tych ksi捫ek, które do tej pory czyta豉m. Przedszkole z placem zabaw, hu鈣awkami i karuzelami na terenie obozu? Nie taki obraz zawsze mia豉m przed oczami... Czy to mo磧iwe? I dlaczego? Musicie przeczyta, 瞠by si przekona. Ko造sanka to ksi捫ka, któr czyta si na raz. My郵a豉m, 瞠 nie dam rady... Nie tak dawno Tatua篡sta zdepta moje serce. Jednak jak ju wspomina豉m ta historia swoim przekazem ró積i si troch od pozosta造ch... Nie zmienia to natomiast faktu, 瞠 豉dunek emocjonalny jaki nam serwuje jest ogromny. Wzmacnia go fakt, 瞠 historia opowiedziana jest z poziomu kobiety a przede wszystkim Matki. Czytaj帷 t opowie嗆 co chwil mia豉m przed oczami siebie sam i moje dzieci - to mnie zabija這 podwójnie. Wiem i nie musz si nad tym nawet zastanawia, 瞠 post徙i豉bym tak samo jak gówna bohaterka....

Pi瘯na i wzruszaj帷a historia kobiety, która wbrew zdrowemu rozs康kowi dobrowolnie pozwoli豉 zabra si do Auschwitz, tylko po to, by nie rozdzielano jej z rodzin i by mog豉 opiekowa si swoimi dzie熤i.

Helene, która by豉 rodowit Niemk, wraz z m篹em cyganem i dzie熤i trafia do obozu cyga雟kiego w Birkenau. Jako piel璕niarka mo瞠 liczy na troch lepsze warunki ni pozostali wi瞛niowie - lekarze i piel璕niarki to w Auschwitz "towar" deficytowy i ka盥a para r彗 jest na wag z這ta. Jej pobyt w obozie zbiega si z pojawieniem si doktora Mengele, który z racji jej pochodzenia, traktuje j lepiej ni pozosta造ch wi篥niów i zleca jej za這瞠nie i prowadzenie obozowego przedszkola. Helene z zapa貫m podejmuje si tego zadania - ma nadziej na polepszenie warunków 篡cia zarówno swojej pi徠ki dzieci, a tak瞠 nawet setki potomków cyga雟kich rodzin. Wbrew pozorom Mengele dba o zaopatrzenie przedszkola w artyku造 szkolne, w bajki, a tak瞠 mleko, czy chleb dla dzieciaków. Przez kilka godzin Helene zapewnia dzieciom lepszy, ciep造 posi貫k, niewielk rozrywk w postaci kredek, czy filmów animowanych, a w zimie tak瞠 ciep貫 pomieszczenie, w którym mog rozgrza si po godzinach sp璠zonych na mrozie ka盥ej nocy.

Stopniowo Helene zaczyna dostrzega w Mengele potwora, który mimo pozornie ciep貫go i uprzejmego zachowania, tak naprawd torturuje dzieci, prowadz帷 swoje chore eksperymenty.

Bardzo dobrze napisana, mimo ci篹kiego tematu ksi捫k czyta這 si naprawd dobrze i szybko. Czytelnik uto窺amia si z gówn bohaterk, dopingowa j w dzia豉niu i wczuwa si w ci篹k sytuacj wi篥niów. My郵, 瞠 ka盥y powinen zapozna si z t pozycj, bo naprawd autor wykona kawa dobrej roboty!

Trudno pisa o ksi捫kach poruszaj帷ych tak dramatyczny temat. Trudno powiedzie "fajna", "przyjemna", "ciekawa"... Takie ksi捫ki s nie do opisania. Takie ksi捫ki s 鈍iadectwem okrucie雟tw, 鈍iadectwem bezmiaru z豉, któr jeden cz這wiek mo瞠 wyrz康zi drugiemu. Takie ksi捫ki powinni鄉y czyta, aby pami皻a. I tak ksi捫k jest "Ko造sanka". 安iat obozu widziany oczami Niemki, 穎ny Cygana i matki pi徠ki cyga雟ki dzieci, która jest z nimi do samego ko鎍a. Ta historia pokazuje kawa貫k obozowego 鈍iata i 篡cia. Koncentruje si na dzieciach i eksperymentach doktora Mengela. Jednak wbrew wszystkiemu ksi捫ka jest napisana w taki paradoksalnie lekki sposób. Warto j przeczyta, warto pozna histori Helene i jej rodziny, prawdziw, niestety nie wymy郵on. Polecam.

Avatar u篡tkownika - monikad
monikad
Przeczytane:2019-06-29, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2019,
Avatar u篡tkownika - kasiasoltys
kasiasoltys
Przeczytane:2019-05-30, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2019, 52 ksi捫ki 2019,

Poruszaj帷a do granic mo磧iwo軼i, ukazuje niezwykle trudne 篡cie w obozie. Temat dzieci bardzo trudny do przebrni璚ia. Jestem troch zawiedziona ko鎍em ksi捫ki jednak na pewno d逝go zostanie w mojej pami璚i.

Avatar u篡tkownika - DoBookowejDeski
DoBookowejDeski
Przeczytane:2019-05-26, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

Druga wojna 鈍iatowa. Niemcy. Helene, 穎na cygana, matka pi璚iorga dzieci, w tym bli幡i徠, wychodz帷 z dzie熤i do szko造 na klatce schodowej natyka si na SS-manów. Komunikat jest prosty: zabieramy cygana i dzieci do obozu. Pani mo瞠 zosta, bo jest Pani Niemk. Helene bez wahania podj窸a decyzj. Nie zostawi ukochanego m篹a i gromadki dzieci, jedzie do obozu z nimi.

„Zrozumia豉m, 瞠 by matk to co znacznie wi璚ej, ni wychowywa dzieci; to nagina dusz, a w豉sne ja na zawsze po陰czy si z ich pi瘯nymi niewinnymi twarzami”

Kiedy trafiaj na miejsce zostaj rozdzieleni – Johann trafia do obozu w Auschwitz, Helene z dzieciakami do Birkenau. Jest tam 鈍iadkiem okropnych wydarze. Trafia do baraku z cyganami z rosji, gdzie ju pierwszego dnia zostaje przez wspó逕i篥niarki okradziona i poni穎na. W obronie Helene staj kobiety z innego baraku, cyganki o „wy窺zym statusie” w obozie. To one za豉twi造 jej przeniesienie do ich baraku – mniej przepe軟ionego, ale niewiele lepszego pod innymi wzgl璠ami od reszty. Helene na wolno軼i pracowa豉 jako piel璕niarka, w obozie zatrudnia si wi璚 do pomocy w barakach szpitalnych. To tam poznaje doktora Mengele. M篹czyzna nie robi dobrego wra瞠nia na Helene, jednak nied逝go po rozpocz璚iu wspólnej pracy w barakach szpitalnych Mengele proponuje Helene za這瞠nie… przedszkola dla dzieciaków z obozu. Pomys ten wydaje si by zupe軟ie niewiarygodny i niemo磧iwy do wykonania, a jednak ju nied逝go po tej propozycji doktor wyznacza na przedszkole dwa baraki oraz wed逝g listy stworzonej przez Helene zamawia niezb璠ne do prowadzenia przedszkola materia造 – farby do pomalowania 軼ian, stoliki, krzes豉, zeszyty, kredki, zabawki a nawet rzutnik i klika animowanych filmów. Rodzice bardzo ch皻nie przyprowadzaj swoje dzieci do placówki – dostaj tam wi瘯sze racje 篡wno軼iowe oraz chocia na chwil odrywaj si od smutnej i pe軟ej cierpie codzienno軼i. Doktor Mengele nie jest jednak cz這wiekiem, który bezinteresownie chce pomóc cyga雟kim matkom i ich dzieciom. Jest okrutnym cz這wiekiem, który w swoim laboratorium na terenie obozu wykonuje eksperymenty na dzieciach – gównie bli幡i皻ach. Doktor zabiera dzieci z przedszkola, st康 te wi篥niowie przestaj ufa Helene i jej pomocnicom, twierdz帷 瞠 pomagaj one doktorowi i wysy豉j do niego ich dzieci. Helene codziennie dr篡 o 篡cie swoich bli幡i徠. Warunki w obozie z dnia na dzie s gorsze, a Niemcy zaczynaj przegrywa wojn, wi璚 nastroje stra積ików i Kapo równie ulegaj pogorszeniu, co sprawia, 瞠 s jeszcze bardziej okrutni. Czy Helene i jej dzieciakom uda si prze篡 uwi瞛ienie w obozie i wróci do normalnego 篡cia?

Nie jest to historia lekka. Jak mog豉by by? Na ka盥ej stronie wida gód, brud, choroby, cierpienie fizyczne jak i psychiczne oraz 鄉ier. Nie jest to mój pocz徠ek z tematyk obozow, ale ksi捫k czyta豉m z zapartym tchem. Ba豉m si, cierpia豉m, p豉ka豉m wraz z bohaterami. Wraz z nimi cieszy豉m si z ka盥ego najmniejszego sukcesu na drodze do lepszych warunków. Z ka盥ego najl瞠jszego u鄉iechu na ich zm璚zonych smutkiem twarzach. Jest to opowie嗆 smutna od pocz徠ku do ko鎍a. Bez sielanki, bez happy endu. Bez lito軼i dla czytelnika. Okrutna. Ale przez to naprawd niesamowita – bo prawdziwa. Tak by這 naprawd. Ci okrutni ludzie istnieli naprawd. Te eksperymenty na dzieciach, torturowanie ich, naprawd mia造 miejsce. Szczególnie m這dym osobom bardzo ci篹ko jest sobie to wyobrazi, ale tak by這. Ksi捫ka zdecydowanie powinna zosta w陰czona jako lektura w liceum. 疾by m這dzie dowiedzia豉 si o obozach troch wi璚ej ni tylko z po鈍i璚onej tej tematyce czterdziestopi璚iominutowej lekcji historii w szkole. O tym nale篡 wiedzie. O tym powinno si czyta.

Ja t ksi捫k b璠 poleca豉 ka盥emu i na ka盥ym kroku. Aby ka盥y zrozumia:

„Czasem musimy straci wszystko, aby zrozumie, co jest najwa積iejsze.”

Ksi捫k odebra豉m za punkty w portalu Czytam Pierwszy

Inne ksi捫ki autora
Ko造sanka z Auschwitz
Mario Escobar0
Ok豉dka ksi您ki - Ko造sanka z Auschwitz

Historia inspirowana 篡ciem Helene Hannemann, matki, kt鏎a po鈍i璚i豉 wszystko dla rodziny i dzieci, kt鏎e mia豉 nadziej uratowa Helene Hannemann...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Pan Taro w Krainie 如i帷ych Talent闚