Ko³ysanka z Auschwitz. Audiobook

Ocena: 5.18 (61 g³osów)

Przedszkole w Auschwitz. Brzmi abstrakcyjnie? Ale to prawda.
Helen Hannemann urodzi³a siê jako Niemka o klasycznej aryjskiej urodzie. Jak to mo¿liwe,¿e trafi³a do Auschwitz?
Poniewa¿ po¶lubi³a Roma, a zgodnie z rozporz±dzeniem Reichsfuhrera SS Heinricha Himmlera wszyscy Romowie mieli trafiæ do obozów koncentracyjnych.

,,Moje dzieci by³y zupe³nie niewinne. Jedyna ich ,,zbrodnia" polega³a na tym, ¿e mia³y ojca Cygana. "

Gdy SS przysz³o po jej mê¿a i pi±tkê ich dzieci ona jako Niemka mog³a zostaæ w domu. Wybra³a rodzinê.

,, -Uwa¿a pan, ¿e matka zostawi³aby swoje dzieci w takiej sytuacji?
-By³aby pani zszokowana, gdybym pani powiedzia³, co musia³em ogl±daæ w ci±gu ostatnich kilku lat - odpar³. "

Helen to niesamowita kobieta, mimo wielu przeciwno¶ci losu: rozdzielenia z mê¿em, g³odu, ch³odu, upokorzenia nigdy siê nie podda³a. Robi³a wszystko by ochroniæ swoje dzieci. Gdy w obozie pojawi³ siê doktor Josef Mengele jej los trochê siê poprawi³. Najpierw by³a obozow± pielêgniark±, a pó¼niej zosta³a wyznaczona do prowadzenia przedszkola. Mengele pod przykrywk± przedszkola dla ma³ych Cyganów przeprowadza³ eksperymenty na bli¼niêtach. Helen tak¿e by³a matk± bli¼niaków Emily i Ernesta i codziennie dr¿a³a o ¿ycie swoich dzieci.
Ta powie¶æ to tak naprawdê bolesna historia matki, która robi³a wszystko by jej w³asne oraz obce, cygañskie dzieci mia³y choæ trochê rado¶ci w obozowej rzeczywisto¶ci.

,,By³am starym statkiem w¶ród burzy - przy ¿yciu trzyma³y mnie tylko moje dzieci."

Niepo¶redni± rolê w ,,Ko³ysance z Auschwitz" odegra³ doktor Josef Mengele, nazywany Anio³em ¦mierci, który w imiê chorych idei zabi³ wielu ludzi i nigdy nie poniós³ za to kary...

,,Wyobra¿am sobie, ¿e nie pochwala pani moich metod (...),lecz ja jedynie pozwalam dzia³aæ naturalnej selekcji: s³absi musz± umrzeæ, a silniejsi prze¿yæ."

Obok tej ksi±¿ki nie sposób przej¶æ obojêtnie. Na raptem 220 stronach opisane jest ogromne okrucieñstwo III Rzeszy. My¶lê, ¿e ka¿dy powinien j± przeczytaæ. Na mnie wywar³a du¿e wra¿enie.
Ksi±¿kê odebra³am za punkty w portalu

Informacje dodatkowe o Ko³ysanka z Auschwitz. Audiobook:

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2019-03-13
Kategoria: Literatura piêkna
Czyta: Paulina Holz
Tytu³ orygina³u: Canción de cuna de Auschwitz
Doda³/a opiniê: nataliasz221

Tagi: World War Two period (c 1939 to c 1945)

wiêcej

Zobacz opinie o ksi±¿ce Ko³ysanka z Auschwitz. Audiobook

Kup ksi±¿kê Ko³ysanka z Auschwitz. Audiobook

Cytaty z ksi±¿ki

"...byæ matk± to co¶ znacznie wiêcej, ni¿ wychowywaæ dzieci; to naginaæ duszê, a¿ w³asne ja na zawsze po³±czy siê z ich piêknymi niewinnymi twarzami."

Wiêcej

"...Prowadzicie wojny w imiê wielkich idei, fanatycznie bronicie swojej wolno¶ci, kraju i rasy, ale matki maj± tylko jedn± ojczyznê, jedn± rasê: rodzinê..."

Wiêcej
Wiêcej cytatów z tej ksi±¿ki

Zobacz tak¿e

Inne ksi±¿ki autora
Ko³ysanka z Auschwitz
Mario Escobar0
Ok³adka ksi±zki - Ko³ysanka z Auschwitz

Historia inspirowana ¿yciem Helene Hannemann, matki, która po¶wiêci³a wszystko dla rodziny i dzieci, które mia³a nadziejê uratowaæ Helene...

Bibliotekarka z Saint-Malo
Mario Escobar0
Ok³adka ksi±zki - Bibliotekarka z Saint-Malo

Nowa powie¶æ Maria Escobara, autora bestsellerów ,,Ko³ysanka z Auschwitz" i ,,Dzieci ¿ó³tej gwiazdy" Taki list móg³ napisaæ tylko...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;